Burak Temmuz 22nd, 2012

AÖF Eski Sistem İle Yeni (Kredili) Sistem Arasındaki Farklar ve Merak Edilen Sorular Nedir?

acıkogretim1

 

Mycafem.com ‘da paylaşmış olduğumuz “açıköğretim kredili sistemi nedir?”  konusu açıköğretimin yaptığı açıklamanın karışık olması bir çok arkadaşımızda soru işaretleri doğurdu. Bu nedenle sitemize oldukça fazla sorular geldi. Elimizden geldiğince, bilgi çerçevemiz dahilinde sorulara cevap vermeye çalıştık. Konunun daha net anlaşılması için  soru ve  cevapları bir araya toplayıp merak edilenleri eski sistem ve yeni kredili sistem arasındaki farkları özetleyerek anlatmamızın siz ziyaretçilerimiz için çok daha faydalı olacağımıza inanıyoruz.

Sizden gelen soruları kendimize kılavuz alarak açıköğretim eski sistem ile yeni kredili sistem arasındaki farklar ve sorular;

1) Kredili sistemde alacağınız ders kredinizin üst limiti kadar üst sınıftan ders alma şansınız var. Buda eski sisteme göre oldukça büyük avantaj teşkil ediyor. Örneğin: 3 dersten kalan öğrenci eski sistemde aynı sınıfı sadece 3 ders için okurken kredili sistemde 3 derse ilave olarak üst sınıftan ders almanıza imkan sağlıyor.

2) 2012-2013 öğretim döneminde bütün bölümler ve bütün sınıflar kredili sisteme geçiş yapacak. Hangi sınıfta olursanız olun eski sistem yerini tamamen kredili sisteme bırakacak.

3) Eski sistemden dersim kaldı kredili sistemde ne olacak? O dersi iki dönem olarak kredili  okuyacaksınız. Tek dönemde o dersi bitirme ihtimaliniz yok.

4) 2012-2013 Açıköğretim kredili sistemde kayıt (harç) ücretleri ne kadar ve nasıl belli olacak? Kredili sistemde aldığınız ders sayısına göre harç ücreti yatırılacak. Yani daha az dersi olan daha az harç parası ödeyecek. Eski sistemde tek dersiniz kalsa bile yüksek kayıt ücreti ödemek zorunda kalıyorduk. Bu konuda dikkat edilmesi gerek en önemli ayrıntı açıköğretim sitesine şifreniz ile giriş yapıp ders seçmeniz gerekmekte. Eğer ücreti yatırırsanız ders ekle-sil yapamıyorsunuz.

5) Kredili sistemde okulu erken bitirme şansım var mı? Evet var. Kredili sistemde size verilen kredi sınırını ile üst sınıf dersleri alabiliyorsunuz.

6) Eski sisteme göre ders geçme notları kredili sistemde nasıl olacak? Eski sistemde 50 notu üstü alan öğrenci o dersi geçiyordu. Kredili sistemde çan eğrisi ve genel not ortalamasının 2.00 olması kuralı işleyecek. Yani diğer öğrencilerin derste aldığı notlar ders geçme notunu belirleyecek. Zor derslerden geçme şansı artacak. Ayrıca ders geçme barajını aşamayan öğrenci genel ders ortalaması 2.00 yi geçiyorsa o dersi geçmiş olacak (Ders notu FF olmaması gerekiyor) . Eğer geçmiyorsa o dersten sorumlu olarak geçecek. Kısaca eski sisteme göre kredili sistem derslerini çalışan öğrencilere bir avantaj sağlıyor.

7) Ders sayısı arttırılacak mı? Kredili sistemde dersler nasıl olacak? Bu konu ile kesin bir bilgiye sahip değilim ancak 20 ünitelik dersi 10 ünite  10 ünite  bölerek 1. ve 2. dönem dersleri diye ayrılacağını biliyorum. Aslına bakılırsa eski sistemde tek ara sınavda 10 ünite ders çalışıp başarılı olmamız, final yada bütünlemede 20 ünitede başarılı olmamız gerekliydi. Kredili sistemde 10 üniteyi 2 şer sınav ile geçmemiz gerekiyor. Buda öğrenciye önemli bir şans tanıyor.

8) Kredili sistemde ders notları nasıl olacak? Örgün eğitimdeki gibi harf notları alınacak. Notlar ve değerlerini daha önce http://www.mycafem.com/aof-sistemi-degisti-aof-kredili-sistem-nedir.html paylaşmıştık. İsteyen buradan notları inceleyebilir.

9) Son sınıfta okuyorum tek dersten kaldım durumum ne olacak? Kaldığınız dersi kredili sistemde 2 dönem halinde vereceksiniz.

10) 2011-2012 Açıköğretim bütünleme kalktı mı? Hayır kalkmadı. Çünkü yeni sisteme 2012-2013 eğitim yılında geçiş yapacağınız için bu sene yıllık sistemde okumanız nedeniyle hakkınız olan bütünleme sınavına gireceksiniz.

11) Yıllık sistemde geçmiş olduğumuz dersler daha sonra harf notlarına dönüşecek mi? Açıköğretim tarafından bu konuda net bir açıklama yapılmadığını için cevaplayamıyorum.

12) Kredi sistemde ders kitapları ne olacak? Bütün kitaplar değişecek mi? Kredili sistemde bütün kitaplar değişecek ve daha önceki kitaplar gibi büyük ve detaycı olamayacak. Yani aynı özel yayın evlerinin kitapları gibi özet halinde ve daha uygun boyutta üretileceği söyleniyor.

13) Yıllık sistem ile Kredili sistemin hangisi daha iyi? Bu soruyu şahsi düşüncelerimle cevaplayacağımı bilmenizi isterim.

* Yıllık sistemde bir dersten çok zorlansanız da o dersin ortalamasından 50 notunu almanız gerekiyor idi. Ancak kredili sistemde diğer derslerinizin ortalaması yüksek ise zorlandığınız dersten sıfır yada kopya çekerken yakalanmanız dışında o dersi geçme şansına sahipsiniz.

* Yıllık sistemde final ve bütünlemede bütün kitaptan sorumlu oluyorduk. Ancak kredili sistemde üniteler dönemlere bölündüğü için çalışacağımız ünite sayısı yada konu uzunluğu azalacak.

* Yıllık sistemde tek dersten bile kalsanız aynı harç ücreti ödüyordunuz. Ancak kredili sistemde aldığınız krediye göre ödeme yapacaksınız.

* Yıllık sistemde 1 dersi 3 sınavda geçiyordunuz. Ancak kredili sistemde 1 dersi 2 ye bölüp o dersi 4 sınavda geçiyorsunuz.

 

Söyleyebileceklerim ve aklıma gelenler şimdilik bunlar sizlerde merak ettiğiniz soruları sitemiz yada twitter adresimden paylaşabilirsiniz. Elimden geldiğince sizlerin sorularını cevaplamaya çalışacağım.

Bu yazıyı sitesinde paylaşmayı düşünen arkadaşlar emek hırsızlığı yapmayıp kaynak belirterek ve benim izin dahilinde yaparsanız çok sevinirim.

Twitter Adresim: https://twitter.com/burak_demirel

 

You can yanıtla, or önceki from your own site.

813 Yorum to “AÖF Eski Sistem İle Yeni (Kredili) Sistem Arasındaki Farklar ve Merak Edilen Sorular Nedir?”

 1. butii diyor ki:

  Kafalarimizi karistiran bu sistemle ilgili bizi detayli bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederiz.

 2. utku diyor ki:

  LİSANS İŞLETME BÖLÜMÜNDEYİM.MEZUN OLABİLMEK İÇİN TEK DERSİM VAR : MALİYET MUHASSEBESİ.ONUN DIŞINDA BÜTÜN DERSLERDEN GEÇTİM.İŞLETME BÖLÜMÜNE YENİ DERSLER EKLENMİŞ BEN O DERSLERDEN DE SINAVA GİRECEK MİYİM? MESELA 4. SINIFIN BÜTÜN DERSLERİNDEN GEÇMŞTİM.AMA YENİ EKLENEN DERSLER VAR O DERSLERDEN DE SINAVA GİRECEK MİYİM?

  • Burak diyor ki:

   Bu konu ilgili kesin bir bilgi sahibi değilim ancak. Sadece Maliyet Muhasebesi dersini alman yeterli olacaktır.

 3. yasemin diyor ki:

  merhabalar

  ben kamu yönetımı 1.sınıfa kayıt yenıletıcem ve bu sistem benı bıraz korkuttu diyebılırım . sınav süreleri cok kısa bır ay süre ile 2 sınav olunuyo galıba.
   anadolu edu  e-öğrenmede  aktif olan konulara bakıyım dedım ama değişiklik olmustur dıyede  bakamıyorum . konular bölunecek tamam ama  derslerde değişecek mı ? yoksa  bölunmus sekılde eskı derslerın konularını mı görucez. yardımcı kitabım vardı murat yayınlarının  değişmiştir diye ona bıle calısmıyorum   . mesela gecen senekı kıtap da hukukun tanımı kavramları dalları konuları  bu sene değişicek mı .

  gecmıs senelere aıt sorular ve cevapları cıkarmıstım bu sene kayıt yenıletmeden  bomba gıbı calısırım dıyordum sınavlarda yuksek not alırım dıye dusunuyordum ama yalan oldu  gecmıs dönem soruları  da cıkmıycak dıyorlar .

  en son olarak kayıt yenıletme 22 ekımde baslıycak deıl mı  .alısaana kadar cok karısık olacak benım gıbı bılmeyenlere  

       

 4. yasemin diyor ki:

  bir sey daha sorucam

  yardımcı kıtaplarımız ne olcak :( faydalanabılecekmıyız .

  soru bankaları olacakmı yenı düzeene göre hangı yayının soru bankasını almamız gerekecek.
   uffff yardım ıstıyorummmmm
     

 5. polat diyor ki:

  1. sınıftan dersi olan 3. sınıfa geçebilecek  mi ??

 6. baki diyor ki:

  öncelikle size teşekür ederim konu çok güzel açıklamışsınız.beninde kafama takılan bir soru var. ben ev idaresi bölümünü okuyorum yeni kayıt oldum.önceki sisteme göre murat yayınlarının yardımcı kitaplarından aldım. dersler aynı gibi tek far uygarlık tarihi yok onun  yerine aile yapısı ve ilişkileri dersi var.yanlız benin kafamı takılan ikdisat dersi bana biraz agır geldi bundan cok düsük not alsam diger derslerin ortalaması ile bu dersten geçermiyim  

  • Burak diyor ki:

   İktisat biraz sıkıntılı bir derstir ancak iyi çalışırsanız geçersiniz. Aldığınız kitaplar yeni sisteme göremi bilmiyorum. Eğer eski ise işe yaramayabilir. Ortalama ile ders geçebiliyorsunuz.

 7. isa diyor ki:

  slm ben kamu yönetim son sınıftayım türkiye ekonomisinden büyük ihdimalle kaldım nasıl olacak bu yeni sistemde ben şimdi geçdigim derslerden yenden mi gireceyim yoksa yeni dersler mi eklenecek yardımcı olursanız sevinirim şu işe bakya sen son sınıfa kadar kalmadan gel son sınıfta tek dersten kal

 8. isa diyor ki:

  slm ben kamu yönetim son sınıftayım türkiye ekonomisinden büyük ihtimalle kaldım nasıl olacak bu yeni sistemde ben şimdi geçdigim derslerden yenden mi gireceyim yoksa yeni dersler mi eklenecek yardımcı olursanız sevinirim şu işe bakya sen son sınıfa kadar kalmadan gel son sınıfta tek dersten kal

 9. ali diyor ki:

  merhaba ben ikinci üniversite kamu yönetimi okuyorum 1. sınıfım eski sistemdeyim 3 dersden kalma ihtimalim var şimdi sınfta mı kalıyorum yoksa kredili sisteme geçiyormuyum
   

 10. Mustafa yasin diyor ki:

  Merhaba,


  Ben 3. sınıf işletme öğrencisiyim ve bu sene 3 dersten kalmış durumdayım.2012-2013 döneminde kredili sisteme geçiş olacak.


  Benim sorum ben şimdi 4. sınıfa geçip 3. sınıf derslerini alttan mı alacağım yoksa 3 ü tekrar edip üsten 15 kredilik ders alıp 1 sene okulu otomatik uzatacak mıyım?


  Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler,İyi çalışmalar.

  • Burak diyor ki:

   4. Sinif olacaksiniz ama haliyle 3.siniftan kalan dersler yuzunden 4. Sinif derslerinin tamamini alamadigiz icin 1 senede okulu malesef bitiremeyeceksiniz.

   • Mustafa yasin diyor ki:

    vermiş olduğunuz temiz , anlık hizmet için çok teşekkürler.

    • Burak diyor ki:

     Rica ederiz sitemize her zaman bekleriz

     • Harun diyor ki:

      4 sinif a gececegimizi ama kredi yemeye ego icin uzatacagimizi soylemissiniz bnim 4 tane altdan AMA butun derslerI aldim peki bu nasil oluyo

     • Burak diyor ki:

      Eğer dikkat ederseniz 45 kredi ye yetmeyebilir diyorum. Ancak anladığım kadarıyla sizin alttan aldığınız 4 dersin kredi toplamı 15 krediyi geçmiyor. Ben kaldığı derslerin toplamının 15 krediden fazla olanlar için bu yorumu yaptım. Misal bir arkadaşımızın sizin gibi 4 dersi kalsa kaldığı derslerin kredileri 5 5 5 4 olsa kredi toplamı 15 ten fazla olduğu için bir dersini alamıyor bu nedenle okulu 1 dönem uzuyor.

 11. tghncnr diyor ki:

  Detaylı anlatımınız için teşekkürler,

 12. İsmet diyor ki:

  İyi günler hocam yazınızı okudum biraz daha avantjlı gibiyiz yani, iktisat 1.sınıf öğrencisiyim yeni kayıt oldum, ancak bizi neye çalışıcaz madem yardımcı kitap yok konular yeni sistem yeni sorular yeni geçmiş sorular yok, ne yapmamız lazım yol gösterir misiniz ?

 13. AHMET diyor ki:

  burak hocam merabalar, 2012-2013 aöf kredili sisteme göre derslerin listesini açıklamış.
  hocam, ben bankacılık ve sigortacılık okuyorum daha önceki derslerimden sadece matematik dersimden kaldım. ama bu yeni açıklanan bankacılık dersleri arasında sadece finans matematiği var yani genel matematiği bizde kaldırmış ben kalmış olduğum genel matematiğimi görecem yoksa genel matematik yerine getirilen finans matematiğinden mi sorumlu olacağım kredili sistemde.hocam bankacılık sigortacılık bölümündeki dersler arasında yeni sistemde matematik dersi yok sadece finans matematiği gelmiş bizim durumumuzu açıklarsanız çok memnun olurum saygılarımla,

 14. bahar diyor ki:

  bankacılık ve sigortacılık kredili bölüme geçtyse şimdi biz hangi ünitelrden sorumlu olacağız ?

 15. ozlem diyor ki:

  İŞLETME 2 SINIF TEK DERS OLARAK TİCARET HUKUKU KALDI KREDİLİ SİSTEMDE NASIL OLACAK VE ESKİ SİSTEME GÖRE VERMİŞ OLSAYDIM ÖN LİSANS DİPLOMASI ALMAK İSTİYORDUM ŞİMDİ ALABİLECEKMİYİM 2 SINIFA EKLENEN DERSLERİ GÖRECEKMİYİM 3 SINIFTAN DERSMİ ALACAGIM.

  • Burak diyor ki:

   2. sınıfta bulunan dersleri verirseniz ön lisans diploması alabiliyor olmanız gerekli. Ancak eklenen dersleri ekstra alacağınızı düşünmüyorum zira bu büyük bir haksızlık olacaktır.

 16. SELMAN diyor ki:

  hocam ben ev idaresi okuyorum 1. sınırfa yabancı dılden kaldım. sınıfta tüm derslerimi verdim not artalama 2 sınıfta 72 1. sınıfta 56  sadece yabancı dılden butunleme sınavına 9 eylülde girdim  yabancı dılden  aldığım notlar ara sınav 33  yıl sonu 23 butunlemede sınavında ise  39 not alıyorum  ön lisans diplomasını alabılıyormuyum yoksa  yabancı dılden tekrar okuyacakmıyım  teşekkurler

 17. m.ali diyor ki:

  Mrb.lar ÖnceLikle Yardımlarınız için tşkler.birkaç sorum var ve lütfen yardımcı olun.benim yaşım 28 ve 29 yaşında askerlik tecili son buluyor.bu sene işletme 4.sınıf a geçtim.okulu bitiremezsem yani 1 dersim bile kalsa askere mi gidecem.çünkü seneye okul bitiminde yaşım 29 oluyor ve tecil hakkım bitiyor.ne olacak benim durumum lütfen açıklayabilirmisiniz.ve beem için bi o kadar önemli başka bi soru.geçen sene yardımcı kitaplardan çalıştım ve çıkmış sorulara çalışarak 3.sınıfı verdim.bu sene nasıl bi çalışma yapmam gerekiyr.çıkmış sorular artık olmayacak mı o her biri benim kadar kalın olan kitaplara mı çalışacam.kabus gibi.lütfn cvp_?

  • Burak diyor ki:

   Evet öyle bir yasa yeni yürürlükten geçti. 29 yaş ve üstü için okullar tecil yapmıyor. Bu sene çok çalışıp okulunuzu bitirmeniz gerekli. Nereden çalışacağım konusuna gelince yardımcı kitapların olmama durumu net değil ancak aöf’ün kendi kitaplarını küçültüp yardımcı kitap haline getireceğini biliyorum. Geçmiş soruların çıkıp çıkmayacağını yaşayarak öğreneceğiz. Geçmiş senelere göre çalışacağımız ünite sayısı azalacağı ve 50 notunu alma zorunluluğu olmadığı için sistem biraz avantajlı gibi gözüküyor.

 18. m.ali diyor ki:

  allah aşkına az önceki sorularıma biri cvb versin

 19. özlem diyor ki:

  Merhaba ben bankacılık ve sigortacılık bölümünü okuyorum bu sene 2.sınıftayım yıllık sistemde alttan 3 dersim kaldı.ben 3. sınıfa geçiş yapmak istiyorum eski sistemde mezun olmam gerekiyordu geçiş için yeni sistemde de böylemi yoksa 3. sınıftan ders alma şansım var mı?İlginize şimdiden teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Siz anladığım kadarıyla 2 yıllık okuyorsunuz. 3. sınıfa geçebilmeniz için önce okulunuzu bitirmeniz yani o 3 dersi vermeniz gerekli.

 20. ayça diyor ki:

  günaydın,
  ben dikey geçişle aöf 3. çeko bölümüne geçtim. bu sene 3 dersten kalmış 3 dersten geçmişim eski sisteme göre sınıf geçebilmem için en az 4 dersten geçmiş olmam gerekiyordu peki yeni sistemde geçtiğim derslerden tekrar sınava girecekmiyim yoksa sadace kaldığım derslerdenmi sınava gireceğim. yani 4. sınıfa geçmiş sayılıyomuyum şuan için. bilgi verirseniz çok sevinirim 
  teşekkürler… 

  • Burak diyor ki:

   Anladığım kadarıyla siz geçtiğimiz sene aöf 3. sınıfı okudunuz ve 3 dersiniz kaldı. Siz alttan kalan derslerinizi artı üst sınıftan ders alabiliyorsunuz.

 21. musa diyor ki:

  iyi günler ben iktisat bölümü 4. sınıf dayım ve iktisat tarihinden kaldım ama not ortalamam 2 ,00 üzerinde olması durumunda mezun olma şansım var mı şimdiden tşkler

  • Burak diyor ki:

   Maalesef eğer bu sene sistem geçerli olsaydı geçmiş olacaktınız. Ancak kaldığınız dönem yıllık sistemde olduğu için seneye o dersi alacaksınız.

 22. sinem diyor ki:

  1.sınıf kamu yönetimi okuyorum ve bütünlemeden 3 dersten kaldım şimdi bu yeni sistemde 2.sınıfa geçyormuyum yoksa sınıf tekrarı mı yapıyorum acil cevqap lütfen :(

  • Burak diyor ki:

   2. sınıftan ders alabileceksiniz. Yani kaldığınız dersler ile üst sınıftan krediniz yettiği kadar ders alabileceksiniz.

 23. burhan gök diyor ki:

  merhaba;
   
  ben işletme son sınıftayım.1 dersim kaldı alttan bütünlemede de gecememişim. ne yapacagım yanı seneye butun derslerı tekrarmı alcagım?

 24. mehmet t. diyor ki:

  iyi günler, 1. sorum 2012 bütünlemeden 4. sınıf işletme tek dersten kaldım. Kredilii sisteme göre
   bi dahaki dönem tek dersten mi işlem görcem yoksa 4. sınıfın tüm derslerinden mi?

  2. Sorum 2 dönem diyorsunuz bu 2 dönemin süresi ne kadardır? yanı 1 sınfı 1 senede geçebiliiyor muyuz?

  3. ve son sorum yaş bu sene 30 ise tek dersten de kalınmış ise durum ne olur? şimdiden teşekkürler       

  • Burak diyor ki:

   1- Tek dersten işlem göreceksiniz.
   2- 2 dönem 1 yıldır.
   3- Bu konu biraz hassas bir konu o nedenle tam bilgiye sahip olmadığım için yorum yada fikir veremeyeceğim. Lütfen aöf büronuz ile görüşün.

   Cevabınızı buradan bizlerle de paylaşırsanız diğer arkadaşlarımıza yardımcı olmuş olursunuz.

 25. ibrahim diyor ki:

  slm hocam benim sorum şu ; ben hakla ilişkiler 1 sınıfta okuyordum ve bugün büt sonuçları açıklandı tek dersten iktisada giriş dersinden kaldım…2. sınıf derslerine baktığımda iktisada giriş dersi sadece bir dönem var ikinci dönem yok bu durumda ben bu dersi bir dönemmi okucam yoksa ikinci sınıfın 2. döneminde buna karşılık başka bir dersmi vercekler….şimdiden teşekkür ederim

  • Burak diyor ki:

   Açıköğretim bu konu ile net bir açıklama yapmadı. Ancak 1. sınıfta kaldığınız dersin karşılığı ne ise o dersten sorumlu olursunuz.

 26. sinem diyor ki:

  teşekkürler ..  

 27. davud diyor ki:

  merhaba kamu yönetimi 2 sınıfatyım 4 dersten kaldım 1dersim 1 sınıftan 3 sınıfa kredili sisteme göre 3 sınıfa geçermiyim teşekkürler.
   

  • Burak diyor ki:

   3. sınıfa geçmek demeyelim de krediniz yeter ise 3. sınıftan ders alabilirsiniz. Eski sistemde böyle bir imkanınız yoktu.

   • davud diyor ki:

    tam olarak anlayamadım nasıl oluyor yardincı olursanız sevinirim…

    • Burak diyor ki:

     Bugün sitemizi ziyaret eden bir arkadaşımız aöf büro ile görüşmüş ve 1-3 ile 2-4 kuralının devam edip etmediğini sormuş. Büroda devam ettiğini söylemiş. Yeni bilgi ile üst sınıftan ders alamama durumunuz oluştu.

 28. Barış diyor ki:

  Benim merak ettiğim şu ; Ben ilk olarak 2009 senesi kayıt oldum 2010 da ilk sınıftan başladım fakat o ilk sene önemsemedim ve 6 dersten kalmıştım daha sonra 2011 senesi dondurmuştum ve bu sene 2012 senesinde tekrar açtırıp 4 dersten kaldım.. Merak ettiğim bu yeni kredili sistem ile bir şekilde devam edebilecek miyim yoksa tamamen aöf ile ilişkim kesildimi ?? Teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Bazı şartlar haricinde (yaş durumu, okuldaki okuma süreniz vb.) kayıt yaptırdığınız sürece ilişiğiniz kesilmeyecektir.

   • Barış diyor ki:

    91 liyim yaşım 21 ve normalde 3.senem olacaktı hiç kalmasaydım ve 2010 yılında dondurmasaydım..Ama ilk 1.sene kaldım 2.sene donuktu 3.sene yani bu sene kaldım..Merak ediyorum şimdi bu seneki emekler boşa mı gidecek maddi manevi , aöfle ilişkim kesilecek mi yoksa kredili dönemden bir şekilde yararlanıp devam edebilecek miyim merak içerisindeyim..Bu konuda çok hassasım gerçekten..

    • Burak diyor ki:

     İlişiğiniz devam edecek. Bu arada benden size bir tavsiye yaşınız genç iken derslerinize biraz önem verin ve çalışıp okulu bitirmeye bakın. Yaşınız ilerlediği zaman gerçekten zor olacaktır. Eğer yorumları okuyorsanız bazı arkadaşlar okulu bitirmenin önemini geç fark etmiş anca son sınıfa gelebilmişler ancak 29 yaş sınırına geldikleri için sıkıntı yaşıyorlar. Sizde sıkıntı yaşamamak için çalışıp okulu bitirip askerliğinizi yapın (yapmadıysanız).

     • Barış diyor ki:

      Yok yapmadım evet onun bu sene farkına vardım fakat yine de çok çalışmadğım için sınırda kalıp 48-46 ile veremedim derslerimi.. 2 sene üstüste kalınca okulla alakan kesiliyor diye duymuştum  o yüzden kafamda çok soru işareti var..şmdi tekrar kayıt yeniletmem mi gerekiyor tekrar aynı bölümü okumak için 1.sınıftan  yoksa tekrar başvurup farklı bir bölüm mü okuyabilirim ya da kredili sistem ile ilgili olarak 2.ye geçmiş mi bulunmaktayım borçlu olarak..Teşekkürler cevaplarınız ve vakit ayırdığınız için..

 29. selcuk diyor ki:

  Merhaba;

  Ben İşletme 4. sınıfa geçtim AÖF nin yayınladığı ders programında benim 3. sınıfta vermiş olduğum Türk Vergi Sistemi dersi 4. sınıf derslerinde de var.

  Bu dersten tekrardan sorumlu muyum ? Yoksa muaf mı ?

  Yatay geçişte 3. sınıfa geçtiğimde de İngilizce ve Türk Dili derslerinden de muhaftım

  Şimdi 4. sınıfta bu dersler tekrardan var. Muafiyetim devam edecek mi ? Yoksa tekrardan görecekmiyim bu dersleri.

  • Burak diyor ki:

   Yüksek ihtimalle muafiyetiniz devam edecektir. En net açıklamayı aöf kayıt dönemi öğrenebileceğiz.

 30. syma diyor ki:

  slm ben 1. sınıf dış ticaretim 4 dersten kaldım üstten ders alabilirmiyim?? yoksa tekrar 1.sınıfımı okucam cvplarsanız sewinirim 

  • Burak diyor ki:

   Krediniz yettiği sürece üst sınıftan ders alabilirsiniz.

   • Selim diyor ki:

    Merhabalar bende dış ticaret 1. sınıf öğrencisiyim ve benimde 4 dersim kaldı. İntibak ders listesi diye bir liste var http://w2.anadolu.edu.tr/aos/belgeler/kilavuzlar/2012_2013/2012_2013_DersIntibakListesi.pdf burada eğer bir dersten kalınırsa o dersle birlikte başka bir ders alınması gerektiği yazıyor. Mesela iktisada giriş dersinden kalınması durumunda iktisada giriş ve uluslararası ticaret dersinin alınması gerektiği yazıyor Uluslararası ticaret 2. dönemin dersi. Bu dönem 1. ve 2. dönem derslerini mi alacağım yoksa 1. sınıftan kaldığım dersleri alıp kredimin yettiği kadarını da 3. dönemden alabilecek miyim?
    Şimdiden çok teşekkürler. 

 31. emrullah diyor ki:

  hocam öncelikle bir tek sizde gördüm bu denli detayı ondan dolayı teşk.edr. benim sorum iktisat 4.sınıf öğrencisiyim hiç ders eklemeden veya silmeden bankaya para yatırırsam yukardaki linkteki bölümüme ait 7ve 8.dönem derslerinimi alacağım veya son sınıf öğrencisi olarak ne yapmam gerekiyor

  • Burak diyor ki:

   Kesinlikle kayıt dönemini bekleyin. Harçların kalkması kitap ücretlerinin artması gibi konular mevcut o nedenle biraz daha beklemenizde yarar var.

 32. hasret diyor ki:

  slm ben 1.sınıf kamu yönetimi okuyorum 4 dersten kalmışım 2.sınıftan ders alabiliyormuyum yoksa sınıf tekrarımı?

  • Burak diyor ki:

   Bu soruyu cevaplamıştım ancak tekrar edeyim.Krediniz yettiği sürece üst sınıftan ders alabilirsiniz.

 33. GÖKBEN diyor ki:

  Merhaba,
  Öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Ben Lojistik önlisans okuyorum. 1. sınıftayım, bütünleme sonuçlarına göre 3 dersten kaldım.Yıllık sısteme göre gelecek sene sınıf tekrarı yapmam gerekıyordu.Fakat bu sene kredili sısteme geçildiği için 2. sınıfa gecebılecek ve hem 1. snıftakı kalan derslerımı hemde 2 sınıftan ders alabılecekmıyım?
  Yoksa 2. sınıftanda ders alabılmem ıcın her hangı bır ortalamayı tutdurmam mı gerekıyor?

  • Burak diyor ki:

   İlk söylediğiniz gibi bu sene kredili sisteme geçildiği için 2. sınıfa geçebilecek ve hem 1. sınıftaki kalan dersleri hemde 2 sınıftan ders alabileceksiniz.

 34. GÖKBEN diyor ki:

  Teşekkür ederim,
  Bir sorum daha olacak,  1. sınıftan kalan derslerimin 2. sınıftan alacağım derslerle birliktemi ortalaması alınacak ?
  Ve  2.00 üstündeyse  ff yoksa 1. sınıfta dahil derslerin tümünden geçmiş mi olacağım?

 35. elsira s diyor ki:

  merhaba ben kamu yönetimi bölümünde okuyorum benim 1.sınıftan1 dersim var 2.sınıftanda2 dersim var şimdi ben 3 den ders alabilirmiyim?

 36. elsira s diyor ki:

  1-3ve2-4 kuralı var mı ?

  • Burak diyor ki:

   Aksi bir açıklama olmadığını için yok.

  • Burak diyor ki:

   Bugün sitemizi ziyaret eden bir arkadaşımız aöf büro ile görüşmüş ve 1-3 ile 2-4 kuralının devam edip etmediğini sormuş. Büroda devam ettiğini söylemiş. Yeni bilgi ile üst sınıftan ders alamama durumunuz oluştu. Bilginize.

 37. ilhan diyor ki:

  slm ben bu sene eski sitemde 3 sınıfı okudum alttan 3 dersim kaldı yeni sistemde 4 mi geçecem üstten ders alarak bi senede bitirebilirmiyim acaba işletme okuyorum şimdiden teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Üst sınıfın bütün derslerini alma şansınız sanırım olmayacaktır. Kredileri ona göre belirleyeceklerdir. O nedenle 1 yılda bitirme durumunuz zor gözüküyor.

 38. sengull diyor ki:

  Hazırlık sınıfından muhasebe ve hukuktan kalmıştım.3. sınıfta yine bu  2 intibak dersini verememişim, 3 tanede türk vergi sistemi,para teorisi,idare hukuku  3. sınıf derslerinden kalmışım.Toplam bütte 5 dersten kaldım,bu yıl 4 sınıfa geçebilecek miyim sınıftamı kaldım,4 sınıftan ders alabiliyor muyum,alırsam kaç ders daha alabilirim.
  Bilgilendirirseniz sevinirim
  Teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Eğer krediniz yetiyorsa ders alabiliyorsunuz. Kaç ders alabileceğiniz kayıt dönemi belli olacak. Rica ederim yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.

 39. ışıl diyor ki:

  hocam ben de eski sistemdeydim ve tek dersten kaldım.. bizim ortalamayla geçme şansımız hiç olmadığı konusunda net bi açıklama yapıldı mı yoksa muallakta mı.. zorla kredili sisteme geçirilip sonrada ortalamadan yararlanamamız mantıksızca değil mi..

  • Burak diyor ki:

   Her sistem kendi içinde çözümleniyor. Eski sistem bütünleme ile sona erdiği için sizin ancak gelecek dönemde ortalama ile geçme hakkı elde edeceksiniz. Maalesef bazı ziyaretçilerimizin de yorumlarında yazdığı gibi eski sistem 1 sene önce değişmiş olsa mezun olabileceklerdi.

 40. ECE diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben yıllık sistemde 3 dersten kaldım, kredili sisteme geçildi ve bu sene 2. sınıfa geçeceğim. Harç olarak 205 tl ödenecek yazıyor,peki kaldığım dersler içinde ayrı bir ek para ödeyecekmıyım ucret neye göre belırlenıyor?
  Şimdiden Teşekkürler.
   

  • Burak diyor ki:

   O ödenecek para kitap parası olarak geçiyor. O nedenle alacağınız ders kitap sayısı önemli. Harçlar zaten kaldırılmıştı :)

 41. özgür diyor ki:

  meraba ben kamu yönetimi 2,inci sınıf öğrencisiyim 1,inci sınıftan genel matematik dersinden kaldım ikinci sınıftan iktisat dersinden kaldım bu yıl kredili sisteme geçilecek benim durumum ne olacak o derslerden muaf mı sayılacam yoksa 3üncü sınıfa geçip o dersleri verebilecekmiyim yardırmcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler 

  • Burak diyor ki:

   Kaldığınız dersleri alttan okuyacaksın ve 3.sınıftaki kredin yettiği dersleri alacaksın.

  • Burak diyor ki:

   Bugün sitemizi ziyaret eden bir arkadaşımız aöf büro ile görüşmüş ve 1-3 ile 2-4 kuralının devam edip etmediğini sormuş. Büroda devam ettiğini söylemiş. Yeni bilgi ile üst sınıftan ders alamama durumunuz oluştu.

 42. doğa diyor ki:

  merhabalar  ben  acıkogretım 3. sınıftayım butunlemeye  gırdım 2 dersten  kaldım 3. sınıftan  alttan  2. sınıftan  1 dersım var   bu sene  gene 3 . sınıftamıyım yoksa  4. sınıfa  gecıp  hepsını  verebılecekmıyız  yenı sısteme  gore   sımdıden  tesekkurler  kolay gelsın

 43. nese diyor ki:

  merhaba hocam ben iktisat son sınıf öğrencisyim türkiye ekonomısınden kaldım bitek.bu sene bu dersi ilk dönemmi ikinci dönemmi görecegiz ve vize final tarihleri nedir?yani ben ilk dönem okulu biterebilecekmiyim yoksa ıkıncı dönememi kalıyor.yani okul 1 sene mı uzuyor yoksa yarım dönemmi.şimdiden teşekkürler.

 44. Matematik Mağduru diyor ki:

  Merhabalar hocam ben şuan 2. sınıftayım 2.sınıfın tüm derslerini geçtim ancak 1. sınıftan sadece matematik dersim var 2 yıldır geçemiyorum ve bugün sonuçlar açıklandı ben yine matematik dersinden kaldım. tek dersten dolayı eski sisteme göre 1 den 3. sınıfa geçilmiyordu kredili sistemde benim durumum ne olacak acaba net bi bilginiz var mı 3.sınıftan kesin ders alırmıyım… teşekkür ederim şimdiden …

  • Burak diyor ki:

   Aksi açıklanmadığı için şuan ki durumla üst sınıftan ders alabilirsiniz.

  • Burak diyor ki:

   Bugün sitemizi ziyaret eden bir arkadaşımız aöf büro ile görüşmüş ve 1-3 ile 2-4 kuralının devam edip etmediğini sormuş. Büroda devam ettiğini söylemiş. Yeni bilgi ile üst sınıftan ders alamama durumunuz oluştu.Bilginize.

 45. canan diyor ki:

  merhaba işletme 3.sınıfım.2.sınıfta kaldığım istatistik dersinden istikrarlı şekilde yine kaldım.3.sınıftanda bir dersten kaldım.şimdi 4.sınıfa geçemiyor muyum cevaplarsanız sevinirim.

  • Burak diyor ki:

   Umarım istikrarınız devam etmez :) Açıköğretim bu konu ile ilgili açıklama yapmadı ancak üst sınıftan ders alabilmeniz gerekiyor.

 46. canan diyor ki:

  bu arada dc ile kaldım

 47. Abdullah diyor ki:

  Hocam merabalar ben maliye bolumu ikinci sinifim birinci siniftan bir ikinci siniftan iki dersim kaldi 1 3 kurali gecerlimi sadece bu uc dersimi alicam yoksa kredim yeterse ucuncu siniftan ders alabileckmiyim bugun dersaneyi aradm alamazsn dediler BİR DERS YUZUNDEN SİNİFTAMİ KALDİM simdiden tskrler

  • Burak diyor ki:

   Aksi bir açıklama yapılmadı. 1-3 ve 2-4 kuralı devam edecek mi belli değil. Benim bildiğim ders alabilme durumunuzun olması lazım. Ancak dershaneler bu konuda daha bilgili dikkate almak lazım.

  • Burak diyor ki:

   Yeni Bilgi: Bugün sitemizi ziyaret eden bir arkadaşımız aöf büro ile görüşmüş ve 1-3 ile 2-4 kuralının devam edip etmediğini sormuş. Büroda devam ettiğini söylemiş. Yeni bilgi ile üst sınıftan ders alamama durumunuz oluştu.Bilginize.

 48. Tuba diyor ki:

  Merhaba öncelikle bütün sorulara sabırla anlayışla Cevap verdiginiz yardımcı olduğunuz için teşekkürler benimde size bir kaç sorum olacak halkla ilişkiler 1.sınıftan 2 dersten tek geçebilmişım 6dersim kalmış şimdi benim akıbetim ne olacak 2. Sınıftan ders alabırmiyim bu arada 2. Yılım yani yıllık sisteme göre 2 kere sınıfta kalmış oluyordum birde kaldığım derslerdenmı yoksa yeni derslerdenmi tekrar sınava gireceğim geçtiğim 2 dersten önümüzdeki yıl muaf olucakmıyım

  • Burak diyor ki:

   Güzel söylemleriniz için ben teşekkür ederim. Geçtiğiniz dersleri tekrar alma gibi bir durumunuz olmayacaktır. Kalan dersleriniz + üst sınıftan alabildiğiniz kredide ders alırsınız.

 49. dilek kaya diyor ki:

  hocam mrh..ben 1.sınıf işletme genel matematikten kaldım 2.sınıf tüm dersleri verdim bu yıl kredili sistemde matematik geçme notu neye göre hesaplanacak yani 33 alırsam 1.sınıfın ortalamasına göre geçebilirmiyim?

  • Burak diyor ki:

   Eğer genel ortalamanız 2.00 ve üzeri olursa sizinde matematik dersiniz ff veya dd değil ise o dersten geçmiş olacaksınız.

 50. barış diyor ki:

  merhaba hocam ben iktisat 4. sınıf öğrencisiyim bütünleme sınavında iktisat tarihi ve türkiye ekonomisinden kaldım yeni kredili sisteme göre ortalamam geçmem için yetiyo ben mezun olmuş oluyor muyum yoksa devam edersem hangi dersleri almam gerekiyor .

  • Burak diyor ki:

   Maalesef mezun olmuş olamıyorsunuz. Bu konu üzerine sizin gibi sorun yaşayan arkadaşlar yazdı hepsine üzülerek gelecek sene o dersleri almalarının gerektiğini söyledim. Sizin burada ki şansızlığınız sistem geçtiğimiz dönem olsa mezun olmuştunuz.

 51. hakan diyor ki:

  merhaba hocam. isletme 3.sinifa dikey gecisle kayit yaptim sorumlu oldugum 10  dersin 6 tanesini gectim.iktisat a giris, genel muhasebe , is sosyal hukuku, ve turk vergi sisteminden olmak uzere 4  dersten kaldim.simdi bu durumda ben bir yil boyunca bu 4 dersimi alacagim yoksa kaldigim derslerle beraber kredimin yettigi kadar ustten de ders alabilecekmiyim .yardimlariniz icin tesekkur ederim 

  • Burak diyor ki:

   Rica ederim. Aksi bir açıklama olmadığı için şuan ki durumla gelecek sene üst sınıftan ders alabileceksiniz.

 52. Tuğba diyor ki:

  Merhaba,

  Açıköğretim Halkla İlişkiler Bölümü, 2. sınıf öğrencisiyim. İktisat dersi dışında tüm derslerden geçmiş bulunmaktayım. 2012-13 öğretim yılı, Dönemlik-Kredili Sisteme geçmesi ile okumuş olduğum bölüme yeni derslerin eklenmiş olduğunu gördüm. Kalmış olduğum dersten de 2 dönem boyunca sınava gireceğim bilgisini aldım. Fakat, İktisattan Güz Dönemi içerisinde sorumlu olduğumu, Bahar Döneminde ise bu dersten sınava girip giremeyeceğim hakkında hiçbir bilgim yok. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca bir de şunu merak ediyorum; Yeni sisteme göre eklenmiş olan derslerden sorumlu olacak mıyım? Yoksa sadece kalmış olduğum dersten sınava girip, başarılı olmam durumunda mezun olabiliyor muyum? 

  Teşekkürler… 

  • Burak diyor ki:

   Bu soruyu net bilgi ile değil mantıkla cevaplayacağım. Ders ekleme durumu bir haksızlığa yol açacaktır. Çünkü geçen sene o dersler olmuş olsa o derslerede çalışma ve geçme şansına sahiptiniz. İlave olarak yeni derslerin size ekleneceğini düşünmüyorum büyük ihtimalle yeni o bölümü okuyacaklar o derslerden sorumlu olacaktır. Sadece kalmış olduğunuz dersleri görmeniz gerekecektir.

 53. ibrahim diyor ki:

  Hocam eski sisteme göre bir dersten kalarak bir üst sınıfa geçtim…şunu öğrenmek istiyorum önümüzdeki dönem derslerini alırken alttan kalan dersimidide alcam…bu alttan almış olduğum ders genel ortalama etki ediyormu yani 8 tane dönemin kendi dersi 1 tane de alttan dersim toplam 9 dersin ortalaması mı alınacak teşekkür ederim

 54. Ayten diyor ki:

  Merhabalar. İşletme 3. Sınıf Öğrencisiydim 3 Dersten Kaldım Fakat İki Dersimin Adı Kredili Sistemde Yok. Bu Derslerden Yarım Dönem Mi Sorumlu Olacağım ? Derslerimi Yazayım 1-TÜRK VERGİ SİSTEMİ 2- İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU 3-FİNANSAL YÖNETİM ( Bu Ders Var 1 ve 2 diye ayrılmış) Birde Bu Derslere Göre Üstten Kaç Tane Alırım ? Teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Bu dersleri ya 2 ye bölmüşlerdir yada adını değiştirip başka ders eklemişlerdir. 2 ye bölünen dersleri 2 dönem halinde alacaksınız. Adı değişen dersleri de almanız gerekecektir. Kayıt dönemi hepsini net bir şekilde göreceksiniz.

 55. ayşe diyor ki:

   merhaba ben 1.sınıftayım 3 dersten kaldım ama bir tanesi 47 ile kaldım peki bir üst sınıftan ders alabilecekmiyim

 56. merve diyor ki:

  BENİM 1.SINIFTAN 1 DERSİM VAR 2.SINIFTAN HİÇ YOK 3.SINIFTAN DERS ALAMAYACAKMIŞIM AÖF BÜROLARI ÖYLE SÖYLÜYOR NASIL BİR SAÇMALIK NASIL SİSTEM DEĞİŞMESİ BU HOCAM SİZ BAŞKA ARKADAŞLARA ÜSTTEN DERS ALABİLECEKLERİNİ SÖYLEMİŞSİNİZ.ORTALAMA TUTTURMAKTA YETMİYOR DİYO AÖF MADEM ALTTAN DERSİN VAR BEKLE YAZIK GÜNAH ACABA GERCEKTEN BÖYLEMİ YOKSA HENÜZ NET BİR BİLGİMİ YOK AGLAMAKTAN HARAP OLDUM İNSANLARI ÇOK ZORA SOKUYORLAR……….BİR FİKRİ OLAN VARMI ARKADAŞLAR HOCAM LÜTFEN ..

  • Burak diyor ki:

   Ben bütün arkadaşlara bu konu ile ilgili net bilginin olmadığını genel olarak dönemlik sistemin gerektiği şekli ile cevapladım ve hepsine detaylı bilginin aöf bürolarından öğrenebileceğini söyledim. Ancak aöf 1-3 ve 2-4 kuralını devam ettiriyorsa öğrenciye gerçekten haksızlık yapıyor.

 57. gül diyor ki:

  hocam ben 3.sınıftan 4 tane dersten kaldım şimdi 4.sınıftan ders alabiliyor muyum bu ders alma işlemi nasıl olacak teşekkür ederim 

 58. SİBEL diyor ki:

  merabalar hocam.ben bankacılık ve sigortacılık okuyorum.2. sınıftayım bütün derslerden geçtim sadece iktisada giriş ile genel matematik dersim kaldı 1. sınıftan.2.sınıfın bütün derslerini verdim.

  1-Bu kredili sisteme göre bankacılık sigortacılık bölümü dersleri içinde matematik yok ama iktisat ve işletme bölümünde matematik 1 ve matematik 2 olarak ayrılmış kredileri ise dönem olarak 4 ve 4 olarak toplam 8 kredi olarak belirlenmiş. Ben bu durumda matematik olmadığına göre bankacılık bölümünde finans matematiği var bu dersin kredisi 3 olarak belirtilmiş ama normal matematik ise 4 kredi güz dönemi + 4 kredi bahar dönemi olmak üzere yıllık 8 kredi olarak diğer bölümlerde belirtildiğini gördüm. Sorum şu hocam ben 8 kredilik dersmi alacam yoksa finans matematiği 3 kredi sadece onu alsam yeterli olacak mı.
  2- İktisada girişide normal görecem değilmi. 

  • Burak diyor ki:

   Çok detaylı şekilde sorduğunuz için teşekkürler. Daha öncede cevapladığım gibi bu sorunuzun kesin cevabını kayıt dönemi öğrenebileceğiz. Fakat mantık olarak cevaplarsak sizin kaldığınız dersin karşılığı Matematik-1 ve Matematik-2 olarak gözüken derstir.

   • SİBEL diyor ki:

    hocam ama benim bölümümde matematik 1 ve matematik 2 yok(Bankacılık ve sigortacılık okuyorum)finans matematiği gelmiş bana sizin dediğiniz gibi mantık olarak bakarsak bana matematiği nasıl verebilir?
     

    • Burak diyor ki:

     Alt ve üst sınıf derslerinizi yazar mısınız?

     • SİBEL diyor ki:

      GÜZ DÖNEMİ 1. SINIF DERSLERİ
      BANKACILIK VE SİGORTACILIĞA GİRİŞ 3 KREDİ
      DIŞ TİCARET İŞLEMLERİ 4 KREDİ
      GENEL İŞLETME 5 KREDİ
      GENEL MUHASEBE 4 KREDİ
      HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI 4 KREDİ
      İKTİSADA GİRİŞ 4 KREDİ
      ALM-FRA-ING 3 KREDİ
      TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ1 3 KREDİ

      BAHAR DÖNEMİ 1. SINIF DERSLERİ

      BANKACILIK HİZMET ÜRÜNLERİ 4 KREDİ
      BANKALARIN YÖNETİMİ VE DENETİMİ 5 KREDİ
      ÇALIŞMA PSİKOLOJİSİ 4 KREDİ
      FİNANS MATEMATİĞİ 3 KREDİ
      FİNANSAL KURUMLAR 4 KREDİ
      İŞLETME HUKUKU 4 KREDİ

      ALM-FRA-ING II  3 KREDİ
      TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II 3 KREDİ

      GÜZ DÖNEMİ 2. SINIF DERSLERİ 
      BANKALARDA KREDİ YÖNETİMİ 3 KREDİ
      FİNANSAL YÖNETİM  5 KREDİ
      HAYAT SİGORTALARI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ  3 KREDİ
      İSTATİSTİK 4 KREDİ
      MENKUL KIYMET YATIRIMLARI 4 KREDİ
      TÜRK VERGİ SİSTEMİ 5 KREDİ
      ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I 3 KREDİ
      TÜRK DİLİ I 3 KREDİ

      BAHAR DÖNEMİ 2. SINIF DERSLERİ 
      BANKA VE SİGORTA MUHASEBESİ 3 KREDİ
      FİNANSAL YÖNETİM II 5 KREDİ
      HAYAT DIŞI SİGORTALAR 3 KREDİ
      MALİ ANALİZ 5 KREDİ
      MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ 4 KREDİ
      PORTFÖY YÖNETİMİ 4 KREDİ
      ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II 3 KREDİ
      TÜRK DİLİ II 3 KREDİ

      BURAK HOCAM BENİM YENİ DERSLERİM BU DERSLERDİR. DAHA ÖNCEKİ BANKACILIK VE SİGORTACILIK DERSLERİNİN HEPSİNDEN GEÇTİM SADECE İKTİSADA GİRİŞ VE GENEL MATEMATİK DERSİNDEN KALDIM YENİ SİSTEME GÖRE BEN YUKARIDAKİ DERSLERDEN HANGİLERİNİ ALACAĞIM.SAYGILARIMLA HOCAM. 

     • Burak diyor ki:

      Bir arkadasimizin burodan ogrendigine gore 30 ila 45 kredi ders alabiliyorsunuz. Krediniz yeten dersleri alabilirsiniz.

 59. Burak diyor ki:

  ARKADAŞLAR bir arkadaşımız 1-3 ve 2-4 kuralının aöf yeni sistemde devam edip etmediğini aöf bürosuna sormuş ve bürodan bu kuralın devam ettiğini söylemişler. Yani 1. sınıftan dersi olan ancak 2. sınıftaki bütün derslerini verse bile 3. sınıftan ders alamıyor. Aynı durum 2. sınıftan dersi olup 3. sınıftaki derslerini verenler içinde geçerli. 

 60. tolga diyor ki:

  fark derslerinden genel muhasebeden kalanlar sınıf tekrarı mı yapıo yoksa 4.sınıfa direk geçiyomu hocam 3.sınıf işletme

  • Burak diyor ki:

   Bir arkadaşımız aöf bürosunu aramış 1-2 ve 2-4 kuralının geçerli olduğunu söylemiş. Bu durumda siz 4. sınıfa geçemiyorsunuz. Ancak büro tam bilgilendirilmemiş te olabilir. Kayıt dönemi göreceğiz.

 61. turgut diyor ki:

  merhaba ben 3. sınıf kamu yönetimi öğrencisiyim 3 dersten kaldım.4.sınıfta bu dersleri alabiliyomuyum,kaldığım bu derslerden iki tanesi yeni sistemde yokmuş  nasıl olacak yardımınız için teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Alabiliyorsunuz. Olmayan derslerin yerine konan dersler eklenecektir ve siz onları alacaksınızdır.

 62. merve diyor ki:

  BU DURUMU ANLATABİLECEK OLDUĞUMUZ BİR BİRİM YOKMU SENE KAYBINDAN DOLAYI ÇOKZOR DURUMDAYIZ DERS SEÇİMİ GÜNÜNÜ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM UMARIM BEKLENEN SON GERÇEK OLMAZ

 63. tolga diyor ki:

  hocam acil cvp yazarmısınız 

 64. tolga diyor ki:

  ama 3.sınıf dersi olarak geçiyo bürolarda bence mantıksız bi durum sizcede oyle değilmi?

 65. tolga diyor ki:

  şimdi hocam ben 10 dersın 9 u verdım ama butunlemede genel muhasebeden kaldım bu durumda 1 dnem boyunca sadece muhasebe için mi okuyacağım kotu bi durum :( (

 66. seda diyor ki:

  Merhaba ben işletme 4.sınıf öğrencisiyim. 2011 de 4. sınıftan 3 ders, 3.sınıfta da 1 dersten kaldım ve 2012 de okulu dondurdum.Yeni sisteme göre aynı derslerimi alıcam yoksa farklı bir durum mu sözkonusu. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Burak diyor ki:

   Değişen dersleriniz var ise o dersleri alacaksınız. Eğer değişmemişse aynı dersleri alırsınız.

 67. Ayten diyor ki:

  Merhabalar Hocam İşletme 3. Sınıf Öğrencisiyim Ben Fakat 3. Sınıfta Kaldığım TÜRK VERGİ SİSTEMİ 4. Sınıfın 2. Yarısında Çıkıyor. Yani 3. Sınıftan 4. Sınıfa Geçirilmiş. Bu Dersle Birlikte 3 Dersim Var Direk Geçermiyim Yoksa Kalırmıyım Kafam Karıştı Şimdi.

 68. HANİFE diyor ki:

  merhaba. ben 1. sınıf bankacıık ve sigortacılık okuyorum. 3 dersten kaldım 2. sınıftan ders alabiliyomuyum ? ve okulu bütün dersleri alıp seneye bitirebiliyomuyum.
  simdiden teşekkürler
   

 69. dilek kaya diyor ki:

  öncelikle açıklayıcı yorumlarınız için çok teşekkürler…benim sorunum genel matematikle.ben 1.sınıf tüm dersleri geçtim.bu yıl sadece matematik alacağım eğer dediğdiniz gibi ff yada dd almazsam 1.yıl ortalamasına mı bakılacak matematikten geçmem için

 70. ahmet diyor ki:

  burak bey biliyorum defalarca cevap vermiş olabilirsiniz ben 4. sınıf tek ders uluslararası işletmecilikden kalan mağdurlardan biriyim ders intibaklarına baktığımda bu ders 3. sınıf dersi olmuş ben bu dersi ve diğer yanında gelen uls.arası etik dersini alacakmıyım şimdiden verdiğiniz cevap için teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Ahmet bey sadece dün ve bugün 150 ye yakın herkese tek tek cevap verdim. Siz sorun tekrar cevap veririm müsait oldukça o nedenle sorun değil :) Sorunuza gelince sanırım en doğru cevap kayıt döneminde verilebilir.

 71. Ayten diyor ki:

  Sayın Hocam Yukardada Sormuştum 3 Dersten Kaldım Ben Fakat Yeni Sistemle Dersimin Birini 4. Sınıfın 2. Dönemine ATmışlar. Kesin EMinmisiniz 4. Sınıf Mı Başlağım Çok Acil Lütfen. :( :(((

  • Burak diyor ki:

   Kesin eminim diyemem sonuçta bu konu ile ilgili kesin açıklama yapılmadı. Ben sizlere genel sistem üzerinden yorumlar yaparak cevap vermeye çalışıyorum. Ayrıca şimdiden acele etmenize gerek yok sonuçta bu bilgiyi şimdi almanız ile kayıt dönemi almanız arasında bir fark olmayacaktır.

 72. tolga diyor ki:

  hocam ben 10 dersten 9 unu geçmiştim bize toplam 10 ders verildi 3.sınıf olarak işletme 3.sınıf dersleri ve fark dersleri genel muhasbe iktisat işletme hukuk olarak hazırlık kaldırıldığı için 3.sınıfa ekleme yapıldı ve 3.sınıf dersi olarak gördük ben 10 dersin 9unu geçtim genel muhasebeden kaldım sadece fark dersi buda teknik çıkşlı olduğumuz için 10 ders aldık büroyu aradım hepsı geçıosunuz dedi ama herkesin aklı karışık bu fark dersleri 1.sınıfın dersi değil hocam 3.sınıf dersi ama aynı dersler 1.sınıftada var benım gıbı fark derslerınden kalanlar illakı vardır şuan bı ust sınıfa geçıyomuyum bilgi verırmısınız teşekkur edıyorum..
   

  • Burak diyor ki:

   Elbette gecebiliyorsunuz. Aof burodan ogrendiklerimizi burayada yazarsaniz diger arkadaslarimizda faydalana bilir

  • gül diyor ki:

   aynen bende 10 dersten 9 unu geçtim ve iktisattan kaldım büyük ihtimalle bir üst sınıfa geçmemiz gerekiyor bence de.

 73. derya diyor ki:

  iyi günler hocam..benimde sorum vardı cevaplarsanız mutlu olurum. ben 2 yıllık muhasebe bölümü okuyorum yıllık sistemde 1.sınıftayım 8 dersten ancak 3 ünü verebildim.5 dersim kaldı..yeni sistme göre 2.sınıfın derslerinden ders seçebilecekmiyim ve kaldığım dersleri 1 dönemde mi vereceğim?ve son olarak okul uzayacakmı????

  • Burak diyor ki:

   Sizin sorunuzu cevaplamistim. Ust siniftan ders alabilirsiniz. Kaldiginiz derslere gore donemi degisiyor. Okulun uzamasi derslerinizin kredisine bagli.

 74. dilek kaya diyor ki:

  egem dershanesinin dağıtmış olduğu bröşürde birinci sınıftan dersi kalan öğrenci 3.sınıftan ders alamaz diyor kafam karıştı biraz siz alabilirsiniz demişsiniz sizin dediğniz doğru sanırım..

  • Burak diyor ki:

   Kesin aciklama yok ancak bugun bir arkadasimiz buroyu aramis ve 1 den dersi olanlarin 3 ten ders alamayacagini soylemis bu konu anca kayit donemi kesinlesir. Bekleyip gorecegiz.

 75. Ayten diyor ki:

  Merhabalar Hocam AÖF Bürosu İle Görüştüm 3 Dersten Kaldığımı Söledim Ne Olur Durumum 4. Sınıfa Geçermiyim Dedim. Bana Dedikleri Açıklama Şöyle : 4. Sınıftan 8 Dersi Alır Birde Bu Üç Dersi Ekleyebilirsiniz Dediler. Sanırım 30 krediye kadar hakkımız varmış. ayrıca istenirse 15 kredi daha açılıyormuş toplamda 45 kredi. yani başa çıkabilirseniz 11 ders alırsınız dediler. sizin bu konuda bir bilginiz varmı yada bir yorumunuz. teşekkürler.

 76. Ayten diyor ki:

   Hocam AÖF Bürosu İle Görüştüm 3 Dersten Kaldığımı Söledim Ne Olur Durumum 4. Sınıfa Geçermiyim Dedim. Bana Dedikleri Açıklama Şöyle : 4. Sınıftan 8 Dersi Alır Birde Bu Üç Dersi Ekleyebilirsiniz Dediler. Sanırım 30 krediye kadar hakkımız varmış. ayrıca istenirse 15 kredi daha açılıyormuş toplamda 45 kredi. yani başa çıkabilirseniz 11 ders alırsınız dediler. sizin bu konuda bir bilginiz varmı yada bir yorumunuz. teşekkürler.

 77. canan diyor ki:

  merhaba hocam.3.sınıfım 2.sınıftan bir dersten kaldım.3.sınıftan da bir dersten kaldım.4.sınıfa geçebiliyormuyum yoksa 2.sınıftan kaldığım bir dersten bir yılım gidecekmi?yorumları okumaktan kafam şişti.cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler
   

 78. canan diyor ki:

  hocam benim sorumu cevaplamışsınız,görmemişim teşekkür ederim

 79. Abdullah diyor ki:

  ???

 80. Nejla diyor ki:

  Merhabalar;

  AÖF Maliye 4. sınıftayım. Finansal Ekonomi dersimden kaldım. Yeni sisteme göre yıl içerisindeki derslerim hesaplanıp muaf olup olmadığım mı belirlenecek yoksa yeni sisteme geçicez ama diğer dersler hesaplamaya katılmayacak mı?
  Tek dersi vermem gerekir ise bir dönemde verme şansım var mı  eğer varsa  ikinci dönemde ikinci üniversiteye kayıt şansım olur mu?
  Birde tek dersten kalınca ödeyeceğimiz ücret yaklaşık ne kadar olur? şimdiden teşkürler  

  • Burak diyor ki:

   Öncelikle ücretler ile ilgili net bir bilgim yok. Kaldığınız dersi tekrar alacaksınız ve bu sene alacağınız dersler ile ortalamasına bakılacak. Dersinizin kaç dönem olduğuna ders listesinden bakabilirsiniz.

 81. özge diyor ki:

  merhaba öncelikle böyle güzel bir paylaşım sitesi için sizlere teşekkürler ….ben 3. sınıftayım iktisat fark dersimdi ama ben iktisattan kaldım 4.sınıfa geçecekmiyim

  • Burak diyor ki:

   Eğer fark dersiniz 3. sınıf olarak gözüküyor ise 4. sınıfa geçtiniz. Ancak hazırlık sınıfı dersi ise onu aöf bürosu ile görüşmeniz çok daha doğru olacaktır.

   • özge diyor ki:

    fark dersim 3.sınıf sanırım dersler birleşti ya zaten hazırlık sınıfı kalktı 10 ders aldık bilgileriniz için teşekkürler Burak…
     

    • Burak diyor ki:

     Bende onun icin sordum bazi arkadaslarin hazirlik oldugu icin 2-4 kuralina girebilirdi. Rica ederim Ozge hanim.

 82. Ayten diyor ki:

  Merve Arkadaşım Artvin AÖF Bürosunu Düşürebildim Ve Konuştum. Orda Ne Dediysem Aynını Bana Söylediler. Ve 1 – 3 ile 2 -4 sitemi uygulanıyor. yani kalırsınız böyle dersleriniz varsa. onun dışında yukardan 45 ETCS Dediğimiz Bologna Çerçevesinde Ders Alabiliyoruz. İNGİLİZCE DERSİ ZORUNLUDUR MUAF OLUNMUYOR ARKADAŞLAR. Benim Diyeceklerim Bunlar. Yarın Yüz Yüze AÖF İle Görüşeceğim. Hoşçakalın.

  • Burak diyor ki:

   Ayten herkesi bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Büro ile konuştuklarını buraya yine aktarırsan herkes bilgi almış olur.

 83. ahmet diyor ki:

  1. SINIFTAN MATEMATİK (33) VE 2. SINIFTAN MUHASEBE UYGULAMALARI (39) VE NOT ORTALAMASI (2.60). YILLIK SİSTEME GÖRE BU YIL SADECE BU İKİ DERSİ ALABİLİYORUM. PEKİ KREDİLİ SİSTEMDE 1-3 / 2-4 DEVAM EDİYORSA YADA 1. DÖNEMDEN DERSİ KALAN 5. DÖNEMDEN VE 2. DÖNEMDEN DERSİ KALAN 6. DÖNEMDEN DERS ALAMAYACAKSA (SINAV ÇAKIŞMASI OLACAĞI İÇİN (dönemsellik klavuzunda yazıyor) ), ÖYLEYSE BEN BU YIL SADECE BU DERSLERİ ALABİLİYORUM. DOĞRU MU? ÇÜNKÜ; DERSLERİN İNTİBAK OLMUŞ HALLERİ; (MATEMATİK= GÜZ/1.YARIYIL.) (SERMAYE PİYASASI HUKUKU = BAHAR/2. YARIYIL). (ENVANTER VE BİLANÇO= GÜZ/3. YARIYIL) VE (ŞİRKETLER MUHASEBESİ = BAHAR/ 4. YARIYIL). 5,6,7 VE 8. YARIYILLARDAN DERS ALAMIYORUM.      YANİ 1 YILIM UZUYACAK.   AMA YILLIKTAKİ DERSLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ KREDİLİ SİSTEME UYARLANIRSA BU DERSLERİ GEÇMİŞ OLUYORUM.  3. SINIFIN DERSLERİNİ VE 4. SINIFTANDA 15 KREDİLİK DERS ALABİLME İMKANIM OLACAK.VE BÖYLECE KREDİLİ SİSTEMİN FAYDASINI BEN VE BENİM DURUMUMDAKİ TÜM ARKADAŞLAR GÖRÜRÜZ.           BU KONUDA AÖF NİN BİRDEN ÇOK BÜROSUNU ARAMAMA RAĞMEN HİÇ BİR BİLGİ ALAMADIM. DAHA DOĞRUSU HERBİRİ BAŞKA BİRŞEY SÖYLÜYOR.  BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR LÜTFEN PAYLAŞSIN……………..

  • Burak diyor ki:

   Geçmiş dönemlerin ortalamasını yeni sisteme uyarlayamayacaklardır diye düşünüyorum.

 84. Selim diyor ki:

  Merhabalar bende dış ticaret 1. sınıf öğrencisiyim ve benimde 4 dersim kaldı. İntibak ders listesi diye bir liste var http://w2.anadolu.edu.tr/aos/belgeler/kilavuzlar/2012_2013/2012_2013_DersIntibakListesi.pdf burada eğer bir dersten kalınırsa o dersle birlikte başka bir ders alınması gerektiği yazıyor. Mesela iktisada giriş dersinden kalınması durumunda iktisada giriş ve uluslararası ticaret dersinin alınması gerektiği yazıyor Uluslararası ticaret 2. dönemin dersi. Bu dönem 1. ve 2. dönem derslerini mi alacağım yoksa 1. sınıftan kaldığım dersleri alıp kredimin yettiği kadarını da 3. dönemden alabilecek miyim?Şimdiden çok teşekkürler. 

 85. emine diyor ki:

  mrb ben ikinci ünv. olarak 1. sınıf ilahiyat önlisansa kayıt yaptırdım. dgs ile 4 yıllıga tamamlamak istiyorum kredili sistemden faydalanarak okulu erken bıtırebılıyormuyum. nasıl olacak bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz..

 86. emrecan diyor ki:

  İYİ ÇALIŞMALAR… 3. sınıf kamu yönetimindeyim, bütünlemede 2 dersten kaldım,yıllık sisteme göre 4 e geçiyorum… şimdi benim bu 2 ders 4 e çıkmış ve 4. sınıfın tüm dersleriyle yaptığım kredi hesaplamasına göre 79 kredi ediyor… aöf nin verdiği 30 kredilik ders haricinde 15 kredilikte biz alabiliyoruz yanılmıyorsam tek dönemde, yani 45.. iki dönemde 90 kredilik ders alabiliyoruz mu demektir bu ? eğer öyleyse kredim yetecek. 3. sınıftan kalan 2 dersimle birlikte 4. sınıfı 1 senede tamamlama ihtimalim nedir sizce ?????? acil lütfen.. teşekkürler

 87. semra diyor ki:

  Burak Hocam , öncelikle aydınlatıcı açıklamalarınız için teşekkür ederim..

  Sorulara cevaben sabırla ve detaylı dönüşünüz bizler için büyük katkı.

  Benim sorumu bir arkadaşımız sormuş gerci ben biraz daha bilgi yardımı rica edeceğim sizden.

  2.sınıfı tamamlayıp önlisans diploması almayı düşünmüştüm ki , tek dersten kaldım. Yeni kredili sistemde kaldığım istatistik dersini 1 ve 2 diye ayırmışlar bu şekilde olacak anladığım kadarıyla

  sorum şu ; ben 3 e devam etmek istemiyorum ama mecburen sene kaybedecekken 3.sınıftan ders alsam ve kaldığım dersle birlikte bunları da  calışıp sınava girsem ama aldığım derslerden başarısız olursam ve sadece kaldığım istatistikten(2.sınıf) gectiğimde. acaba ön lisan diploması alabilir miyim? 

  Karmaşık ya da saçma bir soru sormuş olmadığımı umuyorum.

  Sabrınız ve ilgili yardımlarınız için teşekkür ederim. 

  • Burak diyor ki:

   Öncelikle Sorunuz hiç karmaşık değil. Bence siz önce kesin olarak karar verin önlisans bitirip diplomayı almak mı istiyorsunuz yoksa lisans diploması mı? Şahsi görüşüm, zaten ön lisans mezunu olmayı düşünüyorsanız başka dersler alıp amacınızdan uzaklaşıyorsunuz. Zaten zor bir ders olan istatistik dersinin yanına belki geçerim diye dersler koymanız sizi amacınızdan uzaklaştıracaktır.

 88. meltem diyor ki:

  ben halkla ilişkiler bölümü okuyorum bütünlemede 4 dersten kaldım ancak kaldığım derslerle birlikte üst sınıftan da ders alabileceğim söylendi ve ders listesinden 45 kredilik derslerimi seçtim ancak yeni dönemin derslerinden alamadığım dersler var sorum şu ; bu 45 krediyi verdiğim zaman direkt mezun oluyor muyum yoksa son sınıftan alamadığım dersler için dönem uzatmaya mı gidiyorum ??

 89. Abdullah diyor ki:

  Benm birden bi dersm ikiden iki dersm var mantiken soyle bence 45 krediye altaki dersler dahil tamamlanio yani bes kredi desek uc ders iki donemden 30 kredi yapar 15 kredik daha ders alabilirm die dusunuorm yanlisim varsa duzeltin

 90. Ayten diyor ki:

  1 – 3 e Takılmışsınız Öncelikle 1. Sınıf Dersinizi Vericeksiniz Sistem 3. Sınıfa Geçirtmez. Ayrıca Öyle Olmuyor Bir Koca Yıl Olarak Değil Her Bir Yarı Yıl İçin Hesaplanıyor. Açıklamada Her Bir Yarı Yılda 45 Kredi Alırsınız Diyor Mevzuatta. 1 Senede 45 Değil Onu Düzeltelim.

 91. meltem diyor ki:

  ben internetten ders listesini buldum almak zorunda olduğum derslerimi öğrendim onlarla birlikte diğerlerini de kendim seçtim 45 kredilik olacak şekilde

 92. asu diyor ki:

  hocam merhaba ben 1ci sınıf saglık kurumları işletmeciligini okumaktayım normalde benim bu sene 2ci sınıfı okumam gerek ama ben 3dersten kaldım ingilizceden büt.25 muhasebeden büt.32 hukuktan büt.40 almışım önlisans okuyorum sınıf tekrarı yapacaksam bırakmayı düşünüyorum madi anlamda gücüm yok ne olur hocam bana cvp yazın kredili sistem bizim için geçerlim acaba sınıf tekrarımı yapacam yksa 2ci sınıfa geçipte altan kaldıgım derslerimi alacam TEŞEKÜRLER

  • Burak diyor ki:

   Kaldiginiz dersleri alttan alip 2. Sinifa gecersiniz. Siz birakmayin okulunuzu ama calismayida ihmal etmeyin.

 93. Ayten diyor ki:

  Arkadaşlar Artvin Büroyla Tekrar Görüştüm Alttan 3 Dersi Kalanlar Büyük İhtimalle Yukardan Hepsini Alabilecek. Listede Görünen En Yüksek Kredi 5 Olduğunu Düşünürsek 3 Ders Toplamı 15 Kredi Yapıyor. Geriye 30 Kredi Seçme Hakkımız Kalıyor. Ve Böylece Tüm Dersleri Seçip Mezun Olma Şansımız Artıyor. Yanlız 1 – 3 ve 2 – 4 den Kalanlar İçin Yüzde 25 Bir Umut Var Şöyle Ki 2. Sınıfı Bitirdiniz Fakat 1 . Sınıftan Dersiniz Var 3. Sınıfa Geçemiyorsunuz O Dersi Vermeden Fakat Bu Yeni Gelen Sistemle 3 Yerine 4 ün Derslerini Alma İmkanı Olduğunu Belirttiler Fakat Bunu Senatonun Belirleyeceğini Söylediler. Tek Engel Bu Derslerin Saatlerinin Çakışması Bunu Ortadan Kaldırırlarsa 1 – 3 2 – 4 e Takılan Arkadaşlarda Sene Kaybetmeden Devam Edicek. 22 Ekim de Herşey Netleşir.

  • merve diyor ki:

   arkadaşımben 1-3den dolayı 2 yıldır hatta bu yıl 3.yılım olacak psikolojısı bozulmuş geceleri uyku uyuyamıyan bir madurum.allah rızası için net bir bilgi varmı bu konuda aradım bürolar yok ders alamazsın diyorlar.kimisi bilmiyoruz diyorlar insanların bu maduriyetleri karşısında memur olulduk die sırtım yere gelmezden kaynaklı kaygısızlık var baglı memurlarda umurlarında değil bilgiler fosilleşmiş bilgi takibi sıfır onların eline kaldık bizde inannın çok yoruldum:(

 94. Ayten diyor ki:

  Merve Arkadaşım Fosilleşmeler İlgilenmemeler Doğru Bu Konuda Katılıyorum Fakat Hepside Öyle Değil. Kimisi Salla Başı Al Mağaşı Yapıyor Kimisi De Gerçekten Yardımcı Olmak İçin Çabalıyor. ARTVİN Bürosuda En Yardımcı Olan Büro Konuya Hakimler. Şimdi Üzgünüm 1 – 3 – 2 – 4 Devam Ediyor. Burada Anlaşalım Bu Kesin. Ama Bir Umutda Var Ucunda. 3. Sınıftan Değilde 4. Sınıftan Ders Alma Gibi Bir Umudun Olabilir. Düşük Bir İhtimal Çünkü Ders Saatleri Çakışıyor Dediğim Gibi. 22 Ekimi Beklemeni Tavsiye Etmekten Başka Yapıcak Birşey Yok.

 95. Ayten diyor ki:

  Meltem Arkadaşım Ders Seçimleri 22 Ekimde Eğer Daha Önce Kayıtlıysanız. Birde 4 Dersiniz Varsa 4 Dersi 5 Krediden Düşünürsek 20 kredi Yapar. Geriye 25 Kredilik Seçme Hakkınız Kalıyor. Enfazla 1 Dersiniz Dışarda Kalır Dİye Düşünüyorum. Hesap Hatanız Olabilir. Onu Tekrar Gözden Geçirin. 1 Den Fazla Ders Alamıyorsanız O İşde Sorun Vardır Zaten.

 96. Ayten diyor ki:

  ÖRNEKLERLE ANLATIM : Diyelim Ki 3. Sınıfız 3 Dersimiz Kaldı Bu Dersler. A – B – C Olsun. Bir Dersin Kredisi 5 Olsun 3 x 5 = 15 Diyelim. Bizim Mecbur Alacağımız Dersler Bunlar. Geriye Kaldı 30 Kredi. 4. Sınıfın Dersleride Bunlar Olsun Atıyorum 

    
  -Fakülte tarafından 30 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ataması yapılmıştır.
   
  Örnek:

  ADALET MESLEK ETİĞİ
  4 kredi

  HALKLA İLİŞKİLER VE İLETİŞİM
  4 kredi

  HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI
  4 kredi

  İDARE HUKUKUNA GİRİŞ
  4 kredi

  MEDENİ HUKUK I
  4 kredi

  TÜRK ANAYASA HUKUKU
  4 kredi

  TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
  3 kredi

  CAMBRIDGE TOUCHSTONE ENGLISH A1
  3 kredi

  Toplam
  30 kredi

  Yukarıda Hayali 4. Sınıf Dersleri Göründü. Hepsi 30 kredi. Bizim 3. Sınıftan Almamız Gereken 15 Kredi Buna Ekleniyor Ve 45 Kredi Yapıyor.

 97. Bahar diyor ki:

  Merhabalar Hocam, öncelikle teşekkürler günceli bizimle paylaşıp takip ettiğiniz için.

  Ben Dışticaret öğrencisiyim, bu dönem krediliye geçiyorum ve sadece tek ders matematiğim var kaldığım 1. sınıftan malesef ilk yılda veremdim, 2. yılda kaldı şimdi ben nasıl bir yol izleyeceğim, hep bu tek dersle asılı mı kalacağım ? ( çok üzülüyorum )

  • Burak diyor ki:

   Suan ki aciklamalara gore maalesef 3. Siniftan ders alamazsiniz, uzgunum.

   • Bahar diyor ki:

    Teşekkürler.Önceki sisteme göre en az 50 not ortalaması ile ders geçebiliyorduk.Şimdi çan eğrisi var deniliyo o ortalamaya göre daha düşüp puna ile tek dersten geçme şansım daha mı fazla olur peki ?

 98. Ayten diyor ki:

  SON DAKİKA BİLGİSİ : Alttan 3 Dersi Kalanlar Üst Sınıfın Bütün Derslerini Alabilecek. Dün Bir Eğitim Kurumuna Mail Attım Ve Bana Mail Olarak Döndüler. Hayırlı Olsun.

 99. meltem diyor ki:

  hesap hatası yapmış olabilirim bilmiyorum tam anlamadım zorunlu olduğum dersleri bürodan seçmedim derslerin listesi yayınlanmış her dersin karşısında mesela iktisata girişten başarısız olanlar iktisata giriş ve pazarlama yönetimi derslerini alırlar diye böyle bir liste vardı ordan hesapladığım kadarıyla benim kaldığım ve almak zorunda olduğum derslerin kredisi 36 yapıyo 45 e tamamlamak için de ben üst dönemden kafama göre seçtim kendi listemi hazırladım

 100. meltem diyor ki:

   
  1 yy PSİKOLOJİ                                  6 k        
  1 yy İKTİSADA GİRİŞ                           4 k
  1 yy PAZARLAMA YÖNETİMİ                   5 k
  1 yy TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I        3 k
  2 yy YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ        4 k
  2 yy BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA İLETİŞİMİ 4 k
  2 yy GENEL UYGARLIK TARİHİ                4 k
  3 yy TÜRK DİLİ I                                  3 k
  3 yy İNKILAP TARİHİ I                           3 k
  4 yy MEDYA SOSYOLOJİSİ                      5 k
  4 yy GÖRSEL KÜLTÜR                            4 k

  bunlar seçtiğim dersler (zorunlular da içinde) hepsi 45 kredi yapıyor
  yalnız bilmediğim bir konu var seçtiklerimin içinde yarıyıl olarak alamayacağım
  dersler var mı ?
  ayrıca 1. yarıyıldan kasıt 5-6 ocak sınavı mı ?
  her yarıyıl için tekrar ders seçip harç yatıracak mıyız ? 
   

 101. Ayten diyor ki:

  Meltem Arkadaşım Hatanı Buldum. 1. Yarı Yılda Kaldıklarını 2. Yarı Yıl Derslerine Eklemeyeceksin. Bak Şöyle Anlatayım Ben Sana Atıyorum 3. Sınıfsın Kaldın Diyelim 4 Dersten. 4. Sınıfa Geçeceksin Altta Kaldığın Tüm dERSLEri Aldın Öncelikle Burda Sıkıntı Yok. Gelelim 4. Sınıf Ders Almana. İlk Önce Güz Dönemi Derslerini Alacaksın 4. Sınıfın İlk Yarısındaki Dersleri. İkici Yarısını Katma Hesaba O Sonra Olacak. Her Yarı Yıl İçin Tekrar Ders Alacaksın DOlayısıyla Hesaplaman Yanlış.

 102. EDA diyor ki:

  Merhabalar,
  Arkadaşların yazdığı ve cevapladıgınz soruları okudum ve 1. sınftan 3 dersten kalanlar 2. sınfıın derslerını alabılecek yazmıssınız , bende 1. sınıfta 3 dersten kaldım ama aöf sitemde öğrenım durumu bılgısıne 3 dersten sınıf tekrarı yazılmış… 2. sınfıın derslerını alamayacakmıyım?

 103. sinem diyor ki:

  Arkadaşların yazdığı ve cevapladıgınz soruları okudum ve 1. sınftan 3 dersten kalanlar 2. sınfıın derslerını alabılecek yazmıssınız , bende 1. sınıfta 3 dersten kaldım ama aöf sitemde öğrenım durumu bılgısıne 3 dersten sınıf tekrarı yazılmış… 2. sınfıın derslerını alamayacakmıyım?

 104. meltem diyor ki:

  ya ben bu ders seçimini büroda yapsam olmuyo mu biraz karışık hem de yalnış yapmak istemiyorum 

 105. Ayten diyor ki:

  Meltem Büro Yoğun Olur Şu Aralar Kayıt Dönemi. Sen Kaldığın Dersleri Yaz Burdada Fikir Al Birde Bulunduğun Şehirde Bir Dershane Bu AÖF Derslerini Veren Yere Git Bilgi Al Yardımcı Olurlar.

 106. meltem diyor ki:

  iktisata giriş
  davranış bilimleri
  uygarlık tarihi
  hukuk

  bu derslerden kaldım bunlarla birlikte hangilerini alabiliyorum bilen varsa baştan bi liste yapayım sonra da dersaneye gider bilgi alırım 

 107. Ayten diyor ki:

  Meltem Bölümünü Ve Kaldığın Sınıfıda Yazarmısın.

 108. asu diyor ki:

  hocam ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN BENİ ÇOK SEVİNDİRDİNİZ ALLAHTA SİZİ SEVİNDİRSİN TUTUGUZ ALTIN OLSUN.

 109. Ayten diyor ki:

  2 Senelik Halkla İlişkilerdemisin ? Eğer Öyleyse İktisada Giriş 4 Uygarlık Tarihi 4 Bu Derslerinin İsmi Aynı Fakat Diğer Derslerin İsim Değişikliğin Gitmiş Onlarıda Herbirini 5 Kredi Kabul Edelim. 18 Kredi Yapar.27 Kredi Yukardan Alabiliriz Şimdi Tahmini. Tahmini Olarakda Üstten 2 Ders Hariç Hepsini Alabiliyorsun Meltem. 1 Yada 2 Dersin Kalacak Gibi Yukardan Dershane İle Görüş Birde Onların Fikrini Al Derim. Ve Sonucu Burda Paylaş. Umarım Yardımcı Olabildim.

 110. meltem diyor ki:

  halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü
  1. sınıfta kaldım 

 111. meltem diyor ki:

  tamam teşekkür ederim

 112. GÖKBEN diyor ki:

  Merhabalar bir sorum olacak,
  Yıllık sıstemde 1. sınıfta 3 zayıfı olan kredili sisteme bu sene geçince, ust sınıftan ders alabılecek mi?
  Öğrenım durumu bilgilerinde 3 dersten sınıf tekrarı yazıyor nasıl olacak?

 113. asu diyor ki:

  ayten hanım çok güzel bir haber verdin gerçekten yani yalnış anlamadıysam 3dersten kalan bir üst sınıfa geçiyormu öylemi…….

 114. Ayten diyor ki:

  GÖKBEN Arkadaşım 2. Sınıfa Geçtiyseniz Bu Dönem Öncelikle 1. Sınıf Dersleriniz Atanır Ardından 2. Sınıf Derslerinizi Seçersiniz. Öğrenim Durumu Bilgilerinize Nasıl Girdiniz Ayrıca Sistemde Yenileme Var 22 Ekime Kadar Tüm Yıllık Notları Krediliye Geçirme Çalışması Ders Yüklemeleri Vs Vs Yapılıyor. Eğer Geçen Sene 2. Sınıfı Okuduysanız 1. Sınıftan Dersleriniz Olduğu İçin 3. Sınıfa Geçemezsiniz Ve Sınıf Tekrarı Alırsınız.

 115. Ayten diyor ki:

  Asu Hanım Üst Sınıfa Geçersiniz Ancak Borçlu Geçersiniz Krediniz Yettiği Ölçüdede Yukardan Ders Alırsınız. Sene Kaybetmeden Devam Edersiniz. Listeyi İncelediğimde 3 Ders Taş Çatlasın 15 Kredi Yapıyor. 45 Kredi Alma Hakkımız Var. Bir Dönemdede 30 kredi Olduğuna Göre 15 kredi ( Eski Dersler ) + Yeni Sınıf Dersleri 30 = 45 Kredi. Bu Bilgiyi Hem Bir AÖF Bürosuna Sordum Hemde Bir Eğitim Kurumuna Sordum.

 116. Ersin diyor ki:

  S.A.
  Benim sorum şu.
  2.sınıftan tek dersim var. 3.sınıf derslerinin hepsini verdim.
  aöf bürosundan (istanbul-Aksaray) aldığım bilgiye göre 4.sınıf derslerini alabilicekmişim.
  yani o tek ders için 1 sene uzamayacakmış okulum.
  ama bu sitede 1-3 2-4 kuralı hale geçerli deniyor.
  şimdi aöf bürosundakiler bana yanlış bilgimi verdi?

  • Burak diyor ki:

   İste burada tam bir karmasa va bir arkadasimizda sormus alamazsiniz demisler. Bekleyip gorecegiz.

 117. asu diyor ki:

  ayten hanım teşekürederim.Peki arkadaşlar hangi dersleri alacagımızı aöf mi belirliyor yoksa istedimiz dersi alabiliyormuz.Kayıt yenileme ne zaman son acaba ders silme ve ekleme nedir.Harcı yatırmadan önce yapın diyorlar.bilgisi oan varmı aöf arıyorum sürekli meşgul…yalnış degilsem yeni sistemi örgün sisteme benzetmişler.aslında böylesi  daha iyi olmadımı arkadaşlar hangi kaynaktan kitapları önerirsinz ……

 118. Ayten diyor ki:

  Asu Hanım 22 Ekimde Seçeceksiniz Dersleri Daha Zaman. Harcı Ders Seçtikten Sonra Yatırın Yoksa Bidaha Değişiklik Yapamazsınız Derslerinizde. AÖF Yeni Sistemle Geçmek Çok Daha Kolay Oldu Ortalamanız 2.00 In Üstü Olsun Zayıf Dersleride Veriyosunuz. Tabi Notunuz FF Olmaması Veya Sınavda Kopya Çekmemeniz Gerekiyor. Alacağınız Dersleri AÖF Size 30 Kredilik Ders Ataması Yapacak. Onun Dışında 15 Kredi Daha Hakkınız Olacak Onlada Kalan Dersleri Seçip İşlemi Tamamlayacaksınız.

 119. Ayten diyor ki:

  Yeni Dönem Kitaplarına Gelince Kitaplar Dergi Gibi Kısa Kısa Olacağı Yönünde Bakalım.

  • Burak diyor ki:

   Evet oyle olacak cunku uniteler azaldi. Bence bu sistem calisan herkes icin faydali olacak. Hayirlisi.

 120. elif diyor ki:

  hocam mrb ben halkla ilişk. önlisans ögrencisiyım tek ders ıkna ve konuşmadan kaldım sadece kaldgım dersımı veryorum bırde harç ücretım ne kadar olur 2 dönemde demi bitip mezun olucam bilgilendiriseniz çok sevinirim ..

 121. hande diyor ki:

   
  Merhaba,
  Ben 4.sınıf iktisat öğrencisiyim.
  8.yarıyıl iktisat tarihi—– 3 kredi
  7.yarıyıl (ek ders)avrupa birliği-5 kredi
  8. yarıyıl maliye politikası —–4 kredi
  7.yarıyıl finansal ekonomi——–5 kredi
  8.yıl (ilave ders ekonominin güncel sorunları)—-3 kredi
  7. yıl vergi hukuku—–4 kredi
  8. yıl (ilave ders)avrupa birliği türkiye ilişkileri—– 4 kredi
  8. yıl türkiye ekonomisi—-5 kredi
  7. yıl ingilizce (ilave ders)——3 kredi
  8. yıl ingilizce 3 kredi
                                    
  8. yarıyıl toplam 22 kredi
  7.yarıyıl toplam 17 kredi
  toplam 39 kredi oluyor
   
  benim geçtiğim dersler de bu krediye dahil mi öyleyse kaç kredi tutuyor.         
  kaldığım 5 ders (vergi hukuku,finansal ekonomi,maliye politikası,iktisat tarihi ve türkiye ekonomisi) şimdi 9 oldu Yukarıdaki ilave ettiğim dersleri parayı yatırmadan ben internetten mi ekleyeceğim? Kredileri ne şekilde hesaplayacağım ve alacağım ek dersler varsa kaça tamamlamam nasıl hesaplamam gerektiğini anlamadım. Birçok yerde konuyu incelemedim çözemedim. Yoksa hiç kafamı kredilere yormayıp direkt kaldığım dersleri mi yalnızca almaya odaklanayim?
  Diğer bir sorum vergi hukukundan başarısız olanlar vergi hukuku,avrupa birliği ve türkiye ilişkileri alacağını söylüyor. listede türk vergi sistemi yok. okunacak konular listesinde yazıyor. O dersi de alacak mıyım
  Bahar dönemi bütünleme sınavı tarihleri 13-14 ekimde gerçekleşecektir diyor var mı kimisi yok diyor varsa krediye etkisi ne olucak
  yardımcı olursanız sevinirim
   

  • Burak diyor ki:

   * Gectiginiz dersleri kredide hesaplamayacaksiniz. * İnternettende yapilabilir. * Kaldiginiz dersleri almaniz yeterli olacaktir. * Tek doneme dusen derslere devami niteliginde ders verilebilir.* O dersin yerine baska ders eklenmistir. Onu alirsiniz. *Aof sinav takvimde butunleme yok diye biliyorum.

 122. serhat diyor ki:

  merhaba iyi günler ben aöf işletme 2.sınıfı okudum bu yıl ve sadece 1.sınıftan kalan bir dersim var (malum ders matematik :d).
  şimdi az önce web-büroya girip ögrenim durumuma baktım “1dersten kaldı” diyor. 
  acaba 3.sınıfdan ders alabilecekmiyim ve birde ben 89′luyum bu yıl sırf bu dersi gecmek icin kayıt yeniletirsem nasıl olucak tecilim devam edermi?
  ilginiz için şimdiden sağolun 

  • Burak diyor ki:

   Bu konu ile ilgili farkli cevaplar var. Kayit zamani belli olacaktir. Tecil konusuna gelince acikogretimde kacinci yiliniz?

 123. asu diyor ki:

  TEŞEKÜRLER AYTEN HANIM……EPEY BİR BİLGİ SAHİBİSİNİZ…

 124. asu diyor ki:

  hesaplama nasıl yapacaz kendimiz yapabiliyormuz

 125. Ayten diyor ki:

  asu hanım hesaplamayı ders listelerindeki kredilerinize bakarak yapabilirsiniz yada AÖF büroları veya dershanelerden yardım alabilirsiniz.

 126. Ayten diyor ki:

  ÇOK ÖNEMLİ : Arkadaşlar Hesaplama Motorunla Kaldığınız Dersleri Seçin Gelecek Dönem Ki Durumunuzu Görün Bakmayan Kalmasın. http://www.memurilanlari.com/hesap 

 127. seco diyor ki:

  hocam halkla iliskler ve tanitimi bitirdim 2 yillik onlisans diplomayi aldik.sukurrr.simdi dikey gecis ile 3 ten dewam etcem  ama ne seccem bilmiom .iktisat mi isletme mi kamu yonetimini  mi hangisi kolay yaridimci olurmusinuzzz

  • Burak diyor ki:

   Her bölümün derslerini inceleyip öyle karar verin. Kendinizin karar vermesi daha doğru çünkü neyi kolay bulup neyi zor bulduğunuzu sizden başka kimse bilemez.

 128. merve diyor ki:

  ayten çok saçma değilmi bu sistem daha hangi sınıfta olduğumu sormuyor not ortalamamı blmyor bana geçtin diyor buda benle dalga geçiyor:))

 129. asu diyor ki:

  dersleri seçmek istiyorum ama hata yapmaktan korkuyorum

 130. asu diyor ki:

  ayten hanım bende merve arkadaşa katılıyorum. bende yaptım sadece dersleri soruyor yazdım ama banada çok saçma geliyor ne kadar güvenilir bilinmez

 131. merve diyor ki:

  arkadaşlar ben 2.sınıfın tüm derslerini verdim 1.sınıftan tek dersim var nezaman secebilecem ben ders acaba

 132. Ayten diyor ki:

  Arkadaşlar Sistem 3. ve 4. sınıfa göre ayarlanmış burda haklısınız fakat şunu göstermek için paylaştım 3 dersten kalan 4. sınıf derslerini kesin alıyor. 4 olursa kaldığı ders dönemi uzuyor. bu motor güncel bir motordur.

 133. Ayten diyor ki:

  merve 1 – 3 takılmışsın dönemin uzayacak üstten ders alamazsın 1. sınıfı vermeden. ayrıca ortalama bişey ifade etmiyor şuan. bu dönem baz alınacak ortalama ile geçme. alttaki dersi vermeden 3. sınıftan ders alamazsınız.

 134. Ayten diyor ki:

  asu bu programa güven demiyorum fakat çıkan sonucu not al ve dershaneye sor yüzde 99 ben haklı çıkacağım hatalı çıkarsam burda yorum olarak bana belirt bende özür dileyeyim sizlerden. ben kuru sıkı bilgi paylaşmam hatam varsa boynum kıldan ince.

 135. asu diyor ki:

  canım ayten hanım sen yalnış anladın sen hatalısın demiyorum estafulah seni eleştirmek gibi niyetim yok…

 136. asu diyor ki:

  sadece bu yeni sistem birtürlü anlamadım okadar

 137. emrecan diyor ki:

  arkadaşlar, anlamadığım bişey var. şimdi diyorsunuz ki alttan kalan 3 ders taş çatlsa 15 kredi eder. ama bu 3 ders kredili de 6 derse dönüşmüyor mu ? nasıl 15 kredi ediyor. 3 ünü 2. yarı yıla mı bırakarak hesaplıyosunuz. mesela ben 3. sınıf 2 dersle borçlu geçtim, 2 dersim 4 ders olmuş ve toplam kredisi 19… 5-5-5-4 ilk yarıyıl 10, ikinci yarıyıl 9 krediye mi ihtiyacım var demektir bu ? üst sınıfın dersleri haricinde ??

 138. Ayten diyor ki:

  emrecan güz ve bahar dönemi diye ayrılıyor dönemler. güz döneminde 45 ve bahar döneminde 45 kredi alıyorsun. yıllık değil dönemlik alacaksın derslerini. ve ilk dönem 10 kredi lazım sana ikinci dönem 9 kredi lazım yani üst sınıfın bütün derslerini alırsın.

 139. Ayten diyor ki:

  asu eleştirebilirsiniz eleştiri kötü değil aksine olumlu bişeydir insanın hatalarını görmesine olanak sağlar. sistemde anlamadığın yerleri numaralandırarak sor tek tek cevaplayalım.

 140. asu diyor ki:

  Ayten hanım ben bugün aöf bürosuna gitim yogunluk tan dolayı ilgilenemediler eve döndüm benim kaldıgım dersler şunlar.Hesaplama nasıl yapılıyor bilmiyorum.Muhasebe.ara/30 fi./43.büt/33ortalaması ise 32 geldi hukuk ara.57/fi.27/büt.33 ortalaması ise 40 geldi yabancı dil.ara.20/fi.7/büt25ortalaması ise25 geldi ama diger derslerden yüksek aldım 5dersten geçtim ama kaldıgım 3ders ise bunlar ne yapacam bir üst sınfa geçerim herhalde hesaplamayı bılmiyorum üsten kaç ders alırım bilmiyorum

  • Burak diyor ki:

   Asu hanım kaldığınız bu dersler kaçıncı sınıftan? Ayrıca okulu bırakıp yeniden ygs ye açıköğretim için girmek çok doğru bir yaklaşım değil.

 141. asu diyor ki:

  ayten hanım size yazdıklarım onlar bundan sonra nasıl olur bilmiyorum biryılı uzatmışmı olrum nasıl olacak bilmiyorum eger 1ci sınıfı tekrar  edeceksem bırakmayı düşünüyorum tekrardan ygs hazırlanırım aynı dersleri görmek istemiyorum sene kaybı olacak bir üst sınıfa geçmişmiyim sizce TEŞEKÜRLER

 142. melis diyor ki:

  merhaba 3.sınıfıta bütünlemede 2 dersten kaldım normalde borçlu olarak geçiliyor.kredili sistemde nasıl olucak.yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 143. Ayten diyor ki:

  asu hanım toplamda 3 dersten kaldıysanız üstten hepsii alırsınız 3 den fazlaysa mesela 4 ders ise 6 ay uzar. o hesaplama motorunuda onun için paylaştımilla sizin dersiniz olmasına gerek yok ders listesine bakarak ordan eşdeğer kredide ders seçip hesaplatın aklınıza takılırsa. ama dediğim gibi toplam 3 dersiniz varsa üst sınıfın hepsini alırsınız.

 144. asu diyor ki:

  evet yukarda belirtigim gibi 3dresten kaldım

 145. emine diyor ki:

  hocam herşeyi açıklamışınız cok teşekkürler ama ben ders kredilerini merak ediyorum onlarda açıklandımı mesela 2.sınıf atatürk ilkeleri ve in. tarihi kaç kredi.

 146. ceyerd diyor ki:

  hocam ben dgs ile işletme bölümünün 3. sınıfına kayıt oldum 10 ders verdiler bunun 6 sını geçtim 4 ünden kaldım kaldeğım derslerin biri 1. sınıf iktisat diğer 3 ü 3. sınıf dersi ben 4. sınıftan ders alabiliyor muyum yeni sistemde 1 den kalan 3 den alamıyor ama 1 den kalan 4 den alabilir mi

 147. Buket diyor ki:

  Merhabalar acil cevap ben kamu yonetımı 1 sınıfım 5 dersten kaldım yenı sısteme göre nasıl olucal sınıfta kaldım mi yoksa ustende ders alabiliyormuyum 

 148. asu diyor ki:

  hocam dersleri gördük ama kendimiz şimdi seçersek olurmu yalnış yapmaktan korkuyorum aöf bürosuna gitsek onlar yardımcı olurlarmı acaba

 149. tuğrul diyor ki:

  slm ben şimdi 4, sınıfa geçecektım  tic ,ten  ve 3 sınıftan idare  ve türk siyasal hayatından kalmiş görünüyorum  pekı ben  4. sınıftan ders alma şansım varmı   yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler :)

 150. Ayten diyor ki:

  asu sen kayıt yenileyeceksen 22 ekimde başlayacak aöf şuan yoğundur.  hep dedim bir aöf dershanesine git rehberlik hocalarına danış yardımcı olurlar karşılığındada bir ücret vs vs talep etmezler. aöf yoğun olduğu için çok kişiye yanlış bilgi verebiliyor insanlık hali sen işini sağlama al.

 151. gamze diyor ki:

  ben kamu yönetimi bölümünü okuyorum benim1sınıftan 1dersim var. şmdi 2.sınıftayım 2 .sınıftan dersim yok 3 den ders alabilir miyim ?bu hafta sonu bahar dönemi sınavına girebilrmiyiz ?

  • Burak diyor ki:

   Bu hafta sonu ne sınavı var acaba? Açıköğretim’den çelişkili açıklamalar var ancak son bilgimize göre 3. sınıftan ders alamıyorsunuz.

 152. semra diyor ki:

  kayıt yenileme ile ilgili bir kılavuz aöf sitesi bulamıyorum.adım adım nasıl yapılacağını anlatan..

  büronun sitesinden  kayıt yenilemeye girilmiyor. önce ekle/ sil yapacaksınız deniyor nereden göreceğim de ekle sil yapacağım acaba..

  Bu konuda yardım rica ediyorum.

   

  • Burak diyor ki:

   Ders ekle sil sistemi kayıt yenileme dönemi ile birlikte açılacak. Şuan aöf’ü yeni kazananlar işlem yapabiliyorlar. Sistem açılsın biz sıra sıra neler yapılması gerektiğini sizlerle paylaşırız. Sitemizi takip etmeye devam edin yeterli.

 153. hakan diyor ki:

  Merhabalar,

  Geçen sene 4. sınıfı okudum bütünleme sonuçlarıyla beraber 3.sınıftan 2 dersim( Türk Vergi Sistemi – İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku) derslerinden son sınıfta 3 dersten yani toplam 5 dersten kalmış bulunmaktayım..yeni sisteme göre  ben bu 5 dersi mi alacağım yoksa farklı dersler eklenecek mi??bir arkadaşımın söylediğine göre bu 5 dersi 10 ders olarak alacağım fakat böyle bir saçmalığa inanmak istemedim sizin bilginiz varsa paylaşır mısınız lütfen..

  Teşekkürler. 

  • Burak diyor ki:

   Sadece o 5 dersi alacaksınız. Ancak dersinizin durumuna göre iki dönem haline getirilebilir. Misal; Türk Vergi Sistemi-1 ve Türk Vergi Sistem-2 vb. Bunu sitemizde bulunan ders listesinden öğrenebilirsiniz.

   • hakan diyor ki:

    Burak Bey tekrar merhabalar,

    Şimdi kontrol ettim toplamda 9 ders alacağım böyle bir saçmalık görmedim.

    Bir ders müfredattan kaldırılır yerine yeni ders koyarlar anlarım ama türk vergi sisteminden kaldım diye hem o dersi alıyorum hem de yanına örgütsel davranış diye bir ders daha ekliyorlar bütün derslere aynı saçma mantık uygulanmış sadece iş ve sosyal güvenlik hukuku dersini olduğu gibi alıyorum.

    Kim düşünüp yaptıysa bu sistemi helal olsun!!! 

    • Burak diyor ki:

     Ders sayısı arttı şekilde düşünmeyin çünkü derslerin ünite sayıları azaltıldı. Misal 16 ünitelik bir dersin üniteleri 8 e düştü. Kısaca aslında çalışacağınız ünite sayısında artma olmuyor. Ayrıca Türk Vergi sistemi yanına Örgütsel Davranış dersi alacağınızı aöf büroyu arayarak mı öğrendiniz? Bu konunun kaynağını belirtirseniz sitemizi takip eden arkadaşlarda yararlanabilir.

 154. ali diyor ki:

  merhaba bi sarum olucak benim 1.sınıftan 2. dönem harc borcum var bu borcu ödemeden kayıt yenileyebilirmiyim_?yardımcı olursanız sevinirim.

  • Burak diyor ki:

   Harçlar bu öğretim yılından itibaren yürürlülüğe giriyor. Bu nedenle eski harç borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir.

 155. seco diyor ki:

  dikey gecis de3 den dewam etcem hangi bolum kolay yardimmm

  • Burak diyor ki:

   Bölümlerin derslerine bakarak kendinizin karar vermesi daha doğru olur. Çünkü sizin sözel yeteneğinizin mi? sayısal yeteneğinizin mi? daha iyi olduğunu yine siz bilebilirsiniz.

 156. bahri diyor ki:

  merhaba benim sorum işletme 3.sınıftayım fakat 3 dersten kaldım finansal yönetim,maliyet muhasebesi,iş ve sosyal güvenlik hukukundan kaldım 4.sınıftan ders alabiliyormuyum?bide ders ekle silde kaldıgımız dersleride kullanabiliyormuyuz?

 157. murat diyor ki:

  merabalar….BENİM SORUM OLACAK.BEN 4 YILLIK İŞLETMEYE KAYIT OLDUM ŞUAN ÖN LİSANS DİPLOMASI  ALMak istiyorum lakin 2 dersim kaldı ..şimdi benim ne yapmamlazım ön lisans diploması almak için…teşekkürler

 158. murat diyor ki:

  merabalar….BENİM SORUM OLACAK.BEN 4 YILLIK İŞLETMEYE KAYIT OLDUM ŞUAN ÖN LİSANS DİPLOMASI  ALMak istiyorum lakin 2 dersim kaldı ..şimdi benim ne yapmamlazım ön lisans diploması almak için…teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Öncelikle hangi sınıftasınız? Eğer 1. ve 2. sınıftaki bütün dersleri verdiyseniz diplomanızı alabiliyorsunuz.

 159. murat diyor ki:

  .BEN 4 YILLIK İŞLETMEYE KAYIT OLDUM ŞUAN ÖN LİSANS DİPLOMASI  ALMak istiyorum lakin 2 dersim kaldı ..şimdi benim ne yapmam lazım ön lisans diploması almak için…teşekkürler

 160. KERİM diyor ki:

   2 YILLIK HALKLA İLİŞKİLER BÖLÜMÜNDE OKUYORUM.1.SINIFTAN TEK DERSİM İNGİLİZCEDEN KALDIM.ORTALAMAM [ 48] DÜSTÜ. 2. SINIFIN BÜTÜN DERSLERİNİ GEÇTİM    2 YILDIR İNGİLİZCE DERSINI VERMEYE CALISIYORUM VEREMIYORUM BENIM BU SISTEMDE BI ARTIM VARMIDIR HOCAM .DEVLETMEMURUYUM . BU SISTEMDE İNGİLİZCEYİ NASIL GECECEGİM LUTFEN CEVABINIZI BEKLIYORUM TESEKKURLER

  • Burak diyor ki:

   Anladığım kadarıyla tek dersiniz İngilizce kalmış. Bu dersten geçmeniz için 50 ve üzeri almanız gerekecek. Ancak şöyle bir yol izleme ihtimaliniz var. İngilizce dersi yanına kolay olan (daha önce geçtiğiniz dersler hariç) ekstra 1 ders daha seçin, İngilizce notunuzu 25 ve üstü tutar seçtiğiniz diğer dersten 70 ve üzeri bir not alırsanız genel ortalamadan geçme şansınız olabilir. Ancak bu konuyu kesinlikle aöf büroları ile görüşün çünkü benim önerim sadece bir teorem.

 161. Tuğba diyor ki:

  teşekkürler ne zamandır araştırdığım ama kimsenin cevaplayamadığı soruları giderdim sayenizde emeğinize sağlık

 162. BERAT diyor ki:

  MRB.İKTİSAT ÖNLİSANS MEZUNUYUM LİSANS TAMAMLAMAYA BAŞVURDUM 3.SINIFTAN BAŞLAYACAĞIM ÖNCELİKLE İLERİSİ İÇİN KPSS İÇİN HANGİ BÖLÜMÜ TAVSİYE EDERSİNİZ..4.SINIFTAN DERSİ NASIL ALACAM 1.5 SENEDE BİTİREBİLMEM İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR TŞKRLR

  • Burak diyor ki:

   Bence iktisat üzerinden devam etmeniz mantıklı olacaktır. Ancak bunun kararını en iyi siz verebilirsiniz. Kayıt döneminde 3. sınıf derslerinizi alacaksınız buda 30 kredi yapıyor. Aöf size 15 kredi hakkı daha verecek o hakla 4. sınıf derslerinden alabilirsiniz.

 163. KERİM diyor ki:

  HOCAM BU SENEYE KADAR HEP ÇIKMIS SORULAR YADA YARDIMCI KITAPLARDAN ÇALIŞTIK BU SENE BI BELIRSIZLIK VAR.ESKI ÇALISMA SISTEMIMIZE DEVAMMI EDELIM . YADA BİZLERE NE ÖNERIRSINIZ.
   

  • Burak diyor ki:

   Bence bu sene farklı sorular ve farklı kitaplar olacak. Aöf kendi kitaplarını yardımcı kitaplar gibi küçültüp azaltacak (zaten ünite sayıları azaldı). Kredili sistemde dersleri geçmenin birazcık daha kolay olacağını düşünüyorum. Kendinizi sıkmayın çalışırsanız başarılı olursunuz.

 164. tuğçe gül diyor ki:

  mrh ders seçimlerini nasıl yapacağız peki kendi aöf sitemizden  mi yoksa bürodan mı

 165. bahar diyor ki:

  hocam lisans tamamlamada iki bölüm arasında kaldım biri işletme biri maliye sizce hangi bölüm daha iyi olanak gelecek ve kpss için tşkrlr

  • Burak diyor ki:

   Kpss’de hangisinin ilgili bölümünde alım fazla ise o bölüme yönelmeniz daha doğru olacaktır. Konu ile ilgili bilgi sahibi olunca bizlerle paylaşırsanız sitemizi takip eden arkadaşlarımıza da yardımcı olmuş olursunuz.

 166. damla diyor ki:

  merhaba ben işletme 1 sınıf öğrensyım br sene kaldım bu 2 senem 3 dersten mat hukuk grs ıktısat yalnız bır ust sınıfa geceblıyomusum ama 2 sınıfın tum derslernde alablıyomuyum yanı alttan derslermle bırlıkte aldığım ıçin sene kaybım oluyomu uzuyomu ve bu ders ekle kaldır sıstemı nasıl oluyor

  • Burak diyor ki:

   Alttan dersleriniz ile 2.sınıf bütün derslerinizin kredilerini toplayın eğer toplamı 45 i geçmez ise alabiliyorsunuz dur.

 167. yldz diyor ki:

  kredili sistemde arasınavda kac unıteden sorumluyuz  işletme 3 sınıftayım yardımcı olursanız sevınırım

 168. ali diyor ki:

  hocam işletme lisans öğrencisiyim. bu yıl 3. sınıftaki bütün derslerimi verdim ancak 2. sınıftan muhasebe uygulamaları dersinden kaldım. yeni sistemle birlikte 4. sınıfa geçebiliyormuyum ? ve muhasebe uygulamaları dersi diye bir ders gözükmüyo yeni sistemde acaba ismimi değişti dersin yoksa kaldırıldımı? 

  • Burak diyor ki:

   1-3 ve 2-4 kuralı nedeniyle 4. sınıftan maalesef ders alamıyorsunuz. Ancak dersiniz başka bir döneme kaydırıldı ise ders alma şansınız olabilir.

 169. güler diyor ki:

  hocam iyi akşamlar benim sorum biraz uzun ben aöf 3. sınıf okul öncesi öğretmenliğinde okuyorum.2. sınıfta kredili siteme geçildiğinde krediler belli ancak 1. sınıfın derslerinin kredileri belli değil şuanki alt sınıflardaki aynı derslerin kredilerine göremi yıllık sistem derslerinin kredilerini toplammız gerkiyor yoksa yıllık sitem derslerine başka bir hesaplamamı yapacak aöf.birde eğer şimdiki derslere göre hesaplanırsa şuana kadar alınan kredi 143 ve kalan derslerin krediside 87 bunlarıda alırsam 230 yapıyor ancak mezun olabilme şartı 240 kredi.şimdi ben ve benim gibi bir çok arakadaşım bu sorunun cevabını bilmiyor bölümde alınacak başka ders olmadığına göre bu 10 kredilik eksiği sizce aöf nasıl dolduracak.

  • Burak diyor ki:

   Güler mantık tamamen şu;
   1.sınıf: 1.dönem=30 kredi 2.dönem:30 kredi
   2.sınıf: 3.dönem=30 kredi 4.dönem:30 kredi
   3.sınıf: 5.dönem=30 kredi 6.dönem:30 kredi
   4.sınıf: 7.dönem=30 kredi 8.dönem:30 kredi

   Bunların toplamı; 240 kredi yapıyor. Yani sizin eksik kredi kalma gibi bir durumunuz yok. Eğer siz takıntısız 3. sınıfa geçtiyseniz şuana kadar 120 kredi’yi geçmiş bulunuyorsunuz. Geriye 120 kredi dersi otomatikman alacaksınız. Aöf 30 kredinizi zaten size vermeye zorunlu (eğer son sınıfta 2. yılınız değilse). Ancak ben okulu erken bitireceğim derseniz 30 kredinin üzerine 15 kredi daha alabiliyorsunuz.

   • güler diyor ki:

    Burak hocam cevabınız için teşekkürler evet ben erken mezun olmak istiyorum bu sene 3. sınıfım ve 1 yıl erken bitirmekistiyorum kredili sitemde bu mümkün değilmi 1 yıl erken mezun olunabiliyor..birde acaba bizi muaf tuttukları derslerin kredisi dersin sınavına girmeden kredimize hesaplanırmı?
     

    • Burak diyor ki:

     3.sınıftayken 1 yıl erken bitirme şansınız yok. Çünkü verilen krediler ile hem 3.sınıfın hem 4.sınıfın bütün derslerini almaya krediniz yetmez. Ancak 1.sınıfta 60 + 2.sınıfta 90 + 3 sınıfta 90 kredi alsaydınız okulunuzu 1 yıl erken bitirme şansınız olabilirdi. Ancak bu çokta kolay bir şey değil. Muaf olduğunuz dersler genel ortalamada dışarıda tutulur. Ancak mezuniyet durumunda eklenir.

 170. İSLAM diyor ki:

  mrb hocam. ısletme 4.sınıf uluslararası ısletmecılık: 47 ıle tek dersten kaldım.
  mevcut kredılı sıstemde bu dersın yanına 1 ders daha eklenıcek sanırım.sormak ıstedıgım diğer derslerımın not ortalamaları cok yuksek.mevcut sıstemde ganom :2 00 cok ustunde kalır. bu tek dersten koşulluk gecmıs sayılmıyormuyum mezun durumunda olmak ıcın.
  sayılmıyorsam eklenen dersıde vermek zorundaysam eskı ders gecme sıstemınden ne farkı kaldı.  

  • Burak diyor ki:

   Kredili sistem bu yıldan itibaren geçerli olacağı için geçen senenin ortalamasını alıp bu sene sınava girmeden mezun yapabileceklerini sanmıyorum. Dersin yanına ders almak zorunda değilsiniz.

 171. ELİF diyor ki:

  Merhaba,
  Benim 1. ve 2. sınıf toplam alacağım kredi sayısı 42′dir. Böyle bi durumda öğrenim gideri olarak ne kadar ücret ödeyeceğim.
  Bazı yerlerde 205 tl yazıyor, bazı yerlerde de kredi başına ücret ödenecek yazıyor, eğer öyleyse kredi başına ücret ne kdardır?
  Ben ne kadar ücret yatıracağım..
  Şimdiden tşkrler..

  • Burak diyor ki:

   Harçlar kaldırıldığı için 205 tl olan ücret öğretim gideri adı altında geçiyor. Bu nedenle şuan ki bilgilerimize göre krediye göre ücret ödemeyeceksiniz.

 172. tuğba diyor ki:

  merhaba
  kamu yönetimi bölümü  3 üncü sınıftan iki dersten ve  ikinci sınıftan iktisat teorisi dersinden kaldım .. kredili sistemde 4. sınıf derslerinden alabiliyor muyum yoksa bu üç dersi mi vermem gerekiyor . bunların yerine hangi dersler gelecek mi gelecekse hangi dersler gelecek . aöf bürosuna soruyorum net cevaplar vermiyolar bilmiyoruz diyorlar sistem değişti ama ortada bilgi verenler yok sayenizde öğreniyoruz sistemi :)
  Şimdiden teşekkürler… 

  • Burak diyor ki:

   Maalesef 4. sınıftan ders alamıyorsunuz. Mevcut derslerinizde değişiklik var ise ders değişebilir. Rica ederiz sitemizi takip etmeye devam edin lütfen.

 173. DAMLA diyor ki:

  HOCAM AÇIKÖĞRETİM ADALET MEZUNUYUM LİSANS İŞLETME OKUMAYI DÜŞÜNÜYORUM ALTTAN SORUMLU DERSLERİM OLACAKMI YOKSA DİREK 3. SINIF DERSLERİ Mİ OLACAK TŞKRLR

 174. damla diyor ki:

  peki intibak dersleri ne hocam cvplarsanız sevinirim

 175. Handan diyor ki:

  merhaba 
  ben ben dikey geçişle maliye bölümüne kayıt oldum. Normalde derslerde 7 ders 30 kredi olması gerekirken bana 6 ders verdiler 27 kredi yapıyor. Daha önceden gördüğüm ingilizce dersi muaf olmuş ama bu sene muafiyet olmadığını okumuştum. kısaca şuan bana verdikleri dersler 30 krediyi tamamlamıyor. Bu benim için bir sıkıntı olur mu.Ne yapmam gerekiyor bu konuda bilgi verebilir misiniz.

  • Burak diyor ki:

   Muaf olduğunuz dersleri almazsınız ancak kredileri mezuniyet durumda dikkate alınır. Siz kayıtları yaptıysanız kayıt ekranı nasıl kayıtlar nasıl yapılıyor açıklarsanız seviniriz.

 176. KERİM diyor ki:

  HOCAM BEN HAKLAILISKILER 2. SINIFTA OKUYORUM.TOPLAM 16 DERSİM VARDI. 15 TANE DERSIMİ VERDİM 1 TANE İNGİLİZCE KALDI ÇAN EGRISI SISTEMINE GORE DERSLERİN ORTALAMASINI ALINACAGI SOYLENIYOR MERAK ETTİGİM NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIYOR.ENAZ 2.00 OLMASI GEREKTIGI SOYLENİYOR.HOCAM BİRDE İNGİLİZCE 1 İNGİLİZCE 2 DERSLERİNİ ALACAGIM.İNGİLİZCE 1 DERSINDEN BAŞARISIZ OLURSAM İNGİLİZCE 2 DERSİNDEN SINAVA GİREMİYECEKMİYİM . HOCAM CEVABINIZI BEKLIYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKUREDERİM…..

  • Burak diyor ki:

   * Çan Eğrisi nedir? Çan eğrisi, A dersini okuyan bütün öğrencilerin notlarının toplanıp öğrenci sayısına bölünerek geçme notu belirlenmesidir. Yani zor bir derste herkesin başarısız olması geçme notunu düşürür yada kolay derste herkesin başarılı olması geçme notunu yükseltir. Ancak bunu açık öğretim sisteminde nasıl uygulanacak bunun açıklanması lazım. Eğer bir dersten 2.00 altında bir not alırsanız, o dersten geçebilmeniz için genel ortalamanızın (bütün derslerinizin) 2.00 ve üzeri olması gerekli.
   * İngilizce-1 den kalırsanız İngilizce-2 sınavına girebilirsiniz. Unutmayın Güz ve Bahar dönemleri bir birinden ayrıdır.

 177. Esra diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben 3 sınıf işletme oğrencisiyim. 3 dersten kaldım. bu sene bu kaldıgım derslerın üstüne ek ders mi sececeğim , yoksa sadece listede görünen sorumlu oldugum dersleri mi alacağım ? birde Listede yer alan hangi yarı yıl kapmsamındaki dersleri göreceğim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  şimdiden teşekkürler..

  • Burak diyor ki:

   Kaldığınız dersleri alacaksınız ayrıca isterseniz üst sınıftan ders alabileceksiniz. Eğer dersiniz değişmiş ise o dersin yerine koyulan dersi alacaksınız. Zaten zorunlu olduğunuz dersleri aöf ders ekle sil kısımında direkt atayacak.

   • Esra diyor ki:

    kayıt yenileme işlemi yapabileceğimiz esnada sanırım onları görebiliyor olacağız. Bide bu bölüm derslerinin açıklandığı tabloda  en sağda kalan kısım neyi ifade ediyor ? sorumlu olduğumuz ünite sayılarının yanında kalan bölüm ( T- U- K ) yazıyor. T yazanın hepsinde 3, U yazanda 0 sıfır, K yazanda ise 3-4-5  olmak üzere sayılar yazılı.bunu açıklarsanız çok memnun olacağım.

   • Esra diyor ki:

    diğer yazmıs oldugum soruma cevap alamadım henüz. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

 178. Ayten diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar. Sizlere Aöf Ders Seçme  Videosunu Paylaşacağım http://www.mycafem.com/aof-kredili-sistem-ders-ekle-sil-nasil-yapilacak-videolu-anlatim.html   ve Aldığınız Kredi Sayısına Göre Harcınız Artıyor Ve Azalıyor. 30 Kredilik Dersin Ücreti 205 TL. Yatıracağınız Tutar Ders Sayısı İle Doğru Orantılıdır. Kolay Gelsin.

 179. KERİM diyor ki:

  hocam ingilizce 1 den kalırsanız ingilizce 2 sınavına gırebılırsınız dıyorsunuz .benım okuldan mezun olmam ıcın her ıkısınden demı gecer not almam lazım yada okulumdan nasıl mezun olabılıyorum cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.

  • Burak diyor ki:

   İngilizce -1 dediğiniz Güz döneminin İngilizce-2 dediğiniz Bahar döneminin dersi. Mezun olabilmek için ikisinden de geçmeniz gerekiyor. Burada bir çok senaryo var bence kafanızı karıştırmadan iki dönemdeki iki dersi geçin ve mezun olun. Unutmayın “Hedefinizi küçültürseniz başarılarınız da o kadar küçük olur.”

 180. seda diyor ki:

  hocam benım sorularım olacak size ben aöf den maliye okuyorum beş dersten kaldım kiredili sistemde gecebiliyomuyum bir üst sınıfa? ve ben bu sene ygs sınavına girip örgünden okumak
  istiyorum her ikisini bir arada okuyabiliyomuyum ve ygs puanın düşer mi? 

  • Burak diyor ki:

   Üst sınıftan ders alabiliyorsunuz. Ygs sınavında puanınız okuduğunuz için düşebilir.

 181. seda diyor ki:

  cevaplarsanız cok mutku olucam

 182. gamze diyor ki:

  benim 1 .sınıftan 1 dersim var 2 .sınıftanda 2 dersim var 3 den ders alamıyorum ama açıköğretim tüm öğrencilerine 30 kredilik ders veriyor benim 3 dersim var 30 kredi etmez o zaman 3 den ders alabilir miyim ?

 183. Aykan diyor ki:

  İşletme 1.sınıftan 5 dersten kaldım ,2.sınıftan ders alabilecekmiyim yoksa kaldığım dersler 2 ders olacağı için kredim 1.ve 2.yarıldaki derslerin hepsinimi alacak üstten yani 2.sınıf 1.yarıyıldan ders alamıcakmıyım?

  • Burak diyor ki:

   2. sınıf derslerinizde krediniz yetene kadar ders alabilirsiniz. Yarı yılları ayrı olarak düşünün bir birine karıştırmayın.

 184. seda diyor ki:

  hocam şöyla biliyorum ben ,ben kontenjansız olarak girdim maliye bölumüne bu dan dolayı puan kaybı olmaz diyolar? sizce bunun dogrulugu var mıdır ? cünkü bu sene aöf bölünlerı kontenjanlı oldu .bu arada cvp verdiniz için cok teşekkür allah razı olsun.

  • ceren diyor ki:

   hocam ben 1 sınıftayım 5 derrsten kaldım. eski sisteme göre sınıfta kalmış oluyorm yeni sistemde sınıfı geçiyomuyum?

   • Burak diyor ki:

    Bu sistemde sınıf geçme değil ders geçme mantığı var. Siz üst sınıftan ders alabileceksiniz.

  • Burak diyor ki:

   Lisans tamamlama olarak mı girdiniz? Rica ederim Allah hepimizden razı olsun, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.

 185. ceren diyor ki:

  peki hocam çok teşekkürler 

 186. nurcan diyor ki:

  merhaba hocam yıllık dönemden maliye son sınıf sadece tek dersem kaldım 48 ile kaldım bir sene daha mı uzayacak bize haksızlık ve bu konu hakkında nezaman cevap verir sistemleri de çalışmıyor

  • Burak diyor ki:

   Evet maalesef şansızlık yaşamışsınız. Size açıköğretim’den verilecek cevap büyük ihtimalle o dersi almanız gerekeceğidir.

 187. seda diyor ki:

  yok hocam lise bıtınce ygs den tercihle gitim .hocam sorumu şöyle toparliyim.ben makiye bölümüne tercih yaptımda maliye bölümü kontenjansızdı ve tercıh yaptım geldı şimdi ikici sınıftayım gecen senelerde
  hem aöf okurken örgünden okuyabiliyorduk çünkü kontenjan yoktu ama bu sene aöf bölümlerin bir cogu kontenjanlı olduve maliye bölümüde kontenjan bölümlerine katıldı.bu sene her ikisi bir arada okunabiliyor mu  simdi yani bu sene ygs sınavına girip tercih yapıp  başka bir bölüm okuyabiliyomuyum örgünden. hemde aöf den malıye de okurken yoksa maliyeyi dondurup mu devan etmem gerekiyo örgün ögretime. inşalah anlatabildim sorumu hocam ve suan ygs sınavına hazırlanıyorum.sabırla dinliyosunuz hocam ne kadar iltifat etsek azdır bence.

  • Burak diyor ki:

   Elbette okuyabilirsiniz. İkinci üniversite hakkınız var ancak tecrübelerime göre ikisini bir arada götürmeniz zor olacaktır. Eğer örgün olarak üniversite kazanırsanız açıköğretim’de kendinizi zorlamayın.

 188. seda diyor ki:

  hocam yine sizi rahatsız edicem ama kafama takılan bir soru daha var . benim ilk acıkögretim sonra örgün olucak bu şekilde oldugunda damı ikinci  üniversite hakkım var cvpınızı bekliyorum lütfen bana yol gösterin. hersey içinde çok teşekkür ediyorum

  • Burak diyor ki:

   İkinci üniversite hakkınız lisans yada önlisans okuyorsanız, bir üniversite daha okumak anlamı geldiği için açığın veya örgünün önce olması önemli değil. Ancak açıköğretim’de aynı anda iki bölüm okuyamıyorsunuz.

 189. KERİM diyor ki:

  HOCAM BİLGİNİZE İHTİYAÇ DUYARAK SİZDEN YİNE YARDIMCI OLMANIZI BEKLIYORUM HALKLA İLİŞKİLER 2 YILLIK OKUYORUM SON SINIFTAYIM . 1TANE DERSİM KALDI.SORUM
  GÜZ DÖNEMİN DEKİ DÖNEM SONU SINAVINDAN BAŞARISIZ OLDUM.BAHAR DÖNEMINDEKİ DÖNEM SONU SINAVINDAN BAŞARILI OLDUM . (İNGİLİZCE 1 İNGİLİZCE 2 ) OKULUMDAN MEZUN OLA BİLİRMİYİM.BİRDE GÜZ DÖNEMİ BAHAR DÖNEMİ SINAVLARIN DAN KAC ALMAM LAZIM KI ORTALAMASI GECER NOT OLSUN . HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR.ESKI SISTEMDEKI GIBIMI YANI İLK SINAVIN %30U İKİNCİ SINAVIN %70 Mİ
  GİBİ HESAPLANIYOR.DERSLERİMİN NOT ORTALAMASI 2.00 ÜSTÜNDE DERSİMDEN GEÇMEM İCİN EN AZ ORTALAMASI KAÇ DUSMESI LAZIM

  • Burak diyor ki:

   Öncelikle güz dönemi ve bahar dönemini ayrı tutun. Güz döneminin ara sınavı %30 finali %70 bahar döneminin ara sınavı %30 finali %70 yani kendi içinde ayrılıyorlar. Soruya gelince diyelim ki ingilizce 1 den güz döneminde ortalamanız 1.90 , bahar döneminde 2.10 ve üzeri bir not alırsanız dersten geçme şansınız olabilir. Ancak bu söylediğim güz ve bahar dönemlerinde devam eden derslerde olabiliyor.

 190. sevgi diyor ki:

  oncelıkle saygılar,

  ben  aöf 2. sınıftan 2   dersım var  ve  3. sınıftan 1 ders  verdım  gecen  sene. ust  sınıftan  ders alamıyorum  sanırım????  ve  ders  alma  ıslemlerını  guz  donemınde  guz  donem  derslerınden  bahardonemınde  bahar  donem  derslerındenmı  alıyoruz??? 

  mesela  bu  guz donemı  derlerınebahar  donemı derslerınden  eklıyemıyormuyuz???   

  • Burak diyor ki:

   Aynen öyle her dönem ayrı olarak düşünülür. Bu sistemde öncelik sınıf geçme değil ders geçmektir.

 191. gamze diyor ki:

  1.sınıftan dersi olanlar  sınav saatleri çakıştığı için 3.sınıftan ders alamıyor ama 1.sınıftan cumartesi derslerinden kalanlar 3.sınıf pazar derslerini alabilir mi ?kredili sistemde ders geçme var.1 ders yüzünden 1 yılın gitmesi kötü yaaaa

  • Burak diyor ki:

   Mantığınız doğru ancak açıköğretim öyle detayları işlere girmeyeceğinden 2 üst sınıftan ders aldırmıyor.

 192. sevgi diyor ki:

  bır  sorum  daha  var hocam….   guz  donemı derslerını  verdıgımı  varsayarsak..  ıstatıstık2  dersı  bahar  donemınde  oldugu  ıcın  yıne  ustten der  alamıyormuyum :( :(:(:(

  • Burak diyor ki:

   Diyelim ki 3. sınıftasınız; 2. sınıf dersleriniz güz döneminde ve o dersleri verdiniz. Bahar döneminde 4 sınıf derslerinde alma şansınız olabilir. Ancak açıköğretim yılı kompak olarak düşünüyorsa maalesef alamazsınız.

 193. keleş41 diyor ki:

  elektrik enerjisi okuyorum 2 yıllık ama bu sene bir dersten kaldım . yeni sisteme göre ek ders gelecekmi yoksa sadece 1 dersi mi almam gerekiyor mezuniyet için .

  • Burak diyor ki:

   Ek dersin gelme ihtimali oldukça düşük ve size haksızlık olacaktır. Kesin konuşmayayım ancak siz o tek dersi verirseniz mezun olabilirsiniz.

 194. keleş41 diyor ki:

  Staj, klavye sınavı ve uygulama dersleri nedir . uygulaması nasıl olacak bunun
   

   

  • Burak diyor ki:

   Sizin bölümünüzde staj klavye ve uygulama dersleri var mı? Bu dersler örgün öğretime çok yakın olan bölümler için geçerli olabilir.

 195. SedaDora diyor ki:

  Merhaba, ben 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık okuyorum bu sene 2.sınıfım.Kaldığım herhangi bir ders yok yani birinci sınıftayken tüm derslerimi geçtim.Fakat sorum şu: Benim bu geçtiğim dersler yeni sisteme göre düzenlenip harf koduna çevrilecek mi? İkinci sorum da şu:Ben aynı zamanda eskişehir osmangazi ünv’de sınıf öğretmenliği 3.sınıfım.Geçmişte atatürk ilkeleri inkılap tarihi ile türk dili derslerini gördüm ve verdim.Şimdi aynı dersler açıköğretimde bu sene göreceğim derslerin listesinde var.Bunlardan muaf olabilir miyim,muaf olmak için ne yapmalıyım?Şimdiden çok teşekkür eder,iyi bayramlar dilerim.

  • Burak diyor ki:

   Geçtiğiniz dersler mezuniyet döneminde harf notuna dönüştürülebilir. Ancak kesin bir açıklama yapılmadı. Gördüğünüz dersin muaf olma durumu var ancak aöf bürosunda bu belirtmeniz gerekebilir. İyi bayramlar

 196. merve diyor ki:

  DERS EKLE SİL EKRANI AÇILDI HERKESE HAyIRLI OLSuN:(

 197. TUBİTO diyor ki:

  ben muhas.dent.ve mali analizden kaldım. bu da 2 ders olmuş. değişmiş. güz dönetiminde denetim alıcam anladığım kadarıyla. fakat kayıt yenilemeye girdim. güz dönetiminde alacağınz dersler kısmında denetim geliyo tamam. fakat güz dönetimine bıraktığınız dersler kısmı boş geliyo bu şekilde kalacak değil mi. yanlış bir şey yapmıyorum yani. bir de diğer ki ders bahar dönetiminde alınacak anladığım kadarıyla fakat onu mart ta mı yapacağız bu şekilde ne yapacağız tam net olarak anlayamadım. parayı yatırsam yanlışlık var mı acaba. parayı yatırınca da dokunulmuyo bir daha yanlışlık yapıldıysa açıkcası tırsıyorum. bana bilgisi olan varsa doğru yaptın desin lütfen

  • Burak diyor ki:

   Almakta zorunlu olduğunuz dersler sarı şekilde belirtilmiş. Alt kısımda ders olmaması için 4. sınıf olmanız gerekli.

 198. meryem diyor ki:

  merhabalar, ben aöf sağlık kurumları işletmecilği 1 sınıfm yani yeni kayıt oldum. size sorum derslerin ünite olarak ayrılıp dönemlere paylasltrılmıs olmasıyla alakalı. aöf sitesine girdim baktım örneğin , temel bilgi teknolojileri1  1.dönem 1 sınav 1-4 ünite 2.dönem 1-8 yani ilk dönem 4 ünite çalışırken 2sınavında 8 üniteden mi sorumlu oluyoruz? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim.

  • Burak diyor ki:

   Evet aynen öyle. Güz dönemi ara sınavında 4 üniteden finalde 8 üniteden sorumlu olacaksınız.

   • meryem diyor ki:

    teşekkür ederim bişey daha sormak istyrm belki kendi yorumunuz olucak ama ben aöfün kitaplarını yararlı bulamadım yetersiz yani murat yayınlarının çözümlü soru kitabını aldım yararı olur mu? yani öyle alttan dersim kalsın istemiyorum.ben ders secımı de yapamıyorum aof kendılıgınden atıo daha sonrakı donemde ders ekle sıl ıslemı olck degılmı?

    • Burak diyor ki:

     Siz bu dönemin kitaplarını aldınız mı? Kitapların kayıtlardan sonra dağıtılacağını biliyorum. Siz kayıt yaptırıp parayı yatırmadan kitap alamazsınız.
     Ders ekle sili yapıyor olmanız gerekli https://aofeklesil.anadolu.edu.tr bu linke bakın lütfen.

     • meryem diyor ki:

      kaydımı eylül ayında yaptırdım ben ve hemen de alabildim kitaplarımı.ÖSS yeni kaydım ben yanlıs anladınız galıba.Ben ders ekle sil gbi işlemi yapamıyorum.Sanırım aöf ilk dönem dersleri kendı atadı.

     • Burak diyor ki:

      Sisteme yeni kayıt yaptıran öğrenciler, ders ekle-sil işlemi yapamazlar. Bu öğrenciler bulunduğu öğretim yılının güz ve bahar dönemi derslerinin tamamını almak
      zorundadırlar. Sisteme yeni kayıt yaptıran öğrenciler ayrıca bir üst yarıyılın derslerini de alamazlar. Yanlış anlamışım sizi :)

 199. Ayşe diyor ki:

  Merhaba hocam.Öncelikle bu kadar ilgili olduğunuz için çook teşekkür ederim. Benim bir sorum olacak hocam. Ben bu sene işletme 4. sınıftan mezun olacaktım ama muhasebe denetimi ve mali analiz dersim kaldı. Kredili sisteme göre bu ders ikiye bölünmüs ve güz döneminde denetim, bahar döneminde finansal tablolar analizi dersini alacakmısım. Ama yalnız intibak listesine baktığımda yıllık sistem de 4. sınıfta görmüs olduğum derslerden farklı olan dersler var. acaba ben sadece denetim ve finansal tablolar analizi derslerini mi alacağım yoksa eklenen ders olacak mı ? Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Bunu ders ekle sil kisminda gorebiliyorsunuz. Ogrenci.anadolu.edu.tr adresine sifreniz ile giris yaparsaniz alacaginiz dersleri goreceksiniz. Eger aof yeni ders eklediyse ve sizin gectiginiz derslerin icinde yer almiyorsa ilave ders soz konusu olabilir.

 200. esen diyor ki:

  ben tek dersle kaldım muhasebe denetimi mali analiz dersim 2 ye bölünmüş onu anlamıştım ama bugün girdim yeni ders denetimin yanında birde ingilizce gelmiş buders yeni eklenmiş benim bu derside zorunlu almam çok saçma değilmi 1 dersten kaldım toplam 4 ders mi almak zorunluluğm var çok saçma değil mi?

  • Burak diyor ki:

   Aslinda sacma ama aof almadiginiz dersi yeni ders programina gore ekleme yapiyor. Bu ogrenciyi magdur ediyor.

 201. semra diyor ki:

  yine soracagım Burak Hocam

  2. sınıf tek dersten kaldım.önlisan diploması almayı düşünüyorum.aöf kayıt yenilemeye girdim.kaldığım derse ilave beş ders daha var bunları almak zorunda mıyım ?bunları veremezsem 2.sınıf bitirip önlisans diploması alamayacak mıyım.. ??

  yardım cevabınızı dört gözle bekliyorum.teşekkür ederim. 

  • Burak diyor ki:

   Eklenen dersler 3. Sinif dersleri ise o dersleri siler 2. Sinifin derslerini secersiniz bu sekilde 2. Sinif derslerini tamalamis olur o.lisans diplomasi almaya hak kazanirsinz.

 202. FEVZZİ diyor ki:

  MERHABA BENIM SORUJM CAN EGRISI HAKKINDA BU SISTEMDE CAN EGRISI VARMI?varsa sıstem nasıl calısacak benım duydugum bır dersın genel ortalaması alıncak ona gore notun o puandan yuksekse gecmıs sayılıyorsun.ornegın matematık dersının genel ortalaması 25    26 alırsak gecıcekmıyız yanı bu demek mı oluyor yanıtlarınız ıcın cok tesekkurler

  • Burak diyor ki:

   Can egrisi tam anlatiginiz gibi. Ancak aof bunu nasil uygulayacak benimde kafamda soru isaretleri var. Cunku sinava girmeyen pek cok ogrenci can egrisinde ortalamayi dusurebilir. Buda can egrisini oldukca asagiya ceker buna bir onlem olarak bir kural getireceklerdir. Kisaca 26 alip matematikten gecme olayi cok gerceklesecek bir durun degil. Eger bir kural koymaz iseler ogrenciler icin oldukca yararli olacaktir.

 203. okan diyor ki:

  Burak hocam merhabalar aöf lojistik 2.sınıf öğrencisiyim geçen seneden 3 dersim kaldı bu seneye onları verdikten sonra mezun olacaktım..Ulaştırma hukuku dersinin yerine yöneylem araştırması,genel muhasebenin yerinede istatistik dersi gelmiş..Bu dersleri iptal etme sansımız maalesef yok..Yerine gelen dersler daha zor..sizce bu haksızlık degil mi?Birde ikiside sayısala yakın dersler ve ben sayısaldan hiç anlamıyorum 1 sayısal ders varken şimdi 3 oldu ne yapacam bilmiyorum..Bu derslerin dershanelerde eğitimi var mıdır..Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..Şimdiden teşekkürler..

  • Burak diyor ki:

   Maalesef sizin için şansızlık olmuş. Sistem değişikliği kurbanı olmuşsunuz. İstatistik dersinin dershane eğitimi var. Diğerlerini dershanelerle görüşünüz.

 204. GÖKBEN diyor ki:

  Merhaba ,

  Almak istediğim derslerin kredisi toplam 29 oluyor, 29 olmasında bi skıntı olurmu yoksa en az 30 kredi olacak şekildemi dersleri seçmem gerekiyor ?
  Şimdiden teşekkürler.

  Ders KoduDers AdıYarıyılDers KredisiDers 

  İNG101U İNGİLİZCE 1 1. Yarıyıl 3,0 6135
   
  LOJ101U LOJİSTİK İLKELERİ 1. Yarıyıl 3,0 6140

  MAT105U MATEMATİK 1 1. Yarıyıl 4,0 6145
   
  LOJ205U ULAŞTIRMA SİSTEMLERİ 3. Yarıyıl 3,0 6155

  İST203U İSTATİSTİK 3. Yarıyıl 4,0 6137
   
  LOJ201U ULUSLARARASI LOJİSTİK 3. Yarıyıl 4,0 6157

  LOJ203U LOJİSTİK MALİYETLERİ VE RAPORLAMA 1 3. Yarıyıl 4,0 6141

  TİC205U GÜMRÜK MEVZUATI 3. Yarıyıl 4,0 6133

  2013-2014 Güz Dönemine Bıraktığınız Dersler

  TAR201U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ 1 3. Yarıyıl 3,0 6126

  TÜR201U TÜRK DİLİ 1 3. Yarıyıl 3,0 6153

  İST205U YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI 1 3. Yarıyıl 5,0 6158

  • Burak diyor ki:

   29 olmasında herhangi bir sıkıntı yok ancak gelecek sene almadığınız dersler ilave olacak bunu biliyorsunuz değil mi? Almak zorunda olduğunuz dersler dışındaki dersleri istediğiniz gibi ekleyip silebilirsiniz. Bence 3 dersi dışarıda bırakmak çokta doğru değil. Ama siz kendinizin neler yapabileceğinizi daha iyi biliyorsunuz. Karar tamamen size ait.

 205. GÖKBEN diyor ki:

  Teşekkür ederim , bende sizin gibi düşündüm fakat ders çokluğu nedeniyle çalışmamda sıkıntı olur diye düşündüm.. :S
  Ortalamayı tutdurursam geçme ihtimalimde var ama kafam çok karışık gerçekden hepsını seçmem dahamı doğru olur bilemiyorum..

  • Burak diyor ki:

   Ben hepsini seçin demiyorum başarabileceğiniz kadar ders alın geride bıraktığınız derslerin tekrar karşınıza geleceğini de unutmayın.

 206. bengu diyor ki:

   Hocam merhaba;

  İktisat 4 sınıfa geçtim ama Hukuka giriş dersi eklenmemiş,
   Anayasa Hukuku diye bir ders eklenmiş ve silemiyorum ben bu dersi hiç almadım hazırlık okuduğum için bu ders yanlışmı eklenmiş.

  Güz dönemi olarak bana eklenmiş dersler aşağıdadır;(benim kaldığım ilk dört ders ve hukuka giriş)
  1-Tarım ekenomisi ve tarımsal politikalar
  2- para teorisi 
  3-genel muhasebe I
  4-Türek vergi sistemi
  5-Vergi hukuku
  6-Avrupa birliği
  7-İktisadi kalkınma
  8-Finansal Ekenomi 
  9-Anayasa hukuku diye farklı bir ders 
           
   

  • Burak diyor ki:

   Hayir bir yanlislik yok hukuka giris dersi sadece isim degistirmis. Bu nedenle merak etmeyin sorun yok.

 207. sengulll diyor ki:

   Hocam merhaba;

  İktisat 4 sınıfa geçtim ama Hukuka giriş dersi eklenmemiş,
   Anayasa Hukuku diye bir ders eklenmiş ve silemiyorum ben bu dersi hiç almadım hazırlık okuduğum için bu ders yanlışmı eklenmiş.

  Güz dönemi olarak bana eklenmiş dersler aşağıdadır;(benim kaldığım ilk dört ders ve hukuka giriş)
  1-Tarım ekenomisi ve tarımsal politikalar
  2- para teorisi 
  3-genel muhasebe I
  4-Türek vergi sistemi
  5-Vergi hukuku
  6-Avrupa birliği
  7-İktisadi kalkınma
  8-Finansal Ekenomi 
  9-Anayasa hukuku diye farklı bir ders 
           
   

 208. semra diyor ki:

  Burak Hocam eminim patlamak üzeresinizdir ama lütfen şu kayıt işlemlerimizi yenilete kadar sabrediniz..

  Şimdi yine kayıt yenilemeye girdim.sadece 2.sınıf  kaldığım tek dersi bırakarak diğer aöf tarafından eklenen 3.sınıf derslerini sildim.cünkü 3.sınıf okumayacağım.önlisan diploması alacagım da..sistem ”üzerinizde 1 ders kaldı kayıt yenitemezsiniz ”diyor..delireceğim walla büro dan böyle yapın demişlerdi..

  ne yapmalıyım ?? 

 209. canan diyor ki:

  Merhaba Burak hocam

  3.sınıf işletme . 2.sınıf  istatistikten kaldım.3.sınıf Türk vergi sisteminden kaldım.

  ders ekle sil bölümünde  istatistik 1  ve uluslararası işletme var,başkada birşey yok.toplam 8 kredi ve derste ekleyemiyorum

   

  sınıfta kalmışsam eğer  4.sınıfın uluslararası işletme dersi bende neden çıkıyor ? geçmişsem de 
    

  neden başka ders ekleyemiyorum ?   

  yani sadece 8 kredimi bu yıl ?iki ders için bir yıl tekrar mı olur hocam ?

  bu konuda beni yanıtlarsanız  sevinirim.     teşekkürler
     
      

  • Burak diyor ki:

   Uluslararasi isletme 3. Sinifa eklenmis bir ders o nedenle onu ekleyebiliyorsunuz ve o dersi eklrmelisiniz. Yoksa seneye o dersi almak zorun kalacaksiniz. Siz 2. Siniftan dersiniz oldugu icin 4. Siniftan ders alamiyorsunuz. Bu yil 8 + uluslararasi isletme kac kredi ise o kadar kredi ile okuyacaksiniz. Eger istatistik derslerini veremeseniz 4. Siniftan yine ders alamazsiniz.

  • Burak diyor ki:

   Sorunuzu yanitladim.

 210. canan diyor ki:

   
  birde uluslararası işletmeyi silip Türk vergi sisteminide ekleyemiyorum.

 211. mustafa diyor ki:

  merhaba hocam. ben 4. sınıfa bu sene geçtim. bu kredili sistemi anlamadım. güz dönemine bıraktığımız derslerin sınavlarına bahar dönemindemi gireceğiz. beni bilgilendirirmsiniz

  • Burak diyor ki:

   Hayır güz dönemindeki dersler güz dönemini bahar dönemindeki dersler bahar dönemini bağlıyor. Sizin için kısaca bir özet geçeyim; kredili sistem 2 dönem halinde yapılıyor. Örneğin; Yıllık sistemde Matematik dersi kredili sistemde Matematik-1 ve Matematik-2 diye ikiye bölünüyor. Bu derslerden birisinden güz döneminde birisinden bahar döneminde sorunlu olacaksınız. Yani Matematik-1 dersi için güz döneminde 1 ara sınav 1 final sınavlarını alıp o dersi geçmeye çalışacaksınız. Matematik-2 dersi için bahar döneminde 1 ara sınav 1 final sınavlarında başarılı olmaya çalışacaksınız. Oldu ki Matematik-1 dersinden kaldınız ve genel ortalama ile geçemediniz. O dersi gelecek sene 1. dönem olarak okuyacaksınız.

 212. mustafa diyor ki:

  güz dönemine bıraktığım dersleri ne zaman alacağım
   

 213. YAREN KAYA diyor ki:

  merhabalar
  ben işletme son sınıftayım.
  muhasebe denetimi ve uluslar arası işletmecilik derslerinden kalmıştım
  bu yıl kredili sistemde bu iki dersin haricinde bir ders daha eklenmiş neden eklendiğini öğrenmek istiyorum  ben o dersi almak
  zorunda mıyım lütfen yardımcı olun 

 214. ismail diyor ki:

  Hocam merhaba ben 3.siniftan tek dersle (is ve sosyal guvenlik hukuku) kaldim.kaydimi yaptirdim ve toplamda 5 ders aldim.Anladigim kadariyla dersin adi degismis.merak ettigim konu eger bu dersi kalmamis olsaydim 4.siniftan toplam kac ders alacaktim ve butunleme sinavlari ne zaman ?iyi bayramlar

  • Burak diyor ki:

   Yuksek ihtimal 7 dersiniz olacakti. Ancak sitemizde verdigimiz degisen ve eklenen dersler basligini incelerseniz daha net bilgiyi bulursunuz. Kredili sistemin sinav takviminde butunleme yok. Butunlemenin kaldirildigini biliyorum fakat bazi dershaneler olacagindan bahsetti.

 215. Levent diyor ki:

  Geçen yıl İşletme kitaplarını almıştım derslere çalışamadığımdan dolayı sınavlara giremedim bu yıl niyet ettik ama krediliye geçtik dolayısıyla kitaplarda değişti şimdi sınavlara gireceğimiz derlerin kitaplarını almamız icap edecek İnk. Tarihi, istatistik ve Ticaret Hukuku uyuyor ama içerikte ki konular değiştiyse komple yenilemek gerekecek. Yine gitti ceptennnnnn :) )))

 216. Nejat Yakut diyor ki:

  Merhabalar,
  Dış Ticaret bölümünden 1 ders(iktisada giriş) hariç tüm dersleri verdim. Ancak kayıt yenilemek için ilgili aöf sayfasına girdiğim de 4 ders daha eklendiğini gördüm. Ben sistem kurbanı mı oluyorum?  O dersleri silip, kaldığım dersin sınavlarına girmem yeterli mi acaba? Diplomayı güz dönemi sonrasında alabilir miyim?

 217. savaş diyor ki:

  merhaba

  geçtiğimiz sınıfta yani geçtiğimiz derslerin kredi nerde ya da nerden göreceğiz yani mezun olabilmek için misal 150 kredimi lazım yoksa bir dönemde aldığımız kredimi önemli yani ben şimdi 3. sınıfım şimdiye kadar verdiğimiz derslerin kredileri nerde? 

 218. servet diyor ki:

  Merhaba
  AÖF kitap sıkıntısı var oradaki görevliler kitapların ne zaman geleceklerini bilmiyorlar Yeni sisteme göre yardımcı kitap almak istiyorum hangi yayının kitabını almamı öneriyorsunuz?? 4. sınıf işletme

  • Burak diyor ki:

   Hangi büroya gittiniz? Kitap konusunda kendinizin en iyi anladığı kitabı tercih edin. Kitap önermem çok doğru olmayabilir.

   • servet diyor ki:

    van merkez. Ben şimdiye kadar murat yayınlarından çalışıyordum hani yeni sisteme geçtiği için yardımcı kitaplarda da sıkıntı olduğunu DUYDUM ..

    • Burak diyor ki:

     Açıköğretim kendi kitaplarını yardımcı kitap gibi yapacağı için yardımcı kitap konusu muallakta idi. Son durum nedir araştırmak lazım.

 219. Şehribani diyor ki:

  merhaba hocam ben iktisat 4.sınıfta tek dersten kaldım yorumları okudum tek dersten kalınsa dahi iki dönemde ğeçilecek diye okudum ancak ben kayıt yenilemek için giriyorum bu donem dersim olmadıgı için yenilenemeyecegi söyleniyo

  • Burak diyor ki:

   Kayıt yenilenemeyeceğini sistem mi söylüyor başkaları mı? Bu konu hakkında net bilgim yok ancak mantık olarak sizin şimdiden kayıt yeniletmeniz gerekecektir.

 220. DENİZ erdem diyor ki:

  MERHABALAR HOCAM BİZLERİ BİLGİLENDİRİYORSUNUZ ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM BENİMDE BİR SORUM OLACAK

  MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI 2 YILLIK ÖNLİSANS OKUYORUM 2. SINIFTAYIM BÜTÜN DERSLERİ VERDİM VE 1 SINIFTAN İKTİSATA GİRİŞ 2. SINIFTAN TİCARET HUKUKU (TİCARET HUKUKU-TÜRK VERGİ SİTSMEİYLE 2YE BÖLÜNMÜŞ) KALDI KAYIT YENİLEMEYE GİRDİĞİMDE 2 DERS GÖZÜKÜYOR ,İKTİSAT VE TÜRK VERGİ SİSTEMİ DERS EKLE SİL YOK BEN 2 YILLIK OLDUĞUM İÇİN SADECE PARAYIMI YATIRACAĞIIM EMİN OLMAK İÇİN SORUYORUM CEVABINIZDAN SONRA YENİLEME YAPACAĞIM.

 221. Şehribani diyor ki:

  kayıt yeniletemeyecegimi sistem söylüyor

  • Burak diyor ki:

   O zaman bunu lütfen aöf büro ile görüşün teyit alın ancak ertelemeyin eğer sorun varsa hemen müdahale edersiniz. Birde aldığınız cevabı bizimle paylaşırsanız bu tarz soru soran arkadaşlara yardımcı olabilelim.

 222. aylin diyor ki:

  merhaba benim anlamadığım aöf kitapları çok fazla sekılde ayrıntıya giriyor ve anlaşılır değil bu sistemı tamamlayan yardımcı kıtaplar öneren yok mu aranızda bu sekılde aöf kitaplarıyla calışmak cok ama cok zor

 223. Şehribani diyor ki:

  tşk ederim hocam eger aöf telefonlarımızı açar da bizi bilgilendirirse bende sizinle paylasırım

 224. Gökben diyor ki:

  Merhaba Burak Bey,
  Başım her sıkıştığında size koşuyorum iyiki varsınız :) )
  İnternetten sers seçimi yapıldıktan sonra kitap alımı ve badrol yeniletmek için kendimizin gitmesi mi gerekmektedir, yoksa başka biri bizim yerimize yapsa oluyorr muu ?
  Teşekkürlerrr

  • Burak diyor ki:

   Sizlerde iyi ki varsınız rica ederim :) Kendinizin gitmesi gerekebilir. Geçen sene anne yada baba gidip aldığında sıkıntı olmuyordu ancak bu sene değişir mi bilemiyorum. Siz işinizi garantiye alın kendiniz gitmeye bakın derim.

 225. tuba diyor ki:

  merhaba  üçüncü sınıfın bütün derslerini vermiştim ikinci sınftan muhasebe uygulamaları dersini veremediğim için dördüncü sınıfa geçemiyorum kredili sistemde nasıl olucak yardımcı olursanız sevinirim…

  • Burak diyor ki:

   Maalesef sınavların zamanları çakıştığı için 4. sınıftan ders alamıyorsunuz.

 226. fatma diyor ki:

  merhabalar ben halkla ilşkiler ve tanıtım 2 yılık okuyorum fakar 1.sınıftan hukuka griş dersimden kaldım.bütünlemedede vermemedim ve geçen sene de dondurmak zorunda kaldım ve bu yıl devam etmek istiyorum ancak bölüm kredili sisteme geçmiş ve  bir çok ders verilmiş hepsinden sorumlu muyum.kalan dersin hiç gözükmüyor.ben sadece hukuka giriş dersini verip bu yıl mezun olmak istiyorum.mezun olabilirmiyim.teşekkürler

 227. hatice diyor ki:

  çok acil yardıma ihtiyacım var..okul öncesi ögretmenligi 2.sınıftayım üstten ders alarak 3senede bitirebilir miyim okulu?kayıt yenileticem bu benim için çok önemli ..şimdiden teşekkürler..

  • Burak diyor ki:

   Evet bitirebilirsiniz. 1.sınıfta bütün dersleri verdiyeseniz; Bu sene 1. dönem 45 2. dönem 45 kredi alıp gelecek senede aynı şekilde 1. dönem 45 2. dönem 45 kredi ders seçerseniz okulu 1 sene erken bitirme şansınız var.

 228. alev diyor ki:

  merhaba …güz döneminin derslerini güz döneminde vermemiz gerekiyor sanırım kalırsak eğer seneye uzuyor değilmi….bahar döneminde alacağımız dersler çıkmadığı için tam anlayamadım..4.sınıfım 3.sınıftan 2 dersim kaldı toplamda 7 ders alıyorum…yardımcı olursanız sevinirim…

  • Burak diyor ki:

   Güz dönemi dersleri güz dönemini bahar dönemi bahar dönemini kapsıyor. Sistem şöyle eğer genel ortalamanız 2.00 ve üzeri ise herhangi bir dersinizde FF yani 33 ten yukarı ise geçebiliyorsunuz. Bahar döneminde ki dersler bahar dönemi kayıtlarında yapılacak.

 229. hatice diyor ki:

  Ama biro sizinle aynı fikirde degil aradım yarım dönem dedi:((((

  • Burak diyor ki:

   Burodakiler size ne cevap verdiler?

   • hatice diyor ki:

    kendilerinden gayet emin ”1 sene nasıl olacak ki yarım dönem o da başarılı olmanız şartıyla”dendi..stajı senesinde yapma şartı falan mı var acaba ondan mı öyle söylediler??1 sene olursa çok iyi olur benim için kesin bilgi mi bu ya off çok karıştı kafam :( (

    • Burak diyor ki:

     Özel olmayacaksa neden okulu 1 sene erken bitirmek istiyorsunuz?

     • hatice diyor ki:

      her sene bişeyler çıkartıyorlar çünkü bi an önce okulu bitirip çalışmak istiyorum.seneye ne olacagı belli mi?

     • Burak diyor ki:

      Açıköğretim sistemi uzun yıllar sonra ilk kez değişti. Eğer her sene değişen bir sistem olmuş olsa haklısınız. Ancak bu kredili sisteme geçiş nedeni tamamen Avrupa Birliği ile ilgili. O nedenle ben size tavsiyem, kendinizi çok fazla sıkmadan normal bir sürede okulunuzu bitirmeniz. Sonuçta aldığınız her dersi veremezseniz okulu kısaltacağım derken uzata da bilirsiniz. Tabi karar size ait.

 230. KERİM diyor ki:

  HOCAM YORUMLARINIZ BENIM ICIN ÖNEMLI CEVABINIZI BEKLIYORUM . BASIMDAN GECEN OLAY HALKLAİLİŞKİLER 2 .SINIF ÖGRENCISIYIM İNGİLİZCE DERSIMDEN BUTUNLEME SINAVINA GIRDIM DERSIMDEN GECMEM ICIN ALMAM GEREKEN 17 NET İDİ BEN 16 NET ALDIM . AMA KENDIMDEN COK EMIN BIR SEKILDE 17 NET BEKLIYORDUM.AÖF ESKIŞEHIR E DİLEKCEYLE BASVURDUM CEVAPKAGIDIMIN TARAFIMA GÖNDERILMESI DIYE ARADAN 3 HAFTA GEÇTI CEVAPKAGIDIMI GÖNDERDILER.CEVAP KAGIDIMDA 17 NET GÖRULUYOR.AMA YAPMIS OLDUGUM BI SORUDA ŞÖYLE BI HATA OLUŞMUŞ BENIM ISARETLEDIGIM ŞIK( C)ŞIKKI BU C ŞIKKINI SİLİYORUM VE ( A) ŞIKKINI İŞARETLİYORUM İŞARETLEDİGİM A ŞIKKI DOGRU ŞIK SİLDİGİM C ŞIKKI YANLIŞ ŞIK .BU C ŞIKKINI TAM SİLEMEDİGİM İÇİN ( SİLİK KALMİŞ) OPTİK OKUYUCU ÇİFT CEVAP OLARAK ALGILAMIŞ.AMA BEN DOĞRU ŞIKKI İŞARETLİYORUM.AÖF LE TELEFONLA GÖRÜŞTÜM . DURUMUMU ANLATTIM. EL LE KONTUROL YAPILMASINI ISTEDIM.BANA DURUMUMDAN DOLAYI HAKVERDİLER AMA ELLE KONTUROL YAPILMASININ YÖNETMELIKLERINDE OLMADIGINI SÖYLEDILER.GEÇMEM GEREKEN DERSTEN KALIYORUM . 1 SENEM BOŞA GEÇIYOR DEVLETMEMURUYUM TERFİ ALAMIYORUM MADDI MANEVI YIKILDIM. MAHKEME YOLUNUN ACIK OLDUGUNU SOYLEDILER .SORDUM 7 AYDAN ONCE TAMAMLANMAZ DEDILER . HOCAM BANA YAPILAN HAKSIZLIK DEGILMIDIR NOLUR CEVABINIZI BEKLIYORUM SAYGILAR
   

  • Burak diyor ki:

   Off cidden cok uzuldum Kerim bey. Sonuna kadar haklisiniz belki sizin gibi kac magdur kisi var ancak haberleri bile yok. Haklisiniz ve hakkinizi arayin ama maalesef bahsedildigi gibi hukuk sureci uzun surebilir. Maddi olarakta size bir kulfet olacaginida unutmayin. Karsi tarafada hak verin yonetmeliklerin disinda islem yapmalari zor belki siz bu konuda dava acip kazanirsaniz diger kisilerinde basina boyle birsey gelmesi durumunda sizin durumu emsal gosterebilirler. Hee sizden once boyle bir durum yasanmis ise bu sefer siz o konuyu emsal gosterip mahkeme surecini kisaltabilirsiniz. Benim tavsiyem suz kaydinizi yaptirin haklariniz yanmasin. Sizin icin bu konuyu arastirmaya calisacagim.

 231. bilal diyor ki:

  verdiğiniz hizmmetten dolayı teşekkurler ilk önce benim iktisat türk vergi ve finanal yönetim var 4. sınıftan 45 krediyi gecmeyecek şekilde ders labiliyom alısam 8 dersim oluyo bu güz bahar dönemini anlamış değilim 8 dersin bahar güz olark ayırcaklarmı yoksa 8 dersin tamamını güz 8 drsin bahar dönemi olarak mı gircem 

 232. mehmetcan diyor ki:

  merhaba öncelikle teşekkürler verdiğiniz bilgiler için 
  ben uluslar ilişkiler 3.sınıftayım 3 dersten geçtim 3 dersten kaldım bu dönem 8 ders almak istiyorum bi üst sınıftan ikinci dönemde aynısını yapmak istiyorum böylece erken bitirme şansıom olur mu?? 

 233. pelin diyor ki:

  merhaba iktisat fakültesi kamu yönetimi 4.sınıf öğrencisiyim 3.sınıftan ingilizce ve anayasa hukuku derslerinden borçlu geçtim kaydımı yenilettim büroya daha gitmedim ama anayasa hukuku dersi yerine kentleşme ve konut politikaları dersini vermişler anayasa hukuku dersini almayacakmıyım? birde 1 senede okulu bitirme imkanım varmı 240 krediden bahsediliyor araştırdıkça kafam iyice karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Anayasa Hukuku dersi Kentleşme ve Konut Politikası dersine göre değişmiş demek ki. Eğer sistem göstermiyor ise bu dönem o dersi almayacaksınız. Bu sene okulu bitirme şansınız var. 240 kredi zaten sizin almak zorunda olduğunuz derslerin toplamı yapıyor. O nedenle kafanız hiç karışmasın.

 234. bilal diyor ki:

  teşekkür ederimde sitemi actığımda 6 ders 2012-2013 güz döneminde alacağınız dersler yazıyo o kalan iki  ders kaldığında 2013-2014 diyo ama aldığımda okulum bir yıl önce mi biticek bahar döneminde ise ayrı desrler mi gelecek bu yüzden kaydımı bile yapamadım alsam mı daha iyii almasam mı biligilendirrsez sevinirim

  • Burak diyor ki:

   Siz alttan 2 dersiniz + 4. sınıf derslerinizi aldığınızda okulunuzu bitirebilirsiniz. Sistem öncelikle size otomatik olarak 30 yada civarı kredi veriyor eğer isterseniz o dersleri azaltabilir yada 45 krediyi aşmayacak şekilde ders arttırabilirsiniz.Eğer 8 dersi verebilirim çalışırım diyorsanız okulunuzu uzatmanın alemi yok. Sonuçta alttan ders sayınız fazla değil. Hee yüksek ortalama yapmak istiyorum, çalışamam diyorsanız bazı dersleri seneye bırakın bu sene zorlamayın. Şahsi düşüncem okulu bitirmeyi kafaya koyduysanız derslerin hepsini alın.

 235. zekiye diyor ki:

  merhaba hocam.Ben işletme son sınıfta okuyorum.bütte 2 dersten kaldım. 1 tanesi finansal yönetim 3. sınıfın dersi diğeride 4.sınıfın muhasebe denetimi ve mali analiz.şimdi benim durum ne olacak.kafam çok karıştı.kaç ders olarak sınava girecem.

 236. özge diyor ki:

  merhaba ,
  Ben bankacılık ve sıgortacılık 2. sınıfa gectım alttan 3 dersım var  ıng,matematık,ve ıktısat  1. sorum su bu sene sıteden ders secımı yaptım aldgım dokumanda genel matematık yazmıyor menkul kıymetler yatırımı dıye bırsey var matematık yerıne bunu mu calısıcam bıde dokumanda yazılı olan derslerle nettekı bankacılık 2. sınıf derslerı farklı bn bu derslerın kıtaplarını bulabılırmıyım acaba kafam cok karıstı gecen sene murat yayınları almıstım bu sene de baktım murat yayınları ıkıncı cınıf kıtabında yazan dersler bnm sorumlu oldgum dersler degıl ne yapmam lazım derslerın adı mı degıstı kı ?

  • Burak diyor ki:

   Evet derslerin adları değişti. Büyük ihtimal matematik dersi yerine size menkul kıymetler dersi gelmiş. Eski yardımcı kitaplarınızı büyük ihtimal kullanamayacaksınız. Bilgim şu yönde açıköğretim yardımcı kitapları tamamen kaldırtmayı düşünüyormuş. Bunun için kendi kitaplarını yardımcı kitaplar gibi küçültüp daha kısa hale getirecekleri yönde idi.

   • özge diyor ki:

    SORUMU CEVAPLADIGINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM… BU SITEDE BI LINK VERMISSINIZ DEGISEN DERSLERIN YENI ISIMLERI DIYE ONA BAKTIM DERSLERIN KARSILIGINI BULDUM KONULARI AYNIMIDIR ACABA ?
    BEN MURAT YAYINLARININ KITABINI ALIP HEMEN CALISMAYA BASLAMAK ISTIYORUM CUNKI 8 BU SENEDEN 3 DE ALTTAN 11 DERSIM VAR NASIL YAPSAM DAHA DOGRU OLUR ACABA ?
    BIRDE OCAKTA SUBATTA OLAN SINAVLARDA BUTUN DERSLERDEN SINAVA GIRECEGIZ DEGIL MI DERSLERIN KARSISINDA A.S D.S YAZIYO AMA BN ANLAMADIM :(

    • Burak diyor ki:

     Kitaplarınız açıköğretim bürosundan alıp hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Yardımcı kitapların konusu netleşmedi bunun için yardımcı kitap firmaları ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 237. Mert diyor ki:

  Merhaba kardeşim eline sağlık bilgilendirme için çok yararlı oldu. Benim merak ettiğim bu husus var yardımcı olabilirsen sevinirim şimdi eski yardımcı kitaplarımızı şimdide kullanabilecekmiyiz ayrıca yardımcı kitaplar kaldırıldı diyorlar doğrumu teşekkürler kardeşim emeğine sağlık.

  • Burak diyor ki:

   Eski kitapları büyük ihtimal kullanamayacaksınız. Yardımcı kitap konusu ise görüştüğüm kişilerden aldığım bilgiye göre henüz netleşmedi. Bilgim şu yönde açıköğretim yardımcı kitapları tamamen kaldırtmayı düşünüyormuş. Bunun için kendi kitaplarını yardımcı kitaplar gibi küçültüp daha kısa hale getirecekleri yönde idi.

 238. bilal diyor ki:

  hocam son sorum olcak kafanızı ağrıtmış olabiirm kbakmayın bahar dönemindeki dersler değişik dersler olucak dimi? birde benim kredili sistemde dielim başarısız olduğum derlerden kaldım güz döneminde gircem kaldığım dersleren mi yoksa yine gectiğim derleride alcakmıyım şimdiden teşekkur ederim

  • Burak diyor ki:

   Estağfurullah, güz döneminde kaldığınız derslerden bir sonraki sene güz döneminde sorumlu olacaksınız. Yani güz döneminde kaldığınız dersi bahar döneminde alamazsınız. Bahar dönemindeki dersler farklı olacak ancak bazıları güz döneminde gördüğünüz derslerin devamı niteliğinde olacak.

 239. KERİM diyor ki:

  HOCAM İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERIM ARASTIRMA SONUCUNUZU MERAKLA BEKLICEM BEN DE ELIMDEN GELENI YAPACAGIM. SAYGILAR BURAK HOCAM.

 240. bilal diyor ki:

  hocam on soru demiştim ama birde sölentilere göre diyelim 8 dersvar kredin tuttu 2 derin kaldı bu şekilde geciyormuyuz yoka tekrar kaldığımız derslerden sınava mı gircez

 241. bilal diyor ki:

  kredli olduğu icin her dönem ayrı hesaplanmıcak mı genel ortalama 2.00 olmaı lazım dimi hocam? diyelim 8 dersin 6 derste kredi tuttu 2 ders zayıf mesela sınıf gecebiliyormuyuz?  inanın okulu bitirmem lazım o yüzden başanızı ağrıttım kbakmayın hakkını helal edin

  • Burak diyor ki:

   Evet her dönem ayrı hesaplanacak ve ortalama 2.00 olacak. O zayıf aldığınız derslerin notları 33 ten aşağıda olmayacak ve diğer dersleriniz ile toplam zayıf derslerinizin ortalaması 2.00 ve üzeri olması lazım.

 242. Mert diyor ki:

  Teşekkürler kardeşim yardımın için, paylaştığınız linkteki ders notlarına baktım 8 ünite gözüküyor bu yeni sisteme göre ocak ve şubat sınavı için 4 er ünitemi olacak 1 sınavda yoksa hepsindenmi sorumlu olacağız onu anlayamadım sağol yardımların için kolay gelsin.

 243. canan diyor ki:

  hocam ben bu sene 3.sınıfta okuyorum ve geçen senede üstten ders alarak fazla kredi aldım bu senede 4ün derslerini aldım ve 4. sınıftan hiç dersim kalmadı bahar dönemindede aynı şekilde ders kredim yetiyor yani hepsi alabilecek durumdayım bu durumda hiç dersim kalmıyor acaba erken bitirme gibi bir durum varmı aöf böyle bir imkan verirmi bize?

 244. Aydoğan diyor ki:

  merhaba ben işletme 4.sınıfa geçtim alttan sadece iş ve sos. güv. ten kaldım 4 sınıf derslerinin kredi toplamı 23 ediyor ancak iş ve sos.güv. kredisini göremedim, esas sorum ben bu derslerin hepsini bu sene alabilecekmiyim ve ders seçme işleminde bu derslerin hepsinimi seçmem gerekiyor(bu sene bitirebilmem için) şimdiden teşekkürler….

 245. seco diyor ki:

  hocam bahar doneminde tekrar kitap mi dagitcaklar.yoksa 6dersim var 3 nu guz diger3 ubahar doneminde sinav olcaz

 246. mete mert diyor ki:

  merhaba Burak bey,

  yeni sitemde pekte fazla birşey değişmemiş.  A.ö.f nin okulu bırakan yada donduranları tekrar çekmek ve para kazanmak için çıkardığı bir plan. ben yıllardır aöf de okudum, 2. sınıfı bitirdim ama 1 den tek dersim kaldı. okulu dondurmuştum. yeni sistemle birlikte  bugün aöf bürosuna gittiğimde  sadece 4 kredi olan dersi alabileceğimi gördüm. nerede bu 45 kredi hakkı diye sordum. madem kredili sistem geldi  tek ders yerine bir kaç ders almam gerekmezmi diye sorduğumda yetkilininde haklı olduğumu uygulamadan bişey anlamadığını eski dönemden farkının olmadığını, hiçkimseninde söylendiği gibi 3, -3,5 yılda bitebileceğinin ihtimalinin olmadığını söyledi. ayrıca ortalamama bakıldığındada  not ortalamam 2 nin üzerinde ise neden geçemediğimde ayrı bir tartışma konusu. bu sistem eskilere değil yeni okuyacak olanlara cazip gelmesi açısından çıkarılmış bir sistem maalesef.

  • semra diyor ki:

   Mete Bey e katılıyorum. Madem diğer derslerin ortalaması ile geçilebiliyor nasıl oluyor da tek dersi geçmeye yetemiyor anlamamıştım bende.

 247. CAN ATİLLA diyor ki:

  merhaba burak bey ; lütfen cewap werır ısenız cok sevinicem . ben intibaktayken genel muhasebe ve ıktısada gırıs derslerını verememıstım. iktisat okuyorum.3.sınıftakı hiç bir dersten kalmadım. maalesef tekrar genel muhasebe ve ıktısada gırıs ten kaldım. ve benım tablomda ; vergı hukuku 4 kredı , avrupa bırlıgı 5 kredı , iktisadi kalkınma 5 kredi, genelmuhasebe -1- 5 kredı , iktisadi giriş -1- 5 kredi, finansal ekonomi 5 kredi gözüküyorr  toplamda 29 kredi otomatık atanmıs FAKAT alttakı tabloda 2013 -2014 guz donemıne bırakmıs oldugunuz dersler bolumunde hiç dersim yok yanı derslerın tamamı bu kadar mı .. varsa ders neden cıkmıyor ekle mek ısterım 45 ect ye kadar daha cok kredım war…

  • Burak diyor ki:

   Bu dönem alabileceğiniz ders bu kadardır. Eğer ders alabilme hakkınız olsa sistemde o dersleri görebilirdiniz.

 248. CAN ATİLLA diyor ki:

  burak bey yanı herhangı bır problem yok ölemı  ben 4.sınıfım su an ….. bir problem gozukmuyor ıns … yanı benım kaldıgım ıkı ders dısında guz donemınde 4.sınıfta 4 ders var o zaman.. ???? şimdiden teşekkür ederım su an OTO SHOW da çalısşıyorum volkswagende.. ve sızın cevaplarınızı beklıyıorum fuar 11 ınde bıtecek benım bunu ogrenmem gerekıyordu hemen ertesı gun kayıt yaptırırım sınırlı zaman kalıyor cunku….. sorumu cewaplarsanız sevınırım…

  • Burak diyor ki:

   Aynen öyle bir sorun yok. Rica ederim fuarda katılımcı olmak cidden zordur size Allah kolaylık versin. Bu arada fazla bilet var ise kabul edebilirim :)

 249. KERİM diyor ki:

  SAYGILAR HOCAM BENİM SORUM İNTERNETTEN KAYIT YAPTIKTAN SONRA BANKAYA PARA YATIRMAK İÇİN NE KADAR ZAMANIMIZ VAR.(BENİM DUYDUĞUM 24 SAAT ZAMANIMIZ VARMIŞ)DOGRUMUDUR HOCAM BİRDE PARAYI BANKAYA YATIRMADAN NEKEDAR DERS EKLESİL YAPABİLİRİZ.BUNUN Bİ SAYISI VARMI. HOCAM SAYGILAR

  • Burak diyor ki:

   Hayır öyle bir kural yok siz ekle sil işleminizi yapın kayıt yenileme tarihi içinde istediğiniz vakit ödeme yapabilirsiniz.

 250. melike diyor ki:

  selam.. ben aöf bankacılık ve sigortacılık 2.sınıf öğrencisiyim.. anlamadığım bu kredili sistemde bizim derslerden girdiğimiz sınavda çan eğrisi nasıl uygulanacak neye göre belirlenecek.. malum bankacılık sigortacılık okuyan pek yok 

  • Burak diyor ki:

   Çan eğrisinin uygulanması için belli bir kontenjanın olması gerekli değildir ki. 10 kişilik sınıfa da 1000 kişilik sınıfa da çan eğrisi uygulanabilir.

 251. volkan diyor ki:

  burak hocam merhaba benim sorum şu: ben 2.sınıftan 3.sınıfa gectim aöf kamu yönetımı okuyorum lisans tamamlama ile geçtim ben 4.sınıftan ders alabılıyormuyum birde son olara aöf nın sitesinde görüntüle tuşu çıkmıyor ve doğal olarak aklıma takıldı işlemim geçersiz mi acaba? yada kayıt tarıhlrı gectıgı ıcınmı oyle gösteryor?

  • Burak diyor ki:

   Siz bu senemi kayıt yaptırdınız? Sizin alttan dersiniz varmı? Eğer 2. sınıftan var ise 4. sınıftan ders alamıyorsunuz.

 252. RAMAZAN diyor ki:

  daha önceki dönemlerde çıkmış sorulardan faydalanabiliyorduk. bu senede aynı şekil de çıkmış sorulardan fayda görebilirmiyiz 

 253. CAN ATİLLA diyor ki:

  burak bey su anda bana verilen dersleri geçtiğm halde bu sene okul biter uzamaz değilmi… bilet olayları biraz sıkıntılı fakat sorucam sizin için eğer mümkünse neden olmasın davet etmek isterim….

 254. mustafa diyor ki:

  ben 3.sınıf işletmeden 3 dersden kaldım.eski sisteme göre sınıf tekrarı.iş hukuku,finansal yönetim,türk vergi sistemi…
  yeni sistemde kayıtımı yenilettim toplam bu dönem 7 dersim oldu ama bu derslerin içinde iş hukuku dersi bu dönemde görünmüyor.benim öncelikli sorum
  1-)iş hukuku dersi ikinci dönemde mi olacak gelecek sene mi?
  2-)birinci ve ikinci dönemdeki dersler farklı mı?
  3-)bu sene okulu bitirme şansım var mı?
  iyi çalışmalar…

 255. SEVDA diyor ki:

  SLM  admin benim bir sorum olacaktı aöf lab.ve veteriner sağlık son sınıftayım fakat ing.2 den kaldım şimdi kayıt yenilicem ama sadece ing 2 den sorumluyum değil mi yani oku başka ders vermicek değil mi?

 256. CAN ATİLLA diyor ki:

  burak bey .. sizi davet etmek istiyorum.. 

 257. veda diyor ki:

  hocam benim kafam bu olayı hiç almadı ders ekle-sil olayını çözemedim eğer mümkünse sizinle seçmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim…

 258. CAN ATİLLA diyor ki:

  burak bey vıp davetlı kagıdı ayarlıycam bugun  gelebılırmısınız.. bugun hafta bası ve yogun deıl acıkcası sızde rahat gezersınız

  • Burak diyor ki:

   Öncelikle ilgilendiğin için teşekkür ederim Can Bey. Ben hafta içi çalıştığım için pek gitme şansım yok. Ancak hafta sonu olur. Siz zor durumda kalacaksanız sorun değil ben latife yapmıştım size. Yinede ilginize tekrar teşekkürler

 259. HAFIZZZZZ diyor ki:

  BURAK BEY SAYGILAR;

  BEN İŞLETME 4.SINIFTAYIM.. KİTAPTAN NASIL SORUMLUYUZ BU SORUYADA BIR EL ATSAYDINIZ. YANİ DIYELIM “İŞLETME” DERSI 20 UNITEDIR. BEN GÜZ DÖNEMINDE HEM OCAK TA HEMDE SUBATTA OLAN SINAVLARDAN NASIL SORUMLU OLUCAM NASIL ÇALIŞMAM GEREKLI???

  • Burak diyor ki:

   Güz dönemi kitapları ile bahar dönemi kitapları ayrıdır. Hee birleşik olan kitaplar olabilir onlarda kitapların içinde index kısmında yazması gerekli. Yazmıyor diyorsanız http://www.mycafem.com/2012-2013-ogrenim-yili-acikogretim-fakultesi-aof-donemlik-kredili-sistem-derslerinin-listesi.html burada sorumlu olduğunuz üniteler yazıyor.

   • HAFIZZZZZ diyor ki:

    ÇOK ÖZÜR DİLERİM AMA BUNU DAHA ONCE GORMUSTUM ZATEN ANLAMADIM HIC BIR SEY  O YUZDEN SIZE SORDUM :( ?? YANI SIZ AYRINTILI OLARAK SOYLERSENIZ DAHA IYI OLUR!

    SAYGILAR…

    • Burak diyor ki:

     Hmm tamam bu tarz soruları toplayıp konu olarak cevap vereyim sizde oradan yararlanırsınız olur mu?

     • HAFIZZZZZ diyor ki:

      TAMAM NE ZAMAN NASIL KONTROL EDIYIM ??

     • HAFIZZZZZ diyor ki:

      SIZ SIMDI BILGI VERINDE ICIM RAHAT ETSIN ?? ZAHMET OLMASA

     • Burak diyor ki:

      :) Peki kısaca yardımcı olayım. Diyelim İşletme Dersi-1 görüyorsunuz ve bu dersten güz döneminde sorumlusunuz. Dersin toplam ünitesi 10 ünite siz ara sınavda 1-5 ünitelerinden, final sınavında ise 1-10 ünitelerinden sorumlu olacaksınız. Ünitelerin az olması, sınavların yakın olması bence öğrenciler için oldukça yararlı. Çünkü eski sistemde toplamı 20 ünite olan dersten Nisanda yapılan ara sınavda 10 üniteden sorumlu oluyordunuz. Aradan 2 ay geçince 20 üniteden sorumlu oluyordunuz. 2 ayda çalıştığınız ilk 10 üniteyi unutma ihtimaliniz daha fazla olduğu için daha çok çalışmanız gerekiyordu. Umarım yeterli olmuştur açıklamalarım.

     • HAFIZZZZZ diyor ki:

      CEVAP GELECEK MI ACABA:(?????

     • HAFIZZZZZ diyor ki:

      BURAK BEY SÜPERSINIZ AHA YENI ANLADIM VALLA ICIM RAHAT ETTI COK SAOL MINNETTARIM SIZE ….BEN VAN DAYIM BUYRUN BI KAHVALTI ISMARLIYIM EN ICTEN YUREGIMLE SOYLUYURUM…. KABUL EDERSENIZ BU DAVETIMI MSN MI EKLEYIN LUTFEN…

     • Burak diyor ki:

      :) :) Çok teşekkür ederim. Bu davetinizi unutmam ama :) Yolum düşerse buluşuruz oturur sohbet ederiz. Bir şeyler ısmarlamanıza gerek yok. Facebook yada twitterdan ekleyebilirsiniz beni.

 260. CAN ATİLLA diyor ki:

  burak bey buyrun haftasonu cumartesı gunu gelın… pazar son gun oldugu ıcın zaten cok asırı kalabalık olacaktır.. eger ben cumartesı burda olursam yardımcı olurum.. benım maıl adresımı sız gorebılıyorsunuz degılmı .. eger goruyorsanız kendı messengerınıza ekleyın.. telefon alışverısı yapalım…

 261. SEDA diyor ki:

  HOCAM KAFAMA TAKILAN BİR SORU VAR YARDIMCI OLURMUSUNUZ.HOCAM BEN MALİYE OKUYORUM KAYIT YENİLEME İŞLEMİ YAPTIM KALDIGIM DERSLERLE BİRLİKTE 9 DERSİM VAR GÜZ DÖNEMİNDE TOPLAM 38 KREDİYE KADAR DERS ALDIM BU 9 DOKUZ DERSİN ORTALAMASIDA MI 2. SORUM ŞU YANİ DERS SAYIMIZ COGALDIKCA ORTALAMAMIZ YÜKSELİR YADA DÜŞER Mİ ?

  • Burak diyor ki:

   Evet 9 dersin ortalaması alınacak. Ders sayısının yükselip yada azalması hem avantaj hemde dezavantaj olabilir. Bu sizin başarınıza bağlı.

 262. oğuz diyor ki:

  mrb hocam öncelikler verdiğiniz bilgiler için emeğinize sağlık ben iktisat son sınıfta tek dersten kaldım ve o 2 ders halince alcam sormak istediğim önce internetten ders kaydı yapıp daha sonra bankaya para yatırcaz bu işlemden sonra aöf burosuna gitmeye gerek varmı varsa zamanı ne kadar

 263. UFU diyor ki:

  BEYEFENDI BENIMDE BIR SORUM OLACAK? ÖNCEKI YILLARA AIT CIKMIS SORULARA ÇALIŞALIMLI YILLIK DÖNEM GİBİ? 2.SORUMDA SADECE BU MURAT YAYINLARI KAYNAKLARINA ÇALIŞSAK YETERLI OLUR MU YA DA ÇALIŞALIM MI ?

  • Burak diyor ki:

   Biliyorsunuz ki sistemle beraber neredeyse butun dersler degisiklik gordu. Eskisi gibi cikmis sorulara gore calismak yeter mi? Bunu ancak sinavlari gordukten sonra soyleyebiliriz. Bu siteyi takip eden bircok insan var bir yayinevini onermem cok dogru olmaz. O nedenle bunun kararini sizin vermeniz daha dogru olur.

 264. UFU diyor ki:

  BIR SORUM OLACAK? ÖNCEKI YILLARA AIT CIKMIS SORULARA ÇALIŞALIMLI YILLIK DÖNEM GİBİ? 2.SORUMDA SADECE BU MURAT YAYINLARI KAYNAKLARINA ÇALIŞSAK YETERLI OLUR MU YA DA ÇALIŞALIM MI ?

 265. Hale diyor ki:

  Hocam 4.sınıfa geçtim.güz döneminden 5dersim  görünüyor.sanıyorum bahar dönemindede 5 dersim olacak..güz döneminde bahar döneminden ders alma şansım yok değilim? Sadece 5 ders için ekle ve sil görünüyor.birde parayı yatırdıktan sonra kitaplarımız hazırım acaba?gidip hemen alabilecekmiyiz?ocakta hemen sınavlar.eskiden sadece yardımcı kitaplardan soru çözerek çalışıyorduk..şimdi konu çalışmak zor olacak..ayrımcı kitaplardanda faydalanabilecekmiyiz?onlarda kitaplarını yenilediklerimiz acaba?çok teşekkür ederim..

  • Burak diyor ki:

   Bahar dönemindeki derslerinizi güz döneminde alamazsınız. Bulunduğunuz bölgeye göre kitapların gelip gelmediği değişiklik gösterebilir. O nedenle büronuzu arayıp sormanız daha doğru olacaktır. Yardımcı kitap konusu tam çözümlenmedi ancak hepsinin yenilenmesi gerekmektedir.

 266. murat diyor ki:

  Burak hocam.Eski sistemde 3 dersim vardı kalan 1-matematik 2-istatistik 3-Atatürk ilk.  yeni sistemde matematik dersi sistemde gözükmüyor.Yerine dış ticaret işlemşeri gelmiş.matematik dersini 2.dönem mi göreceğiz yoksa hiç mi görmeyeceğiz.
  2.sorum.2.dönemde farklı derslerde dahil olacak mı? 

 267. egemen diyor ki:

  kredili sistememe göre  ocak ayında ki sınavda kitapların tamamından mı yoksa eskisi gibi yarısındanmı sorumluyuz bilen varsa cevaplasın lütfen

 268. ismail diyor ki:

  merhaba işletme aöf 4ncü sıınıfa gectim  alttan iş ve sos güvenlk hukuku dersim kaldı 4ncü sınıf suan kayıt yenilemede o ders altta sistemde gözükmüyor alamıyorum yanı o dersi hiç bi yerde gozukmuyor burda ama not sisteminde kaldı diyor bu nasıl olucak sımdı yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsn

 269. fatih diyor ki:

  3. ve 4. sınıftan birer tane dersim kaldı yeni eklenen dersleri almak zorundamıyım?bu dönem bu iki dersten mi sınava girecem sadece

  • Burak diyor ki:

   Sistemde ders eklenmiş mi gözüküyor. Eğer sistem o dersi size veriyorsa almanız gerekmekte.

 270. SEDA diyor ki:

  hocam kafama takılan bir sorum var yardımcı olurmusunuz ben lisans maliye okuyorum ders ekle sil işlemi yaptım şu an ikinci sınıftayım kaldıgım derslerle birlikte 9 dersim var güz döneminde . hocam bahar döneminde de mi bu 9 dersi alıcam yoksa başka ders mi seçecegim ?

  • Burak diyor ki:

   İkinci dönem ya o derslerin devamlarını görürsünüz yada o ders ikiye ayrılmış ve isimleri değiştirilmiştir. Misal güz dönemi matematik-1 dersi gördüyseniz, bahar dönemi matematik-2 gibi yahutta iktisat teorisi dersinin ikiye ayrılıp bir dönem mikro iktisat diğer dönem makro iktisat dersleri olması gibi olabilir. Umarım anlatabildim.

 271. fatma zehra diyor ki:

  merhaba ben kamu yönetimi 2. sınıf öğrencisiyim. muhasebe uygulamaları iktisat teorisi ve ticaret hukukundan kalmıştım. şimdiki ders listemde bu dersler yok…. ben 2. sınıftan cıkış yapıp önlisans mezunu olmak istiyorum nasıl olacak bilmiyorum ne yapmalıyım yardımcı olur musun ??????

 272. nihat diyor ki:

  iyi günler arkadaşlar.ben 4.sınıftayım 3.sınıftan bir dersim kaldı hukuk.şimdi ben okulu bir dönemde bitirebilirmiyim yani ders ekle yaparak.

  • Burak diyor ki:

   1 dönemde bitiremezsiniz. Çünkü sizin 4. sınıftan 2.dönemde dersleriniz var.

   • nihat diyor ki:

    peki burak bey çok teşekkür ederim.bir sorum daha olcak size.ders ekle yapıcam yaa 2.dönemden eklemicekmiyim?  üst yarıyıldan ekleniyor yazmışsınız son sınıflar 2.dönemden mi ekliyor?

     

    • Burak diyor ki:

     2. dönem kayıtlarının zamanları farkı siz şimdi sadece güz dönem derslerinizi ekleyeceksiniz. Söylediğim yanlış anlaşıldı sanırım :)

 273. UFU diyor ki:

  MERHABALAR; HER UNITE 100 SAYFALIK AZ BIR ZAMAN KALMIS NASIL YETISTIRECEZ YA ?? ÇALIŞMAK İÇİN HERHANGI BIR ALTERNATIF YA PÜF NOKTA VARMI ??? GERCEKTEN KABUS GIBI GELIYOR INSANA:(

 274. HULUSİ diyor ki:

  hocam ben çalışma ekonomisi 4 sınıfı bitirdim fakat.3. sınıftan 1 tane (finansal yönetim) 4 .sınıftan da 2 tane (türk ekonomisi ve uluslar arası ç.n.) alttan dersim vardı.şimdi bakıyorum sadece 2 ders görünüyor ve onların da isimleri değişmişmiş ve oto seçilmiş durumda 200 tl de borç görünüyor.ayrıca tüm dönem derslerini alan da 2 ders alanda 200 tl ödüyor bu nasıl iş

  • Burak diyor ki:

   Maalesef nerdeyse herkes aynı ücretleri ödüyor. Anladığım sabit bir fiyat var ve üzerine alınan dersler kredisine göre 7-8 tl eklemeler yapılıyor. Sistemde gözüken dersler sizin almak zorunda olduğunuz dersler olduğunu için merak etmeyin. O dersi belki size 2. dönem verecekler.

 275. ALİ diyor ki:

  BEN 4.SINIF İŞLETMEYE GEÇTİM ALTTAN DERSİM YOK BEN DERS SEÇECEKMİYİM BİDE HANGİ DERSLER VAR 4.SINIF İŞLETMEDE 2 YILLIKTAN SONRA DİREK 3 TEN BAŞLADIM..

 276. kadir diyor ki:

  mrb, ben şimdi aöf tek dersten kaldım,derslerimide seçtim uluslararası işletmecilik ve ek ders olarak işletmelerde sosyal sorumluluk ve etik ikisinide birinci dönem aldım ben yarım dönemde mezun olabiliyormuyum..

 277. enes diyor ki:

  admin ben 9.sınıf öğrncisiyim 2tane sorum olcak yeni sistem 4 4 4 sistemi uygulanıyormu ? ve kaç zayıf dersten sınıfte kalınıyor yeni sistemegöre

  • Burak diyor ki:

   Kusura bakmayın burada Açıköğretim Fakültesi için sorulara cevap veriyoruz. Siz açıköğretim lisesi için soruyorsunuz sanırım bu konu hakkında bilgi sahibi değilim.

 278. fatma diyor ki:

  ben kamu yönetiminde okuyorum krediye geçen bölümler arasında yok bölümüm nasıl olacak olsa bile 2.sınıfdan 1 ders 3.sınıfdan bir ders var 4.sınıfa geçebilecekmiyim acil cevap kafam çok karışık şimdiden teşekkürler

 279. KERİM diyor ki:

  SAYGILAR HOCAM SORUM ŞU BEN GEÇEN SENE KIREDİLİ SİSTEMDE OKUMUYORDUM BU SENE KIREDİLİ SİSTEME GEÇİLDİ. 2 SINFTAYIM TEKDERSİM İNGİLİZCE KALDI.HEP SÖYLEDİGİMİZ NOT ORTALAMASINI ESKİ SİSTEMDEKİ DERS GECME NOTLARIMA MI GÖRE BULACAGIM. YANİ GECMİŞ OLDUGUM 1. SINIF VE 2. SINIFIN TOPLAM 15 DERSİN GEÇME NOTLARINA GÖREMİ  BULACAGIM. ÇOK ZORLANDIGIM İNGİLİZCE DERSİNDEN EN AZ 33 NOT ORTALAMASI DUSURDUGUM DE OKULUM DAN MEZUN OLA BİLİYORMUYUM. TABIKI GENEL NOT ORTALAMASI 2.00 VE USTU OLURSA.BEN ESKI SISTEMDEKI NOTLARIMA GORE HESAPLADIGIMDA (BUNA ZAYIF OLAN İNGİLİZCE DERSİMİDE KATIYORUM) SONUC 2.97 CIKIYOR. İNSALLAH YANLIŞ HESAPLAMA YAPMAMIŞIMDIR.ARZU EDERSENİZ NOTLARIMI SİZİNLE PAYLAŞA BİLİRİM. SİZİN BİLGİNİZE COK GUVENIYORUM. BENİM BULDUGUM SONUCU TEYT ETMEK İCİN. SAYGILARIMI SUNARIM.

  • Burak diyor ki:

   Siz büyük ihtimalle bu sene ingilizceden geçer notu almanız gerekli. Geçen senelerin notlarını şuan ki sisteme göre okul sonunda çevirebilirler. Yani sizin geçmiş notlarınız ingilizceyi geçmenize bir fayda sağlamayacaktır.

 280. PINAR diyor ki:

  ERHABA KAYIT YENILICEM AMA AKLM COK KAISTI LUTFEN BANA YARDIMCI OLUNUZ
  SORUM ŞU: BEN MUHASEBE BLİMLERİ BÖLÜMÜ OKUYORUM 2 YILLIK VE 1.SINIFI GEÇEN SENE OKUDUM VE 4 ADET DERSİM KALMISTI SIMDI EKLENEN DERSLER VAR YANI SIMDI BENIM NORMALDE 2.SINIFTA GRECEGIM DERSLERMI BU YENI EKLENEN DERSLER YOKSA FARKLIMI.BEN BU EK ILAVE DERSLERDEN SEÇİP SINAVA GIRSEM 2.SINIFA OKUMAMA GERKEN DERSLERIMI AZALTMIS OLUYORUM AYRICA ALTTN KALAN 4 DERSIM VAR EKLEYECEGIM 2 DERSIM OLSA TOPLAM 6 DERTEN KACNI GECSEM 2.SINIFI GECMIS OLURUM LUTFEN CEVAPLAYIN AKLIM COK KARISIK 

  • Burak diyor ki:

   Siz 2. sınıftan ders alabiliyorsunuz. Ancak konuyu yanlış anlamışsınız 2. sınıfta göreceğiniz bütün dersleri geçerseniz 2. sınıfın güz dönemini geçmiş oluyorsunuz. Alttan kalan derslerinizin kredi toplamı nedir? Eğer az ise 45 krediye kadar ders alıp üst sınıftaki derslerinizi alıp alamadığınızı kontrol edin.

 281. PINAR diyor ki:

  ŞİMDİ BENIM 1.SNIFTAN MATEMATIK HUKUK INGILIZCE V IKTISAT KALMISTI,2.DÖNEMDENDE SADECE TURK DILINI EKLESEM TOPLAM KRED 20 OLUYOR.ŞİDİ BEN BUNLARI VERINCE 2.SINIFAMI GECMIS OLUYORUM EGER KACINI VERSEM GEÇERIM 2.SINIFA ALTTA YINE KAÇ TANE KALABILIYOR.YANI INANIN HICBIRSEY ANLAMADIM BEN MATEMATIGIDE GECMEM COK ZOR N YAPMAM GEREKIYOR SIZCE:(

  • Burak diyor ki:

   Evet siz sistemi pek anlamamışsınız. İsterseniz öncelikle sitede yazdığım konuyu ve arkadaşlarımızın sorularına verdiğim cevapları okuyun. Biraz sistemi anlayın çünkü en baştan anlatsam baya uzun sürecek.

 282. sevil diyor ki:

  BEN İKTİSAT ÖĞRENCİSİYİM İKTİSAT TARİHİNDEN KALDIM VE YERİNE AVRUPA BİRLİĞİ EKLENMİŞ İLK YARIYIL DÖNEMİ OLARAK BEN İLK YARIYIL DÖNEMİ OLARAK İKTİSAT TARİHİNİDE EKLEYEMEZMİYİM. TEK BİR DÖNEMDE İKİSİNİDE ALAYIM.BU ARADA İKTİSAT TARİHİ SEKİZİNCİ YARI YIL AVRUPA BİRLİĞİDE YEDİNCİ YARIYIL

  • Burak diyor ki:

   Farklı dönemlerdeyse o dersi alamazsınız. Güz dönemi dersini güz dönemi bahar dönemi dersini bahar dönemi.

 283. Ayten diyor ki:

  Merhabalar. Bugün Bir Eğitim Kurumuyla Konuştum Ve Çarpıcı Açıklamalar Yaptı. Kaldığımız Dersler Kırmızı Yanıyor Bildiğimiz Gibi Ekleyip Çıkaramıyoruz. Eğer Onlardan Birkez Daha Kalırsak Okulla İlişiğimiz Kesiliyormuş Şeklinde Bilgiler Verdiler. Bu Konu Hakkında Bilgisi Olan Varmı ? Yarın AÖF Büroyada Gideceğim Soracağım. Bu Bir Saçmalık Olur…

  • Burak diyor ki:

   Ayten hanım bari siz bunlara inanmayın. Öyle bir şey olur mu? Aynı sınıfı 3 yıl okuyanlar bile var. 4 yıllık fakülteyi 8-9 senede bitirenler var. Verilen haklar geri alınmaz.

 284. SEDA diyor ki:

  hocam daha önce size ikinci üniversite hakında soru sormuştum şimdi ben araştırma yaptım bu konuyla ilgili bana yardımcı olurmusunuz ban aöf den maliye okuyorum ve örgün den de başka bir bölüm okumak istiyorum demişştim sizde evet ikinci üniversite hakkınız var demiştiniz.Araştırmalarımda ben aöf den mezun olduktan sonra örgünden okuyabiliyormuşum hocam sizce bunun dogrulugu var mı ? benim amacım hem aöf den okumak hemde örgünden sağlık türleri okumak hocam lütfen yardımcı olun bana.

 285. Ayten diyor ki:

  Burak Bey Zaten Eğitim Kurumu Öğrenci Çekmek İçin Yapıyor Bunu Anladım Orada 250 Öğrenciden 500 Kişiye Çıkmış Gelen Öğrenci Sayısı İnsanlarla Oynuyorlar Güvenlerini Kullanıyorlar. Onun İçin Ben AÖF Bürosunada Soracağım. Çok Üzüyor Beni Bu Konular. Bu Devirde Kimlere Güveneceğiz Bilemiyorum.

 286. handan diyor ki:

  dersanelerin kredili sisteme uygun yayınlanmış kitapları mevcut o kitapları alıp sorulara çalışırsak dersleri geçebilirmiyiz yoksa açıkögretimin verdiği kitaplara çalışsak daha mı yararlı olur ????? şimdiden teşekkürler….

  • Burak diyor ki:

   Anadolu üniversitesi Açıköğretim fakülteleri dersleri için yardımcı kitap yasağı getirdiği söyleniyor. Ancak özel dershaneler ve yayınevleri başka başlıklar adı altında kitaplar çıkarmaya başlamış. Siz bu tarz bir kitap mı aldınız? Sorunuza gelince sistem değiştiği ve yardımcı kitap konusu netleşmediği için sanırım en uygunu açıköğretimin verdiği kitaplardan çalışmak.

 287. handan diyor ki:

  yok kitap almadım ama almayı düşünüyorum, tüm derslerin içerdiği kredili sisteme uygun bi kitap,,, umarım dersleri geçmeme yardımcı olur…. boşuna israf, boşuna zaman kaybı geçirmek istemem… onun içinde gayret ve çaba gerekicek… iş başa düştü…

 288. canan diyor ki:

  merhaba  bu sene işletme 2.sınıfı tek dersten kalarak 3.sınıfa geçtim.şimdi aof tarafından kaldığım dersler ve 3.sınıf dersleri eklenmiş 4.sınıf dersinden alabiliyoruzmu.yardım lütfen

 289. TUĞBA T. DİYORKİ, diyor ki:

  MERHABA, BENİM BÖLÜMÜM 4 YILLIK. KAMU YÖNETİMİ 3. SINIFA GEÇTİM. AMA 2.SINIFTAN TİCARET HUKUKU DERSİM ALTTAN KALDI. YALNIZ BU YENİ SİSTEMDE GÖRECEĞİM DERSLER ARASINDA TİC. HUKUKU YAZMIYOR. İSMİMİ DEĞİŞTİ VE BEN SADECE BU ÖNCEKİ YILDAN KALAN BU DERSİMİ VERSEM (BU YIL GÖRECEĞİM DERSLER HARİÇ) ÖNLİSANS DİPLOMASI ALIP 2 YILLIK MEZUN OLUR MUYUM?

  • Burak diyor ki:

   Mantik olarak 2. Sınıftan olan dersinizi verirseniz 2 yillik mezunu olabiliyorsunuz. Net bilgi icin aof buro ile gorusebilirsiniz

 290. SELAMİ T. diyor ki:

  MERHABA, BENİM BÖLÜMÜM 4 YILLIK. KAMU YÖNETİMİ 3. SINIFA GEÇTİM. AMA 2.SINIFTAN TİCARET HUKUKU DERSİM ALTTAN KALDI. YALNIZ BU YENİ SİSTEMDE GÖRECEĞİM DERSLER ARASINDA TİC. HUKUKU YAZMIYOR. İSMİMİ DEĞİŞTİ VE BEN SADECE BU ÖNCEKİ YILDAN KALAN BU DERSİMİ VERSEM (BU YIL GÖRECEĞİM DERSLER HARİÇ) ÖNLİSANS DİPLOMASI ALIP 2 YILLIK MEZUN OLUR MUYUM?

 291. SELAMİ T. diyor ki:

  MERHABA, BENİM BÖLÜMÜM 4 YILLIK. KAMU YÖNETİMİ 3. SINIFA GEÇTİM. AMA 2.SINIFTAN TİCARET HUKUKU DERSİM ALTTAN KALDI. YALNIZ BU YENİ SİSTEMDE GÖRECEĞİM DERSLER ARASINDA TİC. HUKUKU YAZMIYOR. İSMİMİ DEĞİŞTİ VE BEN SADECE BU ÖNCEKİ YILDAN KALAN BU DERSİMİ VERSEM (BU YIL GÖRECEĞİM DERSLER HARİÇ) ÖNLİSANS DİPLOMASI ALIP 2 YILLIK MEZUN OLUR MUYUM? ACİL CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER

 292. evren diyor ki:

  MERHABALAR BEN İKTİSAT 4. SINIF ÖĞRENCİSİYİM BENİM BU DÖNEM FİNANSAL EKONOMİ AVRUPA BİRLİĞİ RARA TEORİSİ DERSİM VAR.YALNIZ DERS ADLARI DEĞİŞMİŞ AMA DERS KONULARI 2 YE Mİ BÖLÜNMÜŞ.YANİ VİZEYE KADAR OLAN KONULAR ŞİMDİKİ SİSTEMDE DÖNEMLİK FİNALE KADAR OLAN KONUMU OLUYOR.BİRDE DERS İÇERİĞİ VE KONULAR AYNIMI?ESKİ KİTAPLARDAN ÇALIŞABİLİRMİYİZ?CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER.

  • Burak diyor ki:

   Bazı derslerin içerikleri de değiştiği için sizin yeni kitaplarınızda çalışmanız daha doğru olacaktır.

 293. SELAMİ T. diyor ki:

  MERHABA, DAHA ÖNCEDE YAZMIŞTIM AÖF BÜROSUNU ARADIM BÖLÜMÜM 4 YILLIK 3. SINIFA GEÇTİM. ALTTAN KALAN 1 DERSİMİ VERİP ÖNLİSANS DİPLOMASI ALABİLECEĞİMİ SÖYLEDİLER. YALNIZ BEN BU SENE 3. SINIFIN KAYIT YENİLEMESİNİ VE ÖDEMEYİ YAPTIM. BENİM ALTTAN KALAN DERSİM BAHAR DÖNEMİNDE YANİ BİR SONRAKİ DÖNEMDE SORULACAKMIŞ. BEN 3. SINIFA DEVAM ETMEK İSTEMİYORUM AMA BU YILKİ ÖDEMEM 3.SINIF KAYIT YENİLEME İÇİNMİŞ. DEKONTUMU AÖF BÜROSUNA GETİRSEM BAHAR DÖNEMİNDE GİRECEĞİM TİCARET HUKUKU DERS KAYDINA SAYMAZLARMI. ÇÜNKÜ ONUN İÇİN TEKRAR ÖDEME YAPICAM YENİ SİSTEMİ BİLMİYORDUM BU SENE ÖDEDİĞİMİ ÖBÜR SENEYE GEÇEMEZLER Mİ AKSİ HALDE BOŞA ÖDEME YAPMIŞ OLUCAM ÖNLİSANS İSTEDİĞİM İÇİN

  • Burak diyor ki:

   Büyük ihtimalle öyle bir şey yapmayacaklardır. Aslında size cevap verdiğimde kayıt dönemi bitmemişti keşke daha önce dikkate alsaydınız.

 294. TUĞBA T. DİYORKİ, diyor ki:

  MERHABA, BEN ŞUNU SORMAK İSTİYORUM. 3.SINIFTAYIM VE GÜZ DÖNEMİYLE BAHAR DÖNEMİ TOPLAMDA 14 TANE DERSİM VAR. KREDİYİ TUTTURUP BİR ÜST SINIFA GEÇTİĞİMDE 4.SINIFTADA 14 TANE DERSİM DAHA OLACAK O ZAMANDA KREDİYİ TUTTURUNCA MEZUN OLABİLİRMİYİM YOKSA ÖNCEKİ SENEDEN DERS KALIRSA O DERSLERİ VE 4.SINIFIN TOPLAM 14 DERSİNİ VERMEDEN MEZUN OLAMAZ MIYIM? İLLAKİ BÜTÜN DERSLERİ VERMEK Mİ GEREKİYOR.

  • Burak diyor ki:

   Biraz karışık sormuşsunuz ancak anladığım şekli ile cevap vereyim. Siz bu sene 2 dönemde 14 ders alacaksanız bunlardan 2 tanesi ya alttan bir dersinizdir yada üst sınıftan. Bu sene bütün derslerinizi geçerseniz. Seneye 12 dersiniz olacak. Çünkü aöf te her dönem 6 ders var. Dönem sonlarında 2.00 ve üstü not ortalaması tuttursanız ff aldığınız dersler hariç derslerinizi geçmiş olursunuz. Bu sistem sınıf geçme olarak değil ders geçme mantığında işliyor.

 295. ufuk diyor ki:

  2.sınıf kamu yönetimi öğrencisiyim yalnız bu sene ara sınavda 4 üniteden sorumluyuz ve bir dersten kaç soru gelecek 4 üniteden 30 soru çıkar mı

  • Burak diyor ki:

   Ben 4 üniteden 100 soru bile çıkartırım. :) ) Şaka bir yana her üniteden 7-8 soru çok rahat çıkar. Ders kitaplarının ünite sonlarında 10 çalışma sorusu soruyorlar.

 296. TUĞBA T. DİYORKİ, diyor ki:

  MERHABA, 3. SINIFTA OLDUĞUMU DAHA ÖNCEDE BELİRTMİŞTİM. 2. SINIFTAN TİCARET HUKUKU DERSİ ALTTAN KALMIŞTI. AMA BU YIL GÖRECEĞİM DERSLER ARASINDA TİCARET HUKUKU DERSİ YOK. AÖF BÜROSUNU ARAYIP SORDUM TİCARET HUKUKU DİYE BİR DERSİMİN GÖRÜNMEDİĞİNİ SÖYLEDİLER. ACABA DERSİN ADI DEĞİŞMİŞ OLABİLİR Mİ? DEĞİŞMİŞSE DE HANGİ DERS OLDUĞUNU NASIL ANLİCAM BÜTÜN DERSLER 3. SINIFIN OLDUĞU İÇİN İDRAK EDEMİYORUM :)

 297. sinem diyor ki:

  mrb burakbey işl.3 sınıf öğrencisiyim yıl sonunda 3 dersimi cc ile geçtim 4 dersimi ise ff ile kaldım bu dersleri 4.sınıfta tekrar alacakmıyım yoksa 3. sınıfı yeniden okuyacakmıyım yoksa kalan derslerimde beraber üst sınıftan ders ekleyip o dersleri okuyabilecekmiyim kafam karıştı
  ilginiz için teşekkürler
   

  • Burak diyor ki:

   ff olan derslerinizden kalmışsınız onları tekrar okuyacaksınız. Ancak üst sınıftan krediniz yettiği kadar ders alabilirsiniz. Kayıt dönemi geçti siz ders ekle sil yapmadınız mı?

 298. sinem diyor ki:

  burak bey yorumlarda okudum demişsiniz ki aöfde 6 ders var ben 7 dersten sınava gireceğim hangi dersimin üst sınıftan olduğunu nasıl anlıycam ve bu dersi bu sene geçersem seneye 5 derstenmi sınava gireceğim tekrar teşekkürler

 299. Mert diyor ki:

  Merhaba burak bey, acaba 4. sınıf işletme bölümü için ders notları veya özet bulabileceğimiz bir kaynak varmı halen elimize kitaplar geçmedi internet ortamındada fazla duramıyorum iş yüzünden teşekkür ederim yardımlarınız için şimdiden.

  • Burak diyor ki:

   Üniteler ve dersler değiştiği için şuan özetler veya ders notları internete düşmedi. Düşenlerse geçmiş dönemdendir. Bence siz internetten çalışacağınız üniteleri çıktı alıp çalışın. Aldığım bilgilere göre Aralık’ın bir tarihine kadar kitaplar yetişmeyecekmiş.

 300. yusuf diyor ki:

  merhaba hocam. yıllık sistemdeki notlarımız genel not ortalamıza tabi tutulacak mı yoksa kredili sistem için yeni bi genel not ortalaması mı olacak yani yeni geçtigimiz için ? cevaplarsanız cok sevinirim..

  • Burak diyor ki:

   Geçtiğiniz dersler yıllık sistemden kredili sisteme dönüştürelecektir. Ancak bu mezun olduğunuz zaman belli olur. O nedenle siz şuan bağlı olduğunuz dönemin ve yılın ortalamasına bakın. Her yıl kendi içinde ortalamasına alınacaktır.

 301. merve diyor ki:

  havuz sistemi hala devam edecekmi acaba

 302. selin diyor ki:

  merhaba hocam kafamı çok karıştıran acilen cevabınıza ihtiyaç duydugum bir sorum var.Ben önlisans mezunuyum(örgün)-2 yıl önce a.ö.f iktisada geçiş yapmıştım fakat 3 dersten kaldım 3 dersten geçtim bu sene kayıt yeniledim ve kredili sisteme geçilmiş.Şimdi 6 ncı yarıyıldan 3 ders almaktayım 4.sınıf olan güz dönemini ifade eden 7.yarıyıldan 5 ders almaktayım-türk dili ve yabancı dil derslerinden önlisans mezunu olduğum için muafım geriye 8.yarıyıl dersleri kalıyor ve bunlarıda bahar dönemi alacağımı düşünüyorum bu şekilde ben bu yıl mezun olabilecek miyim?Cevaplarsanız çok memnun olacağım,şimdiden teşekkür ederim.

  • Burak diyor ki:

   Guz donemleri; 1. 3. 5. Ve 7. Yariyillarda olur. Siz suan 5. yariyilinizda olmalisiniz ve 7. yariyildan ders aliyorsunuz. 6. Yari yailiniz yani bahar doneminde 8. yariyil derslerinizi ali basarili olursaniz mezun olabilirsiniz.

 303. esra diyor ki:

  ben halkla ilişkiler 2.sınıf öğrencisiyim.mezun olabilmem için 2dersim var(iktisada giriş ve atatürk ilkeleri).benim sorum şimdi güz döneminde bu 2 dersten sınava giricem verdiğim zaman mezun olabilecekmiyim yoksa bahar döneminde de girmek zorundamıyım?şimdiden tşkr ederim kolay gelsin :)

 304. arıf diyor ki:

  merhaba oncelıkle cok tsk. ben ıkı yıllık sosyal bılımler okuyorm.bu dorduncu yılım bırıncı sınıftan ıngılızce ve ıktısat dersı ıkıncı sınıftan da dort dersım var.bu yıl once harc yatırdıgım ıcın  ders secımı yapamadım  ben bu sene nasıl mezun olabılım lutfen cevaplarmısınız tesekkurler.

  • Burak diyor ki:

   Sistem size zaten bütün derslerinizi vermiştir. O nedenle derslerinizde başarılı olursanız mezun olabilirsiniz.

 305. arıf diyor ki:

  pekı burak bey son bı sorum olacak bu altı ders ı ıkı doneme yayarak verebılırmıym.guz donemı uc ders  bahar donemı ucders seklınde 

 306. arif diyor ki:

  yaa basınızı agırtıyorum ama yanı ben hem guz donemı hem bahar bu donemı bu 6 dersten sınava gırecegım onu anladım ama   ıngılızceyı veremıyorum  ıktısadı bu ıkı  dersı vermeden mezun olabılırmıyım kalan 4 dersten toplam kaç kredı alırsam mezun olabılırmm.

  • Burak diyor ki:

   bu dersleriniz ff olmadığı sürece diğer derslerinizle birlikte ortalamanızın 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir.

 307. kartal diyor ki:

  merhaba hocam ben 2. üniversite olarak kamu okuyorum yeni sistemde derslere nereden çalışacağım ? fazla bilgim yok bu konuda eski sistemde çıkmış sorulara ve murat yayınlarının kitaplarına çalışıyordum şimdi nasıl olacak aynı şekil de mi olacak yoksa aöf ün verdiği kitaplara mı çalışacağız ? 

  • Burak diyor ki:

   Bu konuyla ilgili yeni bir yazi hazirliyorum. Sitemizi takip ederseniz 1-2 gun icinde detayli bir yaziyi paylasacagim.

 308. ahmet diyor ki:

  ben kredili sistem derslerine başka hangi kaynaklardan çalısabilirim. aöf nin kitapları yeterince açık gelmiyor bana. kredili sistemin çıkabilecek, veya calısabilicegim kaynak istiyorum sizden..

 309. Asu diyor ki:

  Burak Hocam gönderdiginiz mail silindi  sınavla ilgili verdiginiz bilgiler sınsva nasıl hazırlanır ilk etapta kaç üniteden başlanır mümkünse tekrar mail gönderirseniz sevinirim  saygılar

 310. Asu diyor ki:

  Teşekürler Hocam

 311. ilknur diyor ki:

  hacam ben sağlık kurumları işletmeçiliğini 1. sınıftan 4 dersim kalmıstı şimdi kredili sisteme göre 1. sınıf derlerini tekrarmı okuyacagım yoksa 2. sınıftan dersmi almış olacagım ve kredili sistemde kacıncı üniteye kadar sorumluyuz 1. sınavda bilğilendirirseniz sevinirim
   

  • Burak diyor ki:

   Siz kayıt sırasında ders ekle sil yapmadınız mı? Yapmadıysanız sistem size otomatik dersleri atamıştır, derslerinize bakmak için https://ogrenci.anadolu.edu.tr/ bu adrese bakabilirsiniz. Derslerde güz dönemi ara sınav için ders ünite sayısının yarısından sorumlusunuz. Bahar döneminde ise tamamından.

 312. tugba diyor ki:

  Sınava kalmış 25 gün 9 tane dersim var daha 4 kitaptan not cıkarabildim. sizin bir tekniğiniz var mı? Önceki sistem gibi çııkmış sorulardan sorulur mu? Napmak lazım bilmiyorum kitapların bir çoğu eksik bide. Şimdiden teşekkürler..

 313. Sengul diyor ki:

  Merhaba,
  Lisans tamamlamak için İşletme 3. sınıfa kaydımı yaptırdım.
  Sorumlu olduğum dersler;
  Finansal Yönetim 1,
  Maliyet Muhasebesi,
  Pazarlama Yönetimi,
  Uluslararası İŞletmecilik,
  Üretim Yönetimi,
  Yönetimde Güncel Yaklaşımlar. Yabancı dilden muafım.
  -Ocak ayındaki sınavda kitaplardaki ilk 4 üniteden. Şubattaki sınavda ise tüm kitaptan mı sorumlu olacağım?
  -Kredili sisteme göre 2. dönemden veya üst sınıftan ders alma şansım var mı?
  Açıköğretimin online sistemi çalışmadığı için detaylı bilgiye de ulaşamıyorum. Sınava gireceğimiz yerler ile ilgili bilgi online ortamda mı verilecek bize posta yolu ile mi ulaşacak?
  -Bu sene kitaplar değiştiği için yardımcı kitap veya sınav siteleri gibi desteklerden yararlanamayacağız sanırım. Sınavlara hazırlanmamıza yardımcı bir öneriniz olur mu?
  Teşekkürler,

 314. servet diyor ki:

  gecen senelerdeki çıkmış soruların faydası olacakmı?yoksa soru tarzı değişecekmi?

 315. Esra Eker diyor ki:

  selam ben işletme bölümü 3. sınıfa gectım. 2. sınıftan sadece Tıcaret Hukuku var. Bebegim oldugu için 3 e devam etmek istemiyor ve önlisans diploması almak ıstıyorum şimdi birincisi sadece ona calısıp onu gecsem dıploma alabılıyormuyum? Artı ben gecen yıl cıkmıs soruları ezberleryıp sınava gırıyordum sımdı bu sıstemde o cıkmıs sorulara bakmam bısey ıfade etmıyormu ıllede o kıtabımı ezber yapacagım?

 316. demet diyor ki:

  açık öğretim e eöğrenme portalındaki bazı derslerin konuları ile aldığımız kitaplar arasında ( siteden indirdiğimiz pdf kitaplarda aynı) farklı.hangisinden çalışmak doğru…
  örneğin pdf (türk dili edebiyatı bilgi teknolojileri e öğrenme portalı ile kitap çok farklı)

 317. Esra diyor ki:

  Ben seneye lise açıköğretim e gitmeyi düşünüyorum açıköğretim okurken dershaneye kayıt yaptırabiliyormuyuz dershaneye gidebilrmiyiz?

 318. leman diyor ki:

  selam.ya bu sene diğer konu anlatımlarını hep iptal etmişler sadece açıköğretim kitapları var o kitaplara çalışmaya ömür yetmez acaba murat yayınlarından falan soru bankasındaki sorulara çalışırsak geçermiyiz yada tavsiye edeceğiniz bişey var mı?

 319. Ahmet diyor ki:

  mrb hocam. ben bankacılık ve sigortacılık 2. sınıftayım.iki dersim var güz döneminde 
  Dış ticaret işlemleri ve iktisada giriş derslerim var diğerlerini geçtim. sadece sizden şunu öğrenmek istiyorum dönem not ortalamasına göre sınıf geçme varmış. ben şu anda sadece bu iki derslemi dönem not ortalamasına tabi tutulacam yoksa daha önce görmüş olduğum 6 derste bu iki derse ilave olup yani 8 ders şeklinde düşünülüp dönem not ortalaması hesaplanacak yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla. 

  • Burak diyor ki:

   Bu konuyla ilgili net bir açıklama yok 2. sınıfta aldığınız notları ortalama katma durumları olabilir. Sizin için araştırma yapacağım.

 320. soner diyor ki:

  merhaba hocam ben 2 yıllık işletme yönetimi okuyorum 4 dersten kaldım geçen sene bu sene toplam 12 dersim oldu kaldığım derslerle birlikte malum çalışıyoruz ve işten geç geliyorum pek ders çalışma zamanım olmuyor 12 tane kitap aldım 1 ay sonra sınav var bende kitapların test ve özet kısımlarına çalışıyuorum yardımcı kitap felan almadım sizden ricam üniversitenin vermiş olduğu bu kitaplara çalışırsam dersleri geçebilirmiyim kitaplardaki özet ve testleri çözmeye zamanım yetiyor sadece bu durumda sınavdan geçebilirmiyim acab birde ingilizce dersi var onu nasıl verecem hiç bilmiyorum bildiğiniz pratik çalışma teknik ve yöntemi varsa yardımcı olursanız çok sevinirim…..

 321. sebahat diyor ki:

  gecen senekı dersler yanı cıkmıs sorular bu kredılı sıstemde sınavlarda cıkarmı konular aynımı

 322. sebahat diyor ki:

  mesala sermaye pıyasası gecen senede vardı bu senekı sorularda aynı olurmu eger aynı ıse ara sınavamı calısalım sımdıden tesekkurler

 323. serdar diyor ki:

  2 yıllık meslek yüksekokulu mezunuyum.işletmeye geçiş yaptım.2 yıl daha okucayacagım.bu bölümü 2 yılda veyaa 4 yılda bitirme şansım var mı. kaydım silinir mi 2 yılda bitiremezsem ?

 324. kerim diyor ki:

  hocam bu seneye kadar sınav saat leri 09 00 da oluyordu.bu sene 09 30 gorunuyor sınav gırıs belgesınde yanlıslıkmı var. yoksa sınav saat lerimi degişti bilginiz varmı tesekkurler

 325. TUNÇ AK diyor ki:

  iyi akşamlar ben eski sistemde iki yıllık halkla ilişkiler okuyordum sadece birinci sınıftan ingilizce kaldı yeni kredili sistemde sınav kağıdında  3 kredi yazıyor bu dersi kredili sistemde nasıl geçeceğim ?

 326. merve tok diyor ki:

  mrb.ben cok gec basladim sinava calismaya we sadece murat yayinlari soru bankasindaki sorulara bakabiliyorum.sizce bu kaynaklardan soru cikma ihtimali warmi ?
   

 327. merve tok diyor ki:

  mrb ben sinawa calismaya cok gec basladim we sadece murat yayinlari soru bankasindaki sorulara bakabiliyorum.sinawda bu kaynaklardan soru cikma ihtimali warmi sizce ???

 328. Ufuk diyor ki:

  Merhaba; Ben 4.Sınıf işletmedeyim ve kaldığım 2 ders vardı.Şimdi ders sayım 4′e yükseldi.Şunu öğrenmek istiyorum; Kaldığım dersler hariç bugüne kadar aldığım derslerin kredisi 77.Harf katsayısıyla beraber Not ortalamam;2.35 …Hesaplarıma göre kaldığım 4 derstende DD alırsam not ortalamam 2.01 yapıo.Bu şekilde bir mezuniyet söz konusu mudur? Yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler. Sınavda herkese başarılar

  • Burak diyor ki:

   Verdiğiniz ortalama bütün derslerinizin ortalaması mıdır? Açıköğretim tarafından yıllık sistemdeki notların ortalamalara nasıl yansıyacağı hakkında net bir bilgi yok. Bence siz öncelikle kaldığınız derslerdeki notlarınızı CC yapmaya yapın işinizi sağlama almış olursunuz.

   • Ufuk diyor ki:

    Evet Burak bey bahsedilen ortalama benım tüm derslerimin ortalaması.3.Sınıftan başladım direk. Gönül isterki AA getirelim =)

 329. gamze diyor ki:

  benim 1 .sınıftan 1 dersim var.2.sınıftanda2 dersim var güz dönemi sınavında hepsini verirsem 3 .sınıf bahar döneminden ders alabilir miyim ?

  • Burak diyor ki:

   1. sınıftaki dersiniz tek dönemlik bir ders ise alabilirsiniz. Ancak ben dersinizin tek dönemlik olduğunu sanmıyorum o nedenle alamama ihtimaliniz yüksek.

 330. HAFIZ diyor ki:

  hocam ben 4.sınıf ısletme deyım bana fınaller ıcın bı calısma teknıgı ıstıyorum nasıl calısacgımı bılemıyorum cok zor ve agır gelıyor bana??????????

 331. kerim diyor ki:

  Hocam saygılar sormak ıstedıgım  aöf ögrenci sayfamda genel not ortalamamı gorebılırmıyım.ben baktım bulamadım. nerden ogrene bılırım.hocam ben 2. sınıfta yım tek dersim var.benım genel not ortalamam 1. ve 2. sınıftakı gecmıs oldugum derslere goremı alınacak.eger 2.00 üstundeyse kaldıgım tek dersin ortalaması [33] dustugunde o dersimi gecmısmı sayılıyorum.bılıyorum sız 50 dusurun dersınızın ortalamasını basınız agrımasın dıyeceksınız ama ders ingilizce 33 ortalama yeterlımıdır hocam saygılar..

  • Burak diyor ki:

   Artık beni tanımayama başladınız ne güzel :) Bu soru çok fazla gelmeye başladı. Ancak tam cevabı açıköğretim tarafından verilmedi. Ancak benim şahsi düşüncem yıllık sistemde aldığınız notları sadece mezun olduğunuz zaman kredi notlarına çevireceklerdir. Zaten yıllık sistemdeki notlar ortalamaya dahil edilse bir çok öğrencinin ders almasına bile gerek kalmayacaktır. O nedenle siz geçme notunun üstünde bir not almaya bakın.

 332. Ahmet diyor ki:

  burak hocam merabalar. hocam finalde yani şubatta gireceğimiz sınavlarda 1 ders için 20 soru soruyorlar yalnız benim sizden merak ettiğim diyelimki bir dersimden 8 ünitem var ben ikinci finaldeki sınavda 20 sorunun ilk 4 ünitesinden 10 soru, ikinci 4 ünitesinden 10 soru şeklinde toplam 20 soru mu soracaklar.
  yoksa ağırlıklı fazla soru 2 nci 4 üniteden mi(5-6-7-8′nci ünitelerden) gelir şubat sınavında saygılarımla…

  • Burak diyor ki:

   Net bir bilgi yok ancak tahminlere göre, ilk 4 üniteden 1 er yada 2 şer soru soracaklar. Buda ilk 4 üniteden 4 yada 8 soru çıkabilir.

 333. cevher diyor ki:

  bu sistem hiç duzgun olmamış e öğrenme portalı var fakat derslerimi çalışamıorum değişen sistemle derslerde deişti fakat site hala aynı madem böyle birşey yapılıo siteyide guncellesinler kitap dışında ben nerden ders çalışıcam soru çözup videoları izlicem

  • Burak diyor ki:

   Çok haklısınız herkes bu konudan şikayetçi hatta mahkemeye verenler bile olmuş. Kitaplardan çalışabilirsiniz yada özel dershanelerin çeşitli soru kitapları var onlara çalışabilirsiniz. Eksi verilere aldanıp çalışmayınız.

 334. neşet diyor ki:

  hocam alttan 1 dersim kalmıştı uluslararası işletmecilik ve yeni sisteme geçtiği için işletmelerde sosyal sorumluluk ve etik diye bi ders eklendi şimdi ikisinide bi döneme vermişler ve vizesine girdim finalde versem şubatta mezun olabilecek miyim..

 335. cem diyor ki:

  merhaba ben kamu yönetimi 1. sısnıf öğrencisiyim 3. dönemden üsten ders aldım bu dersleri vermezsem ortalamam düşermi verdiğim taktirde hangi dönem ortalamamı etkiliyor.
  diğer bir sorum çan ortalamsı 60 çıksa benim ortalamam 50 olsa kalmışmı bulunuyorum
  aof de tahmini ortalama kaç çıkabilir 
  ilk dönem ortalamam 1.50 2.dönem 2.50 olduğu zaman geçmişmi bulnuyorum(cc ve ff arasındaki derslerimide vermişmi bulunuyorum birdaha sınava girmiyecekmiyim o derslerden)
  yardımcı olursanız sevinirim

  • Burak diyor ki:

   Ortalamanız hangi dönemde o dersleri aldıysanız o dönemi kapsar. Yani sizin 1. dönem dersleri+3.dönem dersleri/ ders sayısı=ortalama
   Çan 60 olursa siz 50 alırsanız siz CD gibi bir not alırsınız. Yani ortalamanız yeterli ise o dersi geçebilirsiniz. Eğer yeterli değilse kalırsınız.
   Dönem ortalaması ve yılsonu ortalaması var yani yıl sonu ortalaması ile geçebilirsiniz.
   Çan eğrisi ile ilgili detaylı bilgileri sitede kalem aldım buradan okuyabilirsiniz: http://www.mycafem.com/acikogretimde-aof-can-egrisi-nasil-olacak-can-egrisi-nedir.html

 336. hakan diyor ki:

  aof kamu yönetimi çan sisteminde ortalamalar 50 yi geçermi
   

 337. damla diyor ki:

  merhaba ben aof den geçen sene sınıfta kaldım ama 7 dersten 2 sini vermiştim busene 1. sınıfa tekrar ediyorum ve verdiğim dersleri almıyorum benim bu seneki not ortalamam hesaplanırken verdiğim 2 ders ortalamaya ekleniyormu.
  diğer bir sorum 2. sınıfın 1. döneminden (3. dönemden)3 ders aldım bu dersleri veremezsem ortalamamı düşürümü verdiğim taktirde okuduğum 1. dönem ortalamasınamı yoksa 3. sınıf ortalamasınımı etkiliyor teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Ortalamanız sadece aldığınız derslerin ortalaması oluyor. Yani şuan almış olduğunuz 8 dersin ortalaması dikkate alınacak.

 338. derya diyor ki:

  saçmalığa bak ya ayda bir sınav yapılıyor ocak sınavından çıkıyoruz direk şubat sınavı
  yardımcı kitap yok, aöf nin verdiği kitaplar desen bir konu 30-40 sayfa, 6-7 ders vericez.
  hangi derse ne zaman çalışacağız. ben böyle saçma bir sistem görmedim. sınava kalmış
  4 gün aöf bürosuna gidiyosun eksik kitaplar hala gelmemiş. bir şey yapıyorsunuz tam
  yapın. sadece muhasebeyle finans dersine çalışmak zaten 1 ay alıyo. hangi sistemi doğru
  yaptılar ki bunu yapacaklar.
   
   

  • Burak diyor ki:

   Doğru söylüyorsunuz. Bu konu ile ilgili bir çok öğrenci aöf’ü mahkemeye verdiği söyleniyor.

 339. mehmet diyor ki:

  merhaba aof kumu yönetimi 1. sınıf öğrencisiyim 1. dönem ortalamam 1.50 ikinci dönem ortalamam 2.50 olduğu zaman 1. dönemdeki CC ile FF arasındaki  derslerimi vermişmi saılıyorum teşekkürler

 340. elif diyor ki:

  merhaba 4.sınıf kamu yönetiminde okuyorum güz dönemi sınav sonuçlarım çok kötü geldi  bu sistemde başarılı olabileceğimi sanmıyorum herkesin geleceğiyle oynuyorlar sınavlardan başarısız olsamda önlisans diplomamı alabilirmiyim okulu bırakmak istiyorum cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Bence bu sistem başarılı olmanız daha kolay. Çünkü eskiden 50 notunu mutlaka geçmeniz gerekiyordu. Ancak şimdi çan eğrisi notları düşürebileceği gibi, başarılı olduğunuz dersler ile ortalamayı yükseltip dersleri geçebilirsiniz. Bana sorarsanız hemen pes etmeyin. Ancak tabi ki karar sizin. Sorunuza gelince 2. sınıfa ait olan bütün dersleri geçtiyseniz diplomanızı alabilmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili aöf büro ile görüşmenizde yarar var.

 341. HAFIZ YAKAR diyor ki:

  BURAK HOCAM; 1.SORUMORTALAMA DERS NOTLARI DIYE BIR SUTUN ACILDI BU NEDEMEYE CALISIYOR NE ANLAMA GELIYOR NE İŞİMİZE YARIYOR VALLAHI KAFAYI YIYECEM VALLAHI
  2. SORUN:CALISTIGIM HALDE NOTLARIM: 30 30 35 40 25 GELMIS BUNLARI KURTARABILIRMIYIM:(

 342. sezcan diyor ki:

  BURAK HOCAM; 1.SORUMORTALAMA DERS NOTLARI DIYE BIR SUTUN ACILDI BU NEDEMEYE CALISIYOR NE ANLAMA GELIYOR NE İŞİMİZE YARIYOR VALLAHI KAFAYI YIYECEM VALLAHI
  2. SORUN:CALISTIGIM HALDE NOTLARIM: 30 30 35 40 25 GELMIS BUNLARI KURTARABILIRMIYIM:(

 343. kerim diyor ki:

  burak hocam saygılar. basımın belası ıngılızce 1 dersınden 55 aldım ders ortalaması 38 yazıyor [nedemek oldugunu bılmıyorum] bu dersten gece bılmem ıcın subat ta gırecegım sınavdan kac almam gerek[yanı ortalaması kac dusmesı gerek]hocam 50 alın basınız agrımasın demeyın lutfen sızden en az sunu almanız gerekır demenızı ıstıyorum.cevabınızı beklıyorum saygılar.

  • Burak diyor ki:

   :) ) En az 50 alın dedim ne güzel 55 almışsınız öncelikle tebrikler. Eğer ortalama bu seviyede devam ederse min. 45-50 arası alırsanız geçersiniz.

 344. aof diyor ki:

  merhaba aof vize sınavından sonra ortalamaları finaldekinden düşük olurmu final ortalamasının vize ortalamasından yüksek olma şansı varmı

  • Burak diyor ki:

   Buna kesin bir şey söylemek zor ancak tahmin yürütürsek şuan ki ortalamanın maksimum -5 yada +5 olur. Çok büyük değişiklikler olacağını sanmıyorum. Hatta bana düşme ihtimali biraz daha fazla. Bu söylediklerim dersine göre değişiklik gösterebilir.

 345. Mert diyor ki:

  Burak bey bu yeni sistemde 20 soruya göre dersten aldığımız notların tablosu nasıl olacak bilginiz varmı eski yayınlandıkları 30 soru üzerinden ff notu ne mesela teşekkürler.

  • Burak diyor ki:

   Not dağılımı tamamen ortalamaya göre belirlenecek. Ancak kaba bir hesap ile ortalama not üzerinden 5-8 puan arası azaltıp düşürüp aralıkları bulabilirsiniz.

 346. Ayten diyor ki:

  Selamlar Burak Hocam Bu Çan Eğrisi Hakkında Kafama Takılan Yerler Var. 1 – Bir Dersim 40 Ve Sınıf Ortalaması 39 :) ) Bu Nedir Anlamadım Yani 40 İle AA mı Düşüyor :) Diğer Sorum 2- Bir Dersin Ortalaması 42 Benim Sınavım 25 çok büyük fark yok gibi bu notla ff mi gelir Bir Yardım Lütfen Kilitlendim :) )) Teşekkürler.

 347. HAKAN diyor ki:

  hocam; EDEBIYAT 1.SINIF FINALLERDEN NERELERDEN SORUMLUYUZ…

 348. Adalet Kızılkaya diyor ki:

  İşletmelerde Sos. Sorum.—- 70  Ort–42
  Uluslararası İşletmecilik—— 50  Ort–56
  Denetim———————– 65  Ort–38
  Ser.Piy.ve Fin.Kurumlar——- 60  Ort–45
  Stratejik Yönetim 1————50  Ort–59
  Yukarıda görüldüğü gibi 50 nin altında dersim yok ancak 2 tane dersim ortalamanın altında 2.sınav sonucum da böyle olursa geçermiyim kalırmıyım bide koşullu geçme diye bir şey vardı o ne biri açıklarsa çok memnun olurum…. 

  • Burak diyor ki:

   Ortalaması yüksek olan derslerden düşük aldığınızda eğer dönem ortalamanız 2.00 üzeri değil ise o derslerden koşullu geçer, yıl sonunda genel ortalamanız 2.00 altında olur ise o derslerden kalırsınız. Geçmede yazdığımın tam tersini düşünün.

 349. Mert diyor ki:

  Burak bey öncelikle yardımlarınız için teşekkürler, koşullu olarak geçtiğimiz zaman 2.00 tutturduğumuz takdirde o dersi bir daha görecekmiyiz teşekkürler şimdiden.

  • Burak diyor ki:

   Mezun olma durumlarında önce dönemlik ortalamayı, sonra yıllık ortalamayı ve en sonda 4 yıllık ortalamanızın ortalamaları 2.00 ve üzeri olması gerekiyor. Ders geçme durumlarında eğer dersiniz ff değil ise 2.00 ve üzerini tuttursanız geçersiniz.

 350. ahmet diyor ki:

  ben kamu yönetimi 2. sınıf öğrencisiyim.geçen yıl yıllık sistemdeydik bu yıl kredili sistemdeyiz..geçen yıl yıllık sistemdeyken mesela hukuka giriş dersi vardı. o dersi geçtik. fakat o dersi kredili sistemde borçlar hukuku ve hukukun temel kavramları diye ikiye bölmüşler… ben hukuka giriş adı altında o dersi geçtim şimdi ben bu dersin yeni adlarıyla yani borçlar hukuku ve hukukun temel kavramlarından sorumlu olmuyorum değil mi ? yani hukukun temel kavramları ve borçlar hukuku dersini otomatikmen geçmiş oluyorum değil mi ? teşekkürler…

 351. sinem diyor ki:

  mrb burak bey

  ocak ve şubattaki derslerimizden sorunsuz bir şekilde yüksek not alıp geçersek mayıs ve hazirandaki sınavlara girmemiz gereklimi
   

  • Burak diyor ki:

   Elbette gerekli iki dönemi bir birine karıştırmayın o dönemin dersleri başka bu dönemin kiler başka.

 352. aof diyor ki:

  merhaba aof kamu yönetimi 1.sınıf öğrencisiyim birinci dönem ortalamam 1.50 2. dönem ortalamam 2.50 olduğu taktirde birinci dönemdeki cc ile ff arasındaki dersleri ortalamam 1.50 olmama rağmen vermişmi sayılıyorum birdaha sınava girmiyecekmiyim o derslerdn sınava (1.50+2.50=2.00 olduğu için geçmiş mi bulunuyorum)

  • Burak diyor ki:

   Koşullu geçmiş oluyorsun. Eğer mezuniyet sırasında genel ortalaman 2.00 ve üzeri olmazsa mezun olamıyorsun. O nedenle her dönem içinde başarılı olmanızı tavsiye ederim.

 353. bilal diyor ki:

  merhaba vize ve final yüzdeleri nasıl oluyor vizenin %30 finalin%70 mi acaba

 354. aof diyor ki:

  koşullu geçme ne oluyor cc ile ff arasındaki derlerden birdaha sınava girecekmiyim teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Koşullu geçme: Eğer mezuniyet sırasında genel ortalaman 2.00 ve üzeri olmazsa mezun olamıyorsun.

 355. mehmet çanşalı diyor ki:

  burak hocam merhabalar ; 

  ben kamu yönetimi 4.sınıf öğrencisiyim. yıllık sistemden kredili sisteme bu yıl geçtik. ben türkiye ekonomisinden kaldım. bu dönem de türkiyenin toplumsal yapısı dersini alıyorum . beinim merak ettiğim konu bize de koşullu geçme uygulanıyor mu ? yok sa en kötü cc mi almamız gerekiyor? 

   şimdiden teşekkürler …. 

  • Burak diyor ki:

   Şuan bu soruya net bir cevap yok. Çünkü açıköğretim bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. O nedenle siz CC almaya bakın.

 356. yüksel diyor ki:

  benmde şöyle bi sorum olucaktı  3. sınıf ögrencisiyim ilk dönemde bütün sorumlu oldugum dersleri veriorum 2. dönem 4 .sınıf dersi alabilirmiyim ?

  • Burak diyor ki:

   Bu dönemde üstten ders alabilirdiniz. Eğer başarılı olabileceğinizi düşünüyorsanız krediniz yettiği kadar ders alabilirsiniz.

 357. emre diyor ki:

  MYO okuyorum 2.dönem 1 dersim kaldı 4.dönem geldiğimde ise ders seçmede alttan 1 ders olduğu için tek ders seçemiyorum kredim yetmiyor ve ortalama 2.00 altında  tabi bu arada bu dönem bu dersi de alırsam mezun olacağım lütfen bana yardımcı olun bu hafta ders seçme var 

  • Burak diyor ki:

   Öncelikle örgün olarak mı okuyorsunuz? Eğer öyle ise, her okulun kendine göre bir sistemi var. Ancak yüksek ihtimalle o dersi alamazsınız. Ama hocalarınızla bir konuşun belki size bir öneride bulunabilirler.

 358. Mehmet Akyürek diyor ki:

  İyi günler.
  Öncelikle bu sayfa için teşekkür ederim.
  Kamu Yönetimi 2. sınıf öğrencisiyim. Geçen sene 2. sınıf bütün dersleri verdim. Alttan Genel Matematik vardı. Bu sene ara sınavdan 80 aldım. Final de fena geçmedi.İnşallah bitiyor. Zahmet olmayacaksa 2 soruma cevap verebilirseniz sevinirim.
  1. benim bu sene tek dersim vardı. o da Genel Matematik. o da bu dönem inşallah bitiyor. Bahar Döneminde ne yapacağım?
  2.Bahar döneminde dersim yoksa ve önlisans diploması almak istesem alabilirmiyim? Alıp  ara dönemde tekrar devam edebilirmiyim yoksa eylül ayını beklemek zorundamıyım? Şimdiden teşekkür ederim. 

  • Burak diyor ki:

   1. Bahar döneminde Matematik-2 dersini alacaksınız.
   2. Yukarıda dediğim gibi bahar döneminde dersiniz var. Onuda geçerseniz önlisans diploması alırsınız.(eğer 120 kredi koşulunu sağlıyorsanız.)

 359. elif diyor ki:

  benım 2.sınıftan türkıye ekonomisi dersim kaldı gecemedım bu sene 3.sınıfım uluslararası ilişkiler güz dönemi kayıt sırasında ekle sıl lıstesınde bu kaldıgım ders gözükmüyodu alamadım o ders neoldu acaba napmam lazım

   • elif diyor ki:

    baktım dersin adı aynı ve liste ekle silde yoktu geçmişmiyim acaba

    • elif diyor ki:

     bütünlemede tek o ders vardı 40 kaldım kaldı diyodu ama o listede yok

     • Burak diyor ki:

      O dersin dönemi değişmiş olabilir. Misal 7 veya 8. döneme geçmiştir. Şuan siz o dersi görmüyorsunuzdur.

     • elif diyor ki:

      ben baya uğraştırdım sizi kusura bakmayın ben 6.döneme 7 ve 8. döneme dersleri açısından baktım yoktu sonradan mı geçer lısteye ozaman  normalde bakınca hala aynı isimle 2.sınıf 4.dönem dersi gözüküyo ve birde nişanlımın bu dönem sınavları hep kötüydü 4.döneme geçebilirmi ? bu başarısız oldugu dersler 3.sınıf 1.döneme gecerse ön lisans dıploması alabılırmı? teşekkür ederim

     • Burak diyor ki:

      Gözükmüyorsa yoktur o dersler.Yada en garantisi aöf büodan öğrenmeniz olabilir. Nişanlınız 4. dönemden elbette ders alacak eğer kalırsa 3. dönem derslerinde kalmış olur.2. sınıfın bütün derslerini verirse önlisans diploması alabilir.

     • elif diyor ki:

      teşekkür ederim yardımınız için nişanlım bu dönem derslerınde başarılı olsa onlısans dıploması alamazmı yani

 360. kerim diyor ki:

  burak hocam benım sadece ingilizce dersım kaldı. bu donem ingilizce 1 dersınden ilk sınavım 55  ikinci sınavım 40 beklıyorum.  bu dersten gecme ihtimalim varmı. bırde benım gecmıs oldugum dıger derslerımın genel  not ortalaması 2.79 bu not ortalamasınımı alacaklar.yoksa nasıl olacak neolur benım anlıyabılecegım bı sekılde anlatabılırsenız sevınırım

 361. kerim diyor ki:

  hocam dersın ortalaması  44.5 düsüyor.ilk sınavın yuzde 30  ikincı sınavın  yuzde  70 nı baz alırsam hocam bırde egerkı kosullu gecer ısem genel not ortalamam [2.79] bu not ortalamasında dusus olacakmı. yanı eksılcekmı . eksılırse maksımum kaca gerıler.saygılar

  • Burak diyor ki:

   dersin ara sınavdaki ortalamasımı 44.5 sizin mi? Eğer dersinizin ortalaması genel ortalamadan yüksekse geçiyorsunuz. Eğer geçmiyorsa bütün derslerinizin ortalamasıyla geçebiliyorsunuz.

 362. kerim diyor ki:

  burak hocam şöyle anlatmaya calısayım ingilizce 1 ilk sınavımdan 55  aldım ikinci sınavımdan 40 beklıyorum. bu notların ortalaması 44.5 düsüyor.   Arasınav genel not ortalaması 38 yazıyordu. Benimde genel not ortalamam 2.79 dur. bu dersim den gece bılırmıyım  ikinci sorum.  Budurumda kosullu gecer ısem benim genel not ortalamam 2.79 dusermı duser ise maksımum kac olur hocam saygılar.

 363. kerim diyor ki:

  hocam bırde ingilizce 1 dersın arasınav genel not ortalaması 38 bu puan yukselırmı dusermı sızce kacakadar duser veya yukselır cevabınız ıcıcn sımdıden tesekkur ederim

 364. Ayten diyor ki:

  Selamlar Burak Hocam Aöf Sınavı Ne Zaman Açıklanır Bilginiz Var Mı

 365. kerim diyor ki:

  hocam saygılar bı oncekı mesajınızda kosulluya gerek kalmadan C C ile gecersınız demıssınız. bunasıl olacak acıklama yaparmısınız benım sınavlarımın not ortalaması 44.5 dusuyor.arasınav not ortalamasıda 38 dır cevabınızı beklıyorum saygılar.

  • Burak diyor ki:

   Ara sınav ortalaması 38 ise bu not final notları ile birleşince çok yükselmez yada çok düşmez. Bu not çan eğrisi notu olduğu için sizin o dersten geçmeniz için gerekli olan minumum not oluyor. Sizin ortalamanız 44.5 ise yüksek ihtimalle çan eğrisi notu üzerinde olacağınız için koşullu olmadan geçebilirsiniz. Tabi not ortalamasına bağlı olarak.

 366. kerim diyor ki:

  hocam acıklamanız ıcın tesekkur ederim.aöf eskısehır buroya sordugumda not ortalamamın 2.79 oldugunu söyledıler.bu durumda ingilizce 1 dersinden gecmıs oluyorum insallah.bır tek ingılızce 2 dersım kalıyor onuda verırsem mezun oluyorum allahın iznıyle.budurum da not ortalamam da bı dusus olurmu hocam . hıc usen meden sordugum her soruya cevap verıyorsunuz.cok tesekkur ederim hocam.verdıgınız cevaplarla aklımızdakı sorulardan kurtuluyoruz. saygılar…

 367. aof diyor ki:

  merhaba aof kamu yönetimi okuyorum açıköğretimden örgün öğretime geçilebiliyormuş  geçmek için aranan şartlar ne acaba bilgilendirirmisiniz

  • Burak diyor ki:

   Anadolu Üniversitesinin sitesinde yatay geçiş diye aratırsanız istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz sanırım.

 368. samet diyor ki:

  inkılap tarihi vize 45 finaldende 20 ya da 25 alcam geçme ihtimalim nedir arkadaşlar vizede not ortalaması 43 tü

  • Burak diyor ki:

   Çok yüksek diyemeyeceğim maalesef. Ancak ff olmaz ise ortalama ile geçme şansınız olabilir.

 369. Ayten diyor ki:

  AÖF Sonuçları 1 Mart Cuma Günü Açıklanacakmış.

 370. Esra diyor ki:

  DIŞ TİCARET 2.SINIFTA OKUYORUM 5 DERSİM FF NOTU, BAHAR DÖNEMİNDE BUNLARDAN GEÇEMEZSEM NE ZAMAN MEZUN OLURUM.???????

  GÜZ DÖNEMİNDE NOTLARIM KÖTÜ GELDİĞİ İÇİN BAHAR DÖNEMİNDEKİ NOTLAR BUNLARI ETKİLERMİ ?? GÜZ DÖNEMİNİN % 30 , BAHAR DÖNEMİNİN % 70 İ ALAINIP HESAPLANDIĞINA GÖRE BAHAR DÖNEMİNDEKİ NOTLARIN İYİ OLMASI BENİM GEÇMEME YARARLI OLUR MU ?????? ACİLEN YARDIM BEKLİYORUM 

  AYRICA ŞU DURUMDA DİKEY GEÇİŞ YADA LİSANS TAMAMLAMADAN YARARLANABİLRMİYM BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKİR ?**? 

  • Burak diyor ki:

   Güz döneminde ff olduğunuz dersleri anca güz döneminde verebilirsiniz.
   Güz dönemi derslerinizin başarısız olması genel ortalamanızı etkiler. Güz dönemi %30 bahar dönemi %70 gibi bir durum yok.
   Dikey geçiş için sınava girmeniz gerekli, lisans tamamlama ise mezun olduktan sonra dilekçe ile yapabilirsiniz.

 371. aof diyor ki:

  merhabalar ben açık öğretim kamu yönetimi birinci sınıf öğrencisiyim boş vaktimimi verimli geçirmek istiyorum bilgisayar sertifikası almak için bir kursa başladım yinede boş zamanlarım var para kazana bileceğim ve zamanımı değerlendirebileceğim bir öneriniz olurmu yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 372. Duygu Derin diyor ki:

  Merhabalar,
  Bankacılık Sigortacılık okumaya başladım ve ben listeden anlayamadım … ilk dönem sınavı için kaçıncı ünitelere kadar sorumluyum … kısaltmalar var listede fakat ben anlayamadım,  AS ( Ara Sınav ) hepsi 1-4 yani 4. üniteye kadar sorumlu olduğumu anlıyorum … yardımınızı rica ediyorum umarım doğru anlamışımdır …. 
  Başlık Açıklamaları olsaydı bilmeyenler için iyi olmaz mıydı ?
  Teşekkürler… 

  • Burak diyor ki:

   Ara Sınavda 1-4 ünitelerinden final sınavlarında 1-8 ünitelerinden sorumlu olacaksınız. Başarılar dilerim.

 373. ehmed diyor ki:

  Merhaba ben 2yillik ilahiyat onlisans okumak istiyorum bir donemde hem 1. Hem 2. Sinifin derslerini alarak 1 senede bitirebilme sansim varmi?

 374. ehmed diyor ki:

  Merhaba ben 2yillik ilahiyat onlisans okumak istiyorum bir donemde hem 1. Hem 2. Sinifin derslerini alarak 1 senede bitirebilme sansim varmi?

 375. hilal açık diyor ki:

  4.sınıftayım..alttan hiç dersim yok..6 ders ve 27 kredi vermişler. mezun almak için kaç krediye ihtiyacım var. tşk,

 376. kerim diyor ki:

  2 yıllık önlısans okuyorum son sınıftayım 1 tane dersım kaldı ingilizce güz donemı sınavlarımdan C  B  ile gectım . genel not ortalamam 2.85  bahar dönemı sınavlarımdan   D  D  almıs olsam okulumdan mezun olabılıyormuyum  cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım

 377. kerim diyor ki:

  ortalamanız derken genel not ortalamasımı hocam acıklarsanız sevınırım benım genel not ortalamam 2.85 bıde hocam  d  d  almıs olsam bıle genel not ortalamam enfazla 2. 80 duser saygılar

 378. kerim diyor ki:

  pekı hocam donem ortalaması 2.00 altındaysa genel not ortalamasıda 2.00 ustundeyse neye bakılıyor .bırde hocam d d  not alırsam donem not ortalamam sızce kac olur sınava gırdıgım ders ingılızce guz donemı sınavında 25.72 ders gecme sınırı olarak belırlenmıstı  cevabınızı beklıyorum . sızden rıcam benım anlıyacagım bır sekılde acıkca yazarsanız sevınırım  genel not ortalamam 2.85 saygılarımla

  • Burak diyor ki:

   Eğer dönem ortalamasından geçemezseniz o dersi koşullu geçersiniz. Daha sonra genel ortalama hesaplanır ve siz o ortalama ile geçersiniz. Siz neden dd almayı hedefliyorsunuz ki, hedefinizi cc ve üzeri yapın bu hesaplara hiç girmeyin bence.

 379. mehtap diyor ki:

  merhaba benim sadece 3.sınıftan maliyet muhasebesi kalmıştı.4.sınıf dersleri yok.kredili sistemde maliyet yönetimi eklendi.2 ders oldu.güz dönemi maliyet muhasebesini verdim.ders ortalamam 4 genel not ortalamam 2,58 .şimdi sormak istediğim.genel not ortalaması bu dönemde geçerlimi?bana avantaj sağlıycakmı?yoksa bu dönem sil baştanmı hesaplancak?

  • Burak diyor ki:

   Genel ortalamanız toplam 7 dönemin ortalaması. Bahar döneminde bir dönem daha eklenecek ve 8 dönemi tamamlamış olacaksınız. 8. dönem ortalamanız, diğer toplam 7 döneme eklenerek hesaplanacak. Size elbette faydası var, ortalamanız gayet iyi bu dönemde aynı başarıyı devam ettirirseniz hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

 380. cansu diyor ki:

  slm hocam ben iktisat 3.sınıf öğrencisiyim güz dönemi sınavında 1 dersten kaldım diğerlerini yani 3 derside sorumlu geçtim genel not ortalamam  1.50.geçmem için 2.00 olması lazım eğer 2,00 alamazsam 4.sınıfa geçebiliyormuyum şimdiden teşekkürler

  • Burak diyor ki:

   Yeni sistem ile sınıf geçme olayı değil ders geçme sistemi başladı. Eğer ortalamanızı yükseltemez iseniz cc altında olan derslerinizi tekrar almak zorundasınız.

 381. aydın diyor ki:

  slm ben 4 sınıf ögrencisiyim ve 4. sınıfta ikinci senem. Geçen sene ikidersten sorumluydum kredili sistemle 3 ders oldu.Sorum şu ben bu senede kalırsam ki büyük ihtimalle gelecek sene kaç dersten sorumlu olurum şimdiden TEŞEKKÜRLER

 382. meltem diyor ki:

  ben aöf 3 sınıf öğrencisiyim 2 sınıftan iki dersim var toplamda 8 dersim var. ilk dönemde 4 dersten sorumlu geçtim 2 si alttan olan dersimdi. mayısta yapılan sınavda notlarım çok kötü geldi. o yüzden 2 yi tutturma şansım zor gibi. bu durumda 4 ten ders alma şansım var mı yoksa aynı tekrar mı etmek zorundayım.
   

 383. Samet diyor ki:

  hocam iyi günler, ben bankacılık-sıgrtclk bolumundeyim şimdi benim 2.sınıftan 3 dersim kaldı bütünlemede olmuyacak sanırım..önlisans diplomasını almadan lisans’ a geçebilirmiyim aöf mesela(işletme3-4 okucam.) yardımcı olursanız sevinirim 

  • Burak diyor ki:

   Büyük ihtimalle maalesef geçemeyebilirsiniz. Ancak kesin bilgi için aöf büro ile görüşmenizde fayda var.

 384. TUĞBA T. DİYORKİ, diyor ki:

  MERHABA, BEN 3. SINIF KAMU YÖNETİMİ ÖĞRENCİSİYİM. İLK DÖNEMDEN 7 TANE DERSİM VARDI 1 TANESİ FF , BC Lİ SONUÇLARIN DIŞINDA DİĞER 3 TANESİ DC CD VE GENEL NOT ORTALAMAM 2.50. İKİNCİ DÖNEMDENDE 8 TANE DERSİM VARDI BUNLARDAN BİRİ BİR ÖNCEKİ SENEDEN ALTTAN KALAN TİCARET HUKUKUYDU ONUN SONUCU BC SANIRIM GEÇTİM ONU. AMA 5 TANESİ FF YİNE BU DÖNEMİN DE GENEL NOT ORTALAMAM 2.25 GENEL NOT BAZ ALINDIĞINDA İKİ DÖNEMİMDE 2.NİN ÜSTÜNDE BU DURUMDA BEN 4 E SORUNLU OLDUĞUM 6 FF DERSLE BERABER GEÇMİŞ OLUYORMUYUM. BİR DE İLK DÖNEM DC DD Lİ OLAN DERSLERİM İKİ DÖNEM GENEL NOT ORTALAMAM 2 OLDUĞU İÇİN ONLARIDA VERMİŞ OLUYORMUYUM EĞER ONLARI VERİRSEM TOPLAM 6 TANE SORUMLULUĞUM KALIYO ÇÜNKÜ

 385. TUĞBA T. DİYORKİ, diyor ki:

  BİRİNCİ DÖNEMDEN İNGİLİZCE 1 DERSİM VARDI MESELA ONDAN DC ALDIM VE 1.DÖNEM GENEL NOT ORTALAMAM 2.50 İKİNCİ DÖNEMDE DE İNGİLİZCE 3 VAR BUNDAN DA FF ALDIM BU DÖNEMİN DE GENEL NOT ORTALAMAM 2.25 İKİ DERSTE İNGİLİZCE ADI ALTINDA OLDUĞU İÇİN İLK DÖNEMKİ İNGİLİZCEDEN GEÇMİŞ OLUYORMUYUM PEKİ
   

  • Burak diyor ki:

   Bu ancak mezuniyet döneminde belli olur. Çünkü okulu bitirdiğinizde genel ortalamanız 2.00 altına düşerse CC altındaki notlarda olan derslerinizi tekrar almak zorunda kalabilirsiniz.

 386. muhammed diyor ki:

  slmlar burak hocam size bir sorum olacak ben tarih bölümü 1. sınıfım aralıkda ilk sınavıma gireceğim fakat kafama takılan birşey var ben kitapdan değil de daha çok geçmiş yıllarda cıkmıs sorulardan calısıyorum ama artık çıkmış sorular çıkmayacak diyorlar bu doğru mu eski soruları calısmam anlam ifade etmeyecek mi

  • Burak diyor ki:

   Sistem tamamen değişti. Ünite sayıları ders içerikleri değişiklik gösterdi. Bu nedenlerle sadece soru çalışmak çok doğru değil. Dersleri okuyup özetler çıkarmak sonra o özetleri sınav zamanı okuyarak tekrar etmek daha faydalı.

Yorum Yap

Yasal Uyarı: Mycafem.com sitesinde yer alan bilgiler, köşe yazıları, makale ve yazılar kaynak gösterilmek suretiyle yayımlanabilir, ancak bu bilgiler ticari amaçla kullanılamaz. Bidayet kategorisinde yer alan yazılar Burak Demirel'a aittir. Sitede ziyaretçilerin yazı ve yorumlardan MyCafem.com sorumlu tutulamaz.
SİTELERİMİZ